Trwa ładowanie...

Cukrzyca młodzieńcza – przyczyny, objawy, leczenie

Kiedyś cukrzycę typu 1 określano mianem młodzieńczej. Objawem tego schorzenia jest m.in. senność, nadmierne pragnienie i łaknienie, a także częstomocz. Leczenie cukrzycy insulinozależnej bazuje na podawaniu insuliny. Iniekcje tego hormonu należy wykonywać do końca życia.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Co to jest cukrzyca młodzieńcza?

Mianem cukrzycy młodzieńczej niegdyś nazywano cukrzycę typu 1 (cukrzycę insulinozależną). Dlaczego „młodzieńcza”? Ten rodzaj cukrzycy najczęściej występuje u młodych ludzi – pierwsze objawy można zaobserwować u nastolatków w przedziale wiekowym 12-15 lat (z kolei objawy cukrzycy typu 2 są zauważalne u osób dorosłych).

W 90 proc. przypadków cukrzyca ujawnia się przed ukończeniem 30. roku życia. Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje, że produkcja insuliny (hormonu, który odpowiada za metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów) zostaje zatrzymana. Jej brak powoduje wysokie stężenie glukozy we krwi.

Jednym z objawów cukrzycy typu 1 jest wzmożone uczucie pragnienia
Jednym z objawów cukrzycy typu 1 jest wzmożone uczucie pragnienia

W przebiegu cukrzycy młodzieńczej występują 3 fazy: pierwsza to autoimmunizacja (czyli wytworzenie przeciwciał przeciwko komórkom trzustki), druga to autoagresja (niszczenie komórek tego organu) i trzecia – wystąpienie objawów cukrzycy młodzieńczej (są one wynikiem procesu zatrzymania wydzielania insuliny i zniszczenia komórek trzustki, która jest odpowiedzialne za jej produkcję, co prowadzi do niewydolności tego organu).

2. Przyczyny cukrzycy młodzieńczej

Przyczyna cukrzycy typu 1 nie jest rozpoznana. Wedle przypuszczeń specjalistów powodem powstawania przeciwciał skierowanych przeciwko komórkom beta wysp trzustkowych są:

  • reakcje alergiczne na niektóre pokarmy spożywcze (na przykład białko mleka krowiego),
  • infekcje wirusowe (spowodowane przez aktywność wirusa zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia: płuc, wątroby i opon mózgowych, a także wirusa grypy i wietrznej ospy; podobno wirusy zmieniają komórki wysp trzustkowych, nadając im cechy antygenów).

3. Objawy cukrzycy młodzieńczej

Objawy cukrzycy typu 1 są następstwem braku insuliny w tkankach prowadzącego do wzrostu stężenia glukozy we krwi, czyli hiperglikemii (to następstwo wydzielania zmagazynowanej w wątrobie glukozy do krwi i przemiany aminokwasów w glukozę). W konsekwencji w moczu pojawia się glukoza i ciała ketonowe, co prowadzi do kwasicy ketonowej. Brak leczenia tego schorzenia może spowodować śpiączkę, a nawet zgon.

To też warto wiedzieć

Podstawowe symptomy cukrzycy typu 1 to wzmożone pragnienie (polidypsja), nadmierne łaknienie (polifagia) i częste oddawanie dużych ilości moczu, tzw. częstomocz (poliuria). W grupie objawów typowych dla cukrzycy młodzieńczej wskazuje się ogólne osłabienie organizmu i senność. Chory bardzo szybko odczuwa zmęczenie. Skarży się na nudności i zaburzenia widzenia. Zauważalna jest u niego utrata wagi. We wydychanym przez chorego powietrzu można wyczuć zapach acetonu.

4. Cukrzyca młodzieńcza – leczenie

Diagnostyka cukrzycy młodzieńczej obejmuje zidentyfikowanie jej objawów, poddanie się badaniom biochemicznym krwi (na poziom glukozy we krwi, stężenie elektrolitów i obecność ciał ketonowych, przeciwciała skierowane przeciwko wyspom trzustki) i badaniu moczu (na poziom glukozy). Dodatkowo można wykonać doustny test obciążenia glukozą.

Leczenie cukrzycy typu 1 obejmuje:

  • podawanie insuliny (iniekcje hormonu) w postaci zastrzyków, penów lub pompy insulinowej do końca życia pacjenta, co zapewnia prawidłowy metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białek,
  • stosowanie diety dla cukrzyków,
  • praktykowanie aktywności fizycznej.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.