Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Wino a cukrzyca

 Agnieszka Gotówka
04.06.2017 13:00
Wino a cukrzyca
Wino a cukrzyca

Czy w leczeniu cukrzycy pozytywne efekty przynosi regularne picie czerwonego wina? Co na ten temat mówią badania naukowe?

W przypadku cukrzycy typu 1 podstawową formą leczenia jest insulinoterapia. Z kolei w przypadku cukrzycy typu 2 hormon podaje się dopiero, gdy leki przeciwcukrzycowe nie działają. Stosuje się go również w stanach nagłych, takich jak śpiączka, kwasica cukrzycowa, jak również w przebiegu cukrzycy ciężarnych.

Ostatnio pojawiły się jednak doniesienia, według których leczenie cukrzycy można wspomóc piciem wina. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z Wiednia, którzy analizie poddali różne odmiany wina (zarówno czerwonego, jak i białego).

Picie wina przy cukrzycy jest stanowczo niewskazane
Picie wina przy cukrzycy jest stanowczo niewskazane
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Interesowało ich, w jaki sposób składniki trunku wiążą się z receptorami aktywowanymi proliferatorami peroksysomów typu gamma (PPAR-gamma). To one bowiem odgrywają najważniejszą rolę w procesie leczenia cukrzycy (syntezują i transportują glukozę).

To też warto wiedziec

Udowodniono, że 100 ml czerwonego wina 4 razy mocniej łączy się z białkiem PPAR-gamma niż środek na leczenie cukrzycy. Odpowiada za to obecność w trunku galusanu epikatechiny przenikającego do niego z beczek, w których przechowywane jest wino.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Wyniku tych badań nie należy interpretować w sposób dosadny. Nie oznaczają one bowiem tego, że powinno się leczyć cukrzycę z pomocą czerwonego wina. Naukowcy chcą podjąć się próby kolejnych badań, które mają na celu wskazanie, jak poszczególne składniki trunku działają na ludzki organizm. W czasie leczenia cukrzycy spożywanie alkoholu nie jest wskazane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze