Trwa ładowanie...

Wino a cukrzyca

Czy w leczeniu cukrzycy pozytywne efekty przynosi regularne picie czerwonego wina? Co na ten temat mówią badania naukowe?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

W przypadku cukrzycy typu 1 podstawową formą leczenia jest insulinoterapia. Z kolei w przypadku cukrzycy typu 2 hormon podaje się dopiero, gdy leki przeciwcukrzycowe nie działają. Stosuje się go również w stanach nagłych, takich jak śpiączka, kwasica cukrzycowa, jak również w przebiegu cukrzycy ciężarnych.

Ostatnio pojawiły się jednak doniesienia, według których leczenie cukrzycy można wspomóc piciem wina. Sprawie przyjrzeli się naukowcy z Wiednia, którzy analizie poddali różne odmiany wina (zarówno czerwonego, jak i białego).

Picie wina przy cukrzycy jest stanowczo niewskazane
Picie wina przy cukrzycy jest stanowczo niewskazane

Interesowało ich, w jaki sposób składniki trunku wiążą się z receptorami aktywowanymi proliferatorami peroksysomów typu gamma (PPAR-gamma). To one bowiem odgrywają najważniejszą rolę w procesie leczenia cukrzycy (syntezują i transportują glukozę).

To też warto wiedziec

Udowodniono, że 100 ml czerwonego wina 4 razy mocniej łączy się z białkiem PPAR-gamma niż środek na leczenie cukrzycy. Odpowiada za to obecność w trunku galusanu epikatechiny przenikającego do niego z beczek, w których przechowywane jest wino.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Wyniku tych badań nie należy interpretować w sposób dosadny. Nie oznaczają one bowiem tego, że powinno się leczyć cukrzycę z pomocą czerwonego wina. Naukowcy chcą podjąć się próby kolejnych badań, które mają na celu wskazanie, jak poszczególne składniki trunku działają na ludzki organizm. W czasie leczenia cukrzycy spożywanie alkoholu nie jest wskazane.

Mgr Monika Konieczna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.