Trwa ładowanie...

Jak poradzić sobie z nudnościami w ciąży?

Avatar placeholder
30.12.2014 09:54
Jak poradzić sobie z nudnościami w ciąży?
Jak poradzić sobie z nudnościami w ciąży? (Zdjęcie autorstwa Greyerbaby / CC0 1.0)

Nudności i wymioty są jednym z pierwszych objawów wskazujących na zajście w ciążę. Najczęściej występują u kobiet, które zaszły w ciążę po raz pierwszy, w ciąży mnogiej i u pań szczególnie wrażliwych. Przyczyną nudności i wymiotów na początku ciąży są zmiany hormonalne w organizmie kobiety.

Zwykle zdarzają się rano, jednak część pań odczuwa je przez cały dzień. Zazwyczaj ulegają stopniowemu złagodzeniu od 10. tygodnia ciąży, a wraz z 14. tygodniem ustępują całkowicie.

1. Sposoby na nudności w ciąży

Odpowiednia dieta w ciąży. Podstawą są częste i małe objętościowo niskotłuszczowe posiłki. Należy spożywać regularnie 5 do 6 posiłków w ciągu dnia, by zmniejszyć ilość pokarmu, która jednorazowo dostaje się do żołądka, i zapewnić odpowiednie wytwarzanie soków trawiennych. Wskazane jest, aby pierwszy posiłek był spożywany jeszcze w łóżku. Polecane produkty o tej porze to: ciepłe, ale nie gorące mleko bez dodatków lub ewentualnie z niewielką ilością miodu, jeżeli nie możesz pić mleka – ciepła woda z cytryną, banan, kromka pieczywa chrupkiego lub suche płatki zbożowe. Ostatni posiłek powinien być wysokobiałkowy, spożyty na 2 godziny przed snem. Mogą to być np.: ryba pieczona w warzywach, sałatka z kurczakiem lub indykiem, twarożek z warzywami albo jogurt naturalny/kefir z dodatkiem płatków zbożowych i owoców.

Pomocne w łagodzeniu nudności w ciąży mogą być migdały spożywane w przypadku wystąpienia dolegliwości bądź zapobiegawczo co 2–3 godziny. Dobre efekty uzyskamy również, dodając do posiłków lub napojów drobne wiórki korzenia imbiru.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Istotną kwestią jest również właściwa ilość wypijanych napojów oraz ich rodzaj. W ciągu dnia należy wypić małymi łyczkami około 3 litrów płynów. Najlepiej, gdy będzie to woda niegazowana o niskiej zawartości minerałów, niskosodowa. Część płynów (do 3 szklanek) można zastąpić naparem z ziół – dozwolone są melisa i rumianek. Niewskazane są napoje gazowane, płyny mocno słodzone i zawierające konserwanty. Pamiętaj, by nie popijać posiłków.

Aby uniknąć mdłości w ciąży a przy tym i wymiotów, kobieta ciężarna powinna wystrzegać się intensywnych zapachów, które mogą te dolegliwości wywołać bądź spotęgować. Działanie takie mają: kawa, dym tytoniowy, benzyna, spaliny, odświeżacze powietrza, perfumy, ale również pasta do zębów, preparaty żelaza czy zapach jedzenia z lodówki. Gdy zaczynasz odczuwać mdłości, wyjdź na świeże powietrze – czasem zwykły spacer może pomóc. Podczas gotowania warto otworzyć okno lub włączyć wentylator, aby pozbyć się niepożądanych zapachów.

Uporczywe nudności w ciąży mogą być źródłem niedoborów u przyszłej mamy, jednak zwykle nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia jej dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze