Trwa ładowanie...

Kwasica ketonowa – przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
31.03.2021 16:06
Kwasica ketonowa – przyczyny, objawy, leczenie
Kwasica ketonowa – przyczyny, objawy, leczenie

Kwasica ketonowa związana jest z ciężkimi zaburzeniami metabolicznymi. To schorzenie stanowiące ostre powikłanie cukrzycy, mogące wystąpić w każdym jej rodzaju.

spis treści

1. Skąd kwasica ketonowa?

Kwasica ketonowa rozwija się na tle niedoboru insuliny. Dzięki jej działaniu glukoza bez żadnego problemu przenika z krwi do komórek ludzkiego ciała. Jeśli w organizmie występuje brak insuliny, zasoby energii zaczynają być czerpane z różnych źródeł. Na przykład dochodzi do lipolizy, czyli rozkładu tłuszczów.

Ten proces wymusza powstanie ciał ketonowych, które kumulują się w tkankach i wywołują kwasicę ketonową. Niedostatek insuliny powstaje również w wyniku błędów w leczeniu, zakażeń bakteryjnych, przyswajania nadmiernych ilości alkoholu, ostrego zapalenia trzustki itp.

To też warto wiedzieć

2. Symptomy kwasicy

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Objawy kwasicy ketonowej są konkretne, jednak bardzo łatwo można je pomylić z jakąś inną, błahą dolegliwością. Jedną z najważniejszych oznak jest suchość w jamie ustnej, dodatkowo cierpimy przez oddech kwasiczy (inna nazwa to oddech Kussmaula), który charakteryzuje się głębokim i przyspieszonym oddechem, a także zapachem acetonu z ust.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Kwasica ketonowa prowadzi do zniekształcania rzeczywistości, a nawet do śpiączki. Chory skarży się na nadmiernie zaczerwienione policzki oraz bóle głowy i wymioty.

Jednym z objawów kwasicy ketonowej jest silny ból głowy
Jednym z objawów kwasicy ketonowej jest silny ból głowy

3. Jak poradzić sobie z kwasicą ketonową?

W podjęciu właściwego leczenia pomocne są badania kliniczne, dzięki którym udaje się ustalić poziom zagrożenia życia. Leczenie polega przede wszystkim na obniżeniu poziomu cukru we krwi, usunięciu ciał ketonowych, a także na stosowaniu preparatów z insulinami. Pacjentowi podaje się również dożylnie 8,4 proc. roztworu dwuwęglanu sodu rozcieńczonego płynem hipotonicznym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze