Trwa ładowanie...

Migrenowe bóle głowy

Avatar placeholder
08.06.2021 12:11
Migrenowe bóle głowy
Migrenowe bóle głowy

Pojawia się nagle i trwa długo, powodując całkowitą blokadę w swobodnym funkcjonowaniu całego organizmu. To ból głowy, który nie pozostaje sam. Towarzyszą mu najczęściej zawroty głowy, ślinotok lub suchość w ustach, nierzadko też nudności i wymioty. Jest to najczęstszy opis osób, które doświadczają migrenowych bólów głowy.

spis treści

1. Co to jest migrena?

Bóle migrenowe to nic innego, jak skurcz naczyń. Może towarzyszyć mu ból prowadzący do rozszerzenia naczyń krwionośnych i po tym do odczuwania silnego tętnienia tętnicy skroniowej. Istnieją jednak i takie migreny, w których po skurczu naczyń nie dochodzi ani do tętnienia, ani do widocznych zmian naczyniowych. Ból głowy trwa najczęściej kilka minut, choć bywają i takie sytuacje, gdy osoba męczy się przez kilka godzin.

Migrena to skurcze naczyń
Migrena to skurcze naczyń (123RF)

2. Jak dochodzi do migreny?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Migrenowe bóle głowy to jednostronne i gwałtowne bóle, które pojawiać się mogą w stanach mocnego zdenerwowania lub silnego obciążenia fizycznego. Nierzadko również osoby podatne na tego typu sytuacje doświadczają napadów migreny podczas zmian pogody. Istnieją także opinie, że bóle migrenowe pojawiają się, gdy następuje przedłużony odpoczynek w pozycji leżącej.

3. Leczenie migreny

Silny ból głowy, powtarzający się i blokujący swobodne funkcjonowanie, wymaga natychmiastowej interwencji farmakologicznej. Jednak leczenie migreny jest bardzo indywidualną sprawą każdego człowieka. Spowodowane jest to tym, że każdy ból może mieć inne podłoże. W związku z tym konieczne jest dobranie leku do indywidualnego przypadku.

Nierzadko jednak bywa, że w początkowym etapie leczenie migreny nie ogranicza się do zażycia pierwszego czy kolejno przepisanego leku. Jednak nie należy się zrażać nieskutecznością dobranych leków, a poszukać z lekarzem takiego środka farmakologicznego, który na konkretną osobę zadziała. Trzeba czasami czasu i cierpliwości, by dobrać skuteczny lek.

Głównym jednak zadaniem lekarza jest znalezienie sposobu, by chory mógł samodzielnie zainterweniować podczas pojawienia się migrenowych bólów w początkowej fazie występowania i zapobiegać ich nasilaniu się. Dodatkowo również ważne jest wskazanie choremu sposobów zapobiegania występowania napadów migrenowych.

4. Co robić w nagłych napadach migrenowych?

Nagłe napady migrenowe, jak sama nazwa wskazuje, występują gwałtownie i wymagają tak samo szybkiej interwencji. Do najskuteczniejszego sposobu zaliczyć można sięgnięcie i spożycie przepisanej przez lekarza tabletki i jeżeli zajdzie potrzeba, powtórzenie tego po 3 godzinach od zażycia pierwszej. Jeżeli w trakcie bólu doszło także do obrzęków ciała, konieczne jest zastosowanie ciepłych okładów na obrzęknięte miejsca. Pulsujące bóle głowy mogą, ale nie muszą, występować w trakcie migreny. Jednak, kiedy chory ich doświadcza, czasami pomaga nacisk w miejscu pulsowania i dokładne masowanie tych punktów.

Musisz to wiedzieć

Najskuteczniejszą metodą leczenia jest zawsze zapobieganie występowaniu niekomfortowym sytuacjom. Dlatego też osoby, które mają skłonności do migreny, powinny zwracać szczególną uwagę na prowadzenie stałego i uregulowanego rytmu dnia, czyli odpowiednio się wysypiać, odżywiać i dbać o odpoczynek, także aktywny. Dodatkowo również ważne okazuje się cowieczorne mycie ciała zimną wodą, a unikanie gorących kąpieli. Ponadto osoby z tendencją do bólów migrenowych powinny unikać używek w postaci alkoholu, kawy, przejadania się i spożywania nadmiaru płynów, głównie wieczorami. Niezmiernie ważne jest także spokojne przechodzenie wszelkich zmian w życiu czy momentów emocjonujących.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze