Senność w ciąży
Ciało kobiety i funkcjonowanie jej organizmu bardzo się zmienia wraz z pojawieniem się w nim i rozwojem małego człowieka. Za wszystkie te zmiany i dolegliwości towarzyszące ciąży odpowiadają hormony. Okres ciąży to prawdziwa rewolucja dla tej sfery organizmu kobiety i nic dziwnego, że ciało nie zawsze reaguje pozytywnie. Szczególnie dotkliwe są nudności, zawroty głowy, opuchlizny, uczucie zmęczenia oraz senność. Ta ostatnia to wynik nie tylko zmian hormonalnych, ale często także niedoboru żelaza, a nawet anemii.
1. Przyczyny senności w ciąży
Uczucie zmęczenia i niezwykłej senności ma swoje podłoże w zmianach w organizmie. Przyczyną senności jest sukcesywne wzrastanie obciążenia serca, odpowiedzialnego za pompowanie krwi. Innym czynnikiem jest ogromna ilość produkowanego hormonu, istotnego do utrzymania ciąży. Jest nim progesteron. Do tego wszystkiego dokładają się także inne objawy, jak mdłości i wymioty. Ma to niebagatelny wpływ na wyczerpanie organizmu kobiety w ciąży. Ponadto może się zdarzyć, że przyczyną senności w ciąży jest anemia, która powstaje w wyniki niedoboru żelaza.
Zapotrzebowanie macicy kobiety ciężarnej na krew jest tak duże, że odbywa się to kosztem organizmu przyszłej mamy. Krążenie reaguje na rosnące potrzeby ciała i dlatego kobieta szybciej męczy się przy codziennych czynnościach. Często przy objawie senności mogą występować zawroty głowy oraz duszności. Ważne jest, aby kobieta przesypiała w nocy przynajmniej 9 godzin. Jest to istotne zarówno ze względu na rozwój dziecka, jak również ze względu na formę mamy. Jednak wraz z postępem ciąży staje się to coraz trudniejsze, ponieważ pojawia się potrzeba częstego oddawania moczu – rosnące dziecko uciska na pęcherz.
Kiedy objawy senności i zmęczenia są uciążliwe, należy skontaktować się z lekarzem. Może on bowiem stwierdzić anemię. Związane jest to z małą ilością żelaza w diecie przyszłej mamy lub ze zwiększonym zapotrzebowaniem na nie w czasie ciąży. Jest to groźne zjawisko i nie wolno go bagatelizować, gdyż może spowodować także anemię dziecka, która zaburzy rozwój płodu. Żelazo jest wychwytywane przez dziecko z krwi matki i potrzebne, aby wytwarzać dla siebie czerwone krwinki. W przypadku stwierdzenia anemii trzeba będzie dołożyć do diety kilka nowych produktów bogatych w żelazo, naturalny kwas foliowy oraz witaminy. Lekarz może także zalecić tabletki uzupełniające niedobór tego pierwiastka.
2. Jak sobie radzić z sennością w ciąży
Niezależnie od przyczyn, senność jest uciążliwym objawem ciąży. Jednak jest kilka metod, jak przetrwać ten trudny okres.
Przede wszystkim należy wypoczywać. Nie zawsze, niestety, jest czas na parogodzinne odpoczywanie w łóżku. Często na głowie ciężarnej wciąż jest praca, dom, być może opieka nad starszymi dziećmi, zakupy i tak dalej. Ważne jest wobec tego, aby tak zagospodarować dzień, by znaleźć chociaż krótki czas na wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli dopada uczucie zmęczenia. Należy mieć z tyłu głowy przeświadczenie, że w okresie ciąży najważniejsze są dobre samopoczucie mamy i zdrowie dziecka. Jeśli kobieta pracuje w czasie ciąży i czuje się bardzo zmęczona, powinna poprosić o kilka dni wolnego. Warto też robić sobie częste przerwy. Jeśli w ciągu dnia organizm domaga się kilkunastominutowej drzemki, warto spełnić tę zachciankę. Nawet półgodzinny sen jest w stanie postawić na nogi. W nocy dobrze jest, gdy sen trwa około 9 godzin. Ważne, aby dobrze wywietrzyć pokój przed położeniem się spać.
Uczucie senności i zmęczenia może być spotęgowane także przez niedobory żywieniowe przyszłej mamy. Należy starać się, aby w diecie nie brakowało białek, witamin i minerałów. Najważniejsze są teraz żelazo, wapń i magnez. Należy też jeść regularnie, najlepiej co 3-4 godziny, niewielkie posiłki. Oczywiście, kolacja nie powinna składać się z ciężkostrawnych produktów, gdyż zaburzy to sen. Niezależnie od tego, jak dużo ciąży nad kobietą obowiązków, zawsze jest ktoś, kto może pomóc – mąż, babcia czy przyjaciółka. Warto od czasu do czasu skorzystać z takiej pomocy, aby samej wypocząć i pozwolić sobie i dziecku trochę się zrelaksować.