Mdłości w ciąży - skąd się biorą, wymioty, jak im zapobiec
Zachodzące w organizmie w czasie ciąży zmiany poziomu hormonów i chemicznego składu krwi mogą mieć wpływ na twoje samopoczucie. Nudności i wymioty są jednym z najbardziej powszechnych objawów wczesnej ciąży. Mogą pojawić się u ciebie o każdej porze dnia, mimo że często nazywane są porannymi mdłościami w ciąży. Zazwyczaj kobieta boryka się z nimi w pierwszym trymestrze ciąży. Uważa się, że powodem twojego złego samopoczucia jest obecność ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej hCG – hormonu, który jest produkowany wyłącznie podczas ciąży.
1. Mdłości w ciąży - skąd się biorą?
Nudności w ciąży, zmiany apetytu i ogólnego samopoczucia są jednym z pierwszych objawów wczesnej ciąży. Występują u około 60% kobiet ciężarnych i zanikają pod koniec pierwszego trymestru. Częściej pojawiają się w pierwszej ciąży.
Przyczyny tego, że kobieta ciągle wymiotuje w ciąży są różnorodne i niewątpliwie mają podłoże hormonalne i psychosomatyczne. Objawy te są najprawdopodobniej reakcją adaptacyjną organizmu na wysokie stężenie hormonów, wytwarzanych przez tkanki jaja płodowego.
Trudności w życiu codziennym, zmęczenie i emocje nasilają te dolegliwości. Uczuciu nudności w ciąży mogą towarzyszyć: zgaga, zachcianki, niechęć do niektórych pokarmów, nadmierny ślinotok i bóle głowy.
Uważa się, że mdłości to również mechanizm obronny, zapobiegający spożywaniu przez ciebie potencjalnie szkodliwych pokarmów. W niektórych przypadkach może to mieć związek z problemami z tarczycą, infekcją pokarmową albo zaburzeniami w produkcji serotoniny.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co na mdłości i wymioty w ciąży? - odpowiada lek. Jacek Ławnicki
- Jak długo trwają nudności w ciąży? - odpowiada lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy mdłości po miesiączce mogą oznaczać ciążę? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
2. Mdłości w ciąży - wymioty
U niewielkiej ilości kobiet wymioty w ciąży stają się intensywne i ciągłe, powodując odwodnienie organizmu oraz poważne zaburzenia przemiany materii i stanu ogólnego ciężarnej. W sytuacji, gdy twoje dolegliwości nasilają się i dają poczucie choroby, potrzebny będzie pobyt w szpitalu i przyjmowanie leków.
Łagodne przypadki można leczyć dietą, wypoczynkiem, środkami zobojętniającymi kwaśną treść żołądkową oraz lekami przeciwwymiotnymi. Niepowściągliwe mdłości ciężarnych częściej dotyczą pierwiastek i ciężarnych z ciążą wielopłodową. Utrzymujące się dłuższy czas wymioty grożą zaburzeniem odżywiania płodu.
3. Co na mdłości w ciąży?
Bez względu na przyczynę, przebieg nudności w ciąży nie jest przyjemny dla przyszłej matki. Skuteczność leczenia tego stanu nie jest zbadana. Istnieje jednak pewna zgodność co do różnych sposobów złagodzenia objawów i minimalizowania ich efektów.
- Jedz tylko te pokarmy, które sprawiają, że czujesz się lepiej. Warto zastosować dietę bogatą w białko i węglowodany – zwalczają one nudności, powodując lepsze trawienie.
- Unikaj widoku, zapachu i smaku jedzenia, które wywołuje u ciebie mdłości.
- Nie dopuszczaj do silnego uczucia głodu – niski poziom cukru wzmaga mdłości.
- Pij dużo płynów, zwłaszcza gdy tracisz je podczas wymiotów.
- Zjedz posiłek, zanim pojawią się nudności. Pożywienie powinno im zapobiec.
- Unikaj smażonych i pikantnych potraw.
- dobrze sypiaj i odpręż się, bowiem emocjonalne i fizyczne zmęczenie potrafi zaostrzyć złe samopoczucie.
- Zredukuj stres do minimum.
- Zażywaj witaminy jako wyrównanie środków odżywczych, których możesz mieć niedobór.
- Odwiedź specjalistę od akupunktury, aby przygotował dla ciebie indywidualną terapię.
- Pij herbatkę imbirową. Wsyp łyżeczkę mielonego lub tartego imbiru do dzbanka lub miseczki. Zalej wrzącą wodą i odstaw na kilka minut, następnie przecedź napar do filiżanki, wsyp brązowy cukier lub miód do smaku.
Nie bierz żadnych leków na poranne dolegliwości, chyba że przepisze ci je lekarz. Ginekolog zaleci je w przypadku, gdy mdłości i wymioty są dość poważne, osłabiają organizm i zagrażają twemu układowi trawienia oraz twemu dziecku.