Trwa ładowanie...

Jak wygląda usg trójwymiarowe?

Avatar placeholder
10.07.2019 07:35
Jak wygląda usg trójwymiarowe?
Jak wygląda usg trójwymiarowe? (123rf)

Badanie usg to inaczej badanie ultrasonograficzne. Dzięki niemu możliwe jest obejrzenie wnętrza ciała i rozwijającego się tam płodu. USG jest jednym z najlepszych sposobów oceny stanu zdrowia płodu. Ostatnio pojawiły się nowe aparaty do przeprowadzania tego badania, czyli 3D i 4D. Dzięki nim można wykonać usg trójwymiarowe. Co należy wiedzieć na temat badania ultrasonograficznego i jego rodzajów?

spis treści

1. USG klasyczne

Badania w ciąży są bardzo istotne. Na ich podstawie można stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jednym z najważniejszych badań jest USG. Klasyczne USG, czyli USG 2D, daje obraz dwuwymiarowy. Specjalista odczytuje z niego wielkość i kształt różnych części ciała dziecka, a także jego narządów wewnętrznych. Ponadto można odczytać umiejscowienie łożyska oraz ilość wód płodowych, a przede wszystkim wiek i płeć płodu. Zdjęcie z klasycznego USG jest czytelne tylko dla specjalistów. Przyszli rodzice zazwyczaj widzą na nim jedynie jasne i ciemne plamy.

2. USG trójwymiarowe

Dzięki tej nowoczesnej technice wykonuje się bardzo dokładne zdjęcia płodu (USG 3D). Można na nich zobaczyć powierzchnię zewnętrzną dziecka. Rodzice mogą obserwować twarz swojego dziecka i zobaczyć uśmiech maleństwa. Na pamiątkę dostają płytę z zapisem obrazu płodu.

3. USG 4D

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Ten rodzaj USG pozwala na zobaczenie filmu z brzucha. Widać na nim ruchy dziecka, grymasy twarzy. Dzięki temu rodzice pierwszy raz widzą swoje maleństwo. Psychologowie zgodnie potwierdzają, że to bardzo pozytywnie wpływa na zawiązanie więzi emocjonalnych rodziców z dzieckiem.
USG trójwymiarowe to nie tylko komfort dla rodziców, ale przede wszystkim obraz, umożliwiający specjaliście lepsze uchwycenie szczegółów anatomicznych płodu.

4. Różnice między USG 2D a 3D i 4D

USG 2D daje obraz tylko przez brzuch i pochwę przyszłej mamy. Dziecko w pewnej części jest zasłonięte przez kości miednicy, gaz jelitowy i żebra mamy.

USG 3D i 4D umożliwia dokładniejszy obraz płodu, można zobaczyć kości nosowe (to istotne w diagnostyce zespołu Downa).

Obraz z USG 3D zostaje zapisany w pamięci aparatu i można do niego wrócić i obserwować dowolny przekrój.

USG 4D to nowa forma badania USG. Już zauważono jej zasługi w diagnostyce. Dzięki obrazowi 4D można zaobserwować rozszczep wargi i podniebienia, zniekształcenia stóp i dłoni, a także niewielki rozszczep kręgosłupa.

Obecnie najpowszechniejszym badaniem jest USG 2D. To właśnie na nim najbardziej znają się lekarze, jest dostępne niemal w każdym gabinecie ginekologicznym. Na popularność nowych metod badania ultrasonograficznego trzeba jeszcze poczekać, muszą być podparte solidnym doświadczeniem specjalistów.

Następny artykuł: Polecane badania w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.