Jak wygląda usg trójwymiarowe?
Badanie usg to inaczej badanie ultrasonograficzne. Dzięki niemu możliwe jest obejrzenie wnętrza ciała i rozwijającego się tam płodu. USG jest jednym z najlepszych sposobów oceny stanu zdrowia płodu. Ostatnio pojawiły się nowe aparaty do przeprowadzania tego badania, czyli 3D i 4D. Dzięki nim można wykonać usg trójwymiarowe. Co należy wiedzieć na temat badania ultrasonograficznego i jego rodzajów?
1. USG klasyczne
Badania w ciąży są bardzo istotne. Na ich podstawie można stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Jednym z najważniejszych badań jest USG. Klasyczne USG, czyli USG 2D, daje obraz dwuwymiarowy. Specjalista odczytuje z niego wielkość i kształt różnych części ciała dziecka, a także jego narządów wewnętrznych. Ponadto można odczytać umiejscowienie łożyska oraz ilość wód płodowych, a przede wszystkim wiek i płeć płodu. Zdjęcie z klasycznego USG jest czytelne tylko dla specjalistów. Przyszli rodzice zazwyczaj widzą na nim jedynie jasne i ciemne plamy.
2. USG trójwymiarowe
Dzięki tej nowoczesnej technice wykonuje się bardzo dokładne zdjęcia płodu (USG 3D). Można na nich zobaczyć powierzchnię zewnętrzną dziecka. Rodzice mogą obserwować twarz swojego dziecka i zobaczyć uśmiech maleństwa. Na pamiątkę dostają płytę z zapisem obrazu płodu.
3. USG 4D
Ten rodzaj USG pozwala na zobaczenie filmu z brzucha. Widać na nim ruchy dziecka, grymasy twarzy. Dzięki temu rodzice pierwszy raz widzą swoje maleństwo. Psychologowie zgodnie potwierdzają, że to bardzo pozytywnie wpływa na zawiązanie więzi emocjonalnych rodziców z dzieckiem.
USG trójwymiarowe to nie tylko komfort dla rodziców, ale przede wszystkim obraz, umożliwiający specjaliście lepsze uchwycenie szczegółów anatomicznych płodu.
4. Różnice między USG 2D a 3D i 4D
USG 2D daje obraz tylko przez brzuch i pochwę przyszłej mamy. Dziecko w pewnej części jest zasłonięte przez kości miednicy, gaz jelitowy i żebra mamy.
USG 3D i 4D umożliwia dokładniejszy obraz płodu, można zobaczyć kości nosowe (to istotne w diagnostyce zespołu Downa).
Obraz z USG 3D zostaje zapisany w pamięci aparatu i można do niego wrócić i obserwować dowolny przekrój.
USG 4D to nowa forma badania USG. Już zauważono jej zasługi w diagnostyce. Dzięki obrazowi 4D można zaobserwować rozszczep wargi i podniebienia, zniekształcenia stóp i dłoni, a także niewielki rozszczep kręgosłupa.
Obecnie najpowszechniejszym badaniem jest USG 2D. To właśnie na nim najbardziej znają się lekarze, jest dostępne niemal w każdym gabinecie ginekologicznym. Na popularność nowych metod badania ultrasonograficznego trzeba jeszcze poczekać, muszą być podparte solidnym doświadczeniem specjalistów.