Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

USG 2D

Avatar placeholder
19.12.2013 14:52
USG 2D
USG 2D

Badanie USG należy do rutynowych procedur, którym poddawane są kobiety spodziewające się dziecka. Badanie USG 2D pozwala ocenić lekarzowi rozwijający się płód i pokazać jego zarysy podekscytowanym rodzicom. Jest to całkowicie bezpieczne badanie obrazowe, które trwa zaledwie 20-30 minut i przynosi wiarygodne wyniki. Lekarze podkreślają, że pierwsze USG należy wykonać na wczesnym etapie ciąży.

1. Badanie USG 2D

Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale dźwiękowe „odbijające” się od wnętrza ciała przyszłej mamy, by dostarczyć obraz rosnącego płodu. Dzięki badaniu USG 2D można określić wiek dziecka, termin porodu oraz ewentualną obecność ciąży mnogiej. Ponadto badanie to służy monitorowaniu rozwoju płodu i wykrywaniu widocznych wad wrodzonych.

Pierwsze USG należy przeprowadzić w pierwszych tygodniach ciąży, by potwierdzić jej obecność w jamie macicy. Około 10-13 tygodnia ciąży należy ponowić badanie. Drugie USG ma za zadanie ułatwienie oceny mózgu płodu oraz rozwoju rdzenia kręgowego. Badanie powtarza się między 18. a 22. tygodniem ciąży. Jest to rutynowa procedura, która pozwala na ocenę długości i rozwoju dziecka, a także na wychwycenie ewentualnych problemów. Lekarz może zalecić USG również w trzecim trymestrze ciąży, pomiędzy 28. a 32. tygodniem, by ocenić ilość płynu owodniowego, wielkość i ruchy dziecka oraz jego ogólny stan.

Jeśli w czasie badania USG 2D lekarz podejrzewa powikłania lub wady wrodzone u płodu, lub zagrożenie dla matki albo dziecka, zleca wykonanie badania USG 3D. Badanie to dostarcza trójwymiarowych obrazów i pozwala wyjaśnić wiele wątpliwości.

2. Zalety i wady badania USG 2D

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Badanie ultrasonograficzne w 2D jest nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem, które dostarcza wielu ważnych informacji już na początku ciąży. Przyszli rodzice, którzy chcieliby poznać płeć dziecka powinni skorzystać właśnie z USG 2D, ponieważ na uzyskanych obrazach linie są stosunkowo lepiej widoczne. Badanie nie jest jednak pozbawione wad. Każda kobieta, która ma za sobą USG 2D wie, że dla niewprawnego oka rozpoznanie dziecka w rozmytych liniach i cieniach jest niełatwe. Obraz jest płaski, czarno-biały i pokazuje dziecko tylko z jednego kąta. W czasie badania warto więc poprosić osobę wykonującą USG o wskazanie poszczególnych partii ciała dziecka. Rodzice, którym zależy na uzyskaniu lepszego obrazu mogą skorzystać z USG 3D lub 4D. Te rodzaje badania ultrasonograficznego dostarczają wyraźniejszych obrazów i pozwalają wyjaśnić wiele ewentualnych problemów wykrytych przez USG 2D. Badanie w 3D pomaga uzyskać „zdjęcia” dziecka, które wyglądają bardzo realistycznie. Natomiast USG 4D pokazuje całą sekwencję obrazów, dzięki którym rodzice mogą zobaczyć, jak dziecko uśmiecha się, porusza rękami lub stopami albo ssie kciuk.

Wielu rodziców przyznaje, że momentu, w którym zobaczyli na ekranie monitora swoje nienarodzone jeszcze dziecko nie potrafią porównać z żadnym innym. Oprócz radości i ulgi, że płód rozwija się prawidłowo, pojawia się świadomość, że za kilka miesięcy maleństwo przyjdzie na świat i dołączy do kochającej go rodziny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze