Trwa ładowanie...

USG 4D

USG 4D to USG trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, co oznacza możliwość obserwacji dziecka, jego położenia w łonie matki i jego reakcji, w konkretnym momencie. Kobieta poddająca się badaniu USG 4D na ekranie komputera ogląda film z wnętrza swojego brzucha, widząc, co w danej chwili robi jej jeszcze nienarodzone dziecko. USG 4D umożliwia zrobienie obrazów przekrojowych ciała dziecka i poznanie płci płodu. Ma zastosowanie w diagnozowaniu niektórych wad wrodzonych i chorób genetycznych na etapie rozwoju prenatalnego dziecka.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. USG 4D w ciąży

Podstawową częścią badania USG w ciąży jest badanie USG 2D, które odbywa się w obrazowaniu dwuwymiarowym. USG 2D umożliwia obserwowanie przekrojów wnętrza macicy i zarysów ciała płodu wraz z obrazem jego narządów wewnętrznych. USG dwuwymiarowe pozwala ocenić wielkość i kształt różnych części ciała dziecka, struktur anatomicznych, położenie i budowę łożyska oraz ilość wód płodowych. Nowoczesne aparaty USG umożliwiają trójwymiarową rekonstrukcję obrazu płodu i wnętrza macicy, nawet w czasie rzeczywistym – uwidaczniającym ruchy i zachowanie dziecka w łonie matki oraz pracę jego serca.

USG 4D w ciąży daje piękny obraz dziecka, zrozumiały dla obserwujących badanie przyszłych rodziców. Pozwala również uzyskać przekroje anatomiczne, niedostępne w badaniu dwuwymiarowym. Przekroje 4D ułatwiają rozpoznawanie wad wrodzonych u płodu i cech, które mogą świadczyć o różnych chorobach, w tym chorobach genetycznych. Dzięki nowoczesnej technologii, nagrania USG wykonane w technice 4D mogą być przekazane na życzenie pacjentom w formacie DVD. W ten sposób zapisany obraz jeszcze nienarodzonego dziecka, jego twarzy, płci i zachowania, stanowi unikalną pamiątkę dla przyszłych rodziców. Udostępniania jest także dokumentacja zdjęciowa USG zdjęć czarno-białych i kolorowych. Koszt badania USG 4D to mniej więcej 250 zł.

USG trójwymiarowe w czasie rzeczywistym pozwala oglądać obrazy przekrojowe ciała dziecka, jego nóżki czy rączki, umożliwia również łatwe rozpoznanie płci. USG 4D umożliwia matce zobaczenie twarzy dziecka i jego ciała prawie tak, jak na filmie. Wielu psychologów twierdzi, że przyczynia się to do wytworzenia wczesnego i silnego związku emocjonalnego między matką a dzieckiem. Obserwacja obrazu dziecka podczas USG 4D ma nie tylko charakter rozrywki, ale również służy wzmacnianiu więzi rodziców z nienarodzonym maleństwem. Ponadto, USG 4D może stać się w przyszłości metodą z wyboru dla oceny morfologii jamy macicy, do przeprowadzenia zabiegu punkcji jajników oraz do oceny drożności jajowodów.

2. USG 4D w ocenie rozwoju płodu

Obrazowanie 4D jest stosunkowo nową metodą stosowaną w medycynie. USG 4D umożliwiło ustalenie kolejności pojawienia się poszczególnych odruchów płodu. Wiadomo, że umiejętność przeciwstawiania kciuka pojawia się u dziecka wcześniej niż zdolność zginania pozostałych palców dłoni. Rodzaje aktywności ruchowej płodu zmieniają się i rozwijają wraz z zaawansowaniem ciąży. Ich obserwacja w obrazie 4D jest łatwiejsza i bardziej komfortowa niż w rekonstrukcji dwuwymiarowej.

Wprowadzenie techniki 4D do ciążowego badania ultrasonograficznego budzi nadzieję na lepszą ocenę funkcji mózgu i przewidywanie rozwoju płodu. Lekarze dzięki USG 4D zaczynają poznawać zależność między wzorcami ruchowymi płodu a chorobami układu nerwowego. Coraz więcej badań poświęca się ocenie zachowania płodu we wnętrzu macicy i jego stanom emocjonalnym. USG 4D pozwoliło na odkrycie, że w trzecim trymestrze ciąży płód potrafi się już uśmiechać. Być może w przyszłości USG trójwymiarowe w czasie rzeczywistym pozwoli ustalić, jakie reakcje i wyrazy twarzy płodu oznaczają konkretne stany emocjonalne dziecka.

Badanie ultrasonograficzne 4D umożliwia przestrzenne obrazowanie powierzchniowe płodu, ocenę jego aktywności motorycznej i zachowań. Można też dokonać biopsji 4D w czasie rzeczywistym, wykonać badanie z użyciem kolorowego Dopplera, badanie urodynamiczne oraz badanie serca płodu. Wady strukturalne serca występują u około 1% noworodków. Dzięki USG 4D można badać również nerwy obwodowe, zwłaszcza nerwy powierzchniowe znajdujące się na kończynach dolnych i górnych dziecka.

3. USG 4D w ocenie wad wrodzonych płodu

Już niewielkie wady wrodzone płodu, takie jak rozszczep wargi, rozszczep podniebienia, występowanie dodatkowych palców, zniekształcenia dłoni i stóp czy niewielkie rozszczepy kręgosłupa można miarodajnie ocenić, dzięki zastosowaniu USG 4D. Również pewne subtelne nieprawidłowości, jak np. nisko osadzone uszy czy nieprawidłowości rysów twarzy w obrazowaniu 4D są wyraźniej widoczne niż w klasycznym badaniu dwuwymiarowym. Ma to duże znaczenie w diagnostyce zespołu Downa i innych nieprawidłowości genetycznych oraz chromosomowych.

Obrazowanie trójwymiarowe umożliwia precyzyjną ocenę kości nosowych płodu – głównego parametru w ustaleniu ryzyka zespołu Downa. Dzięki 4D ustalono, że niektóre płody z zespołem Downa mają nieprawidłową tylko jedną z dwóch kości nosowych, co jest trudne do weryfikacji w USG 2D i stanowi wskazanie do wykonania inwazyjnych badań genetycznych. Z kolei niektóre zdrowe płody mają dość szeroką przerwę między prawą a lewą kością nosową, która w płaskim obrazie może być wzięta za brak kości nosowych i prowadzić do niepotrzebnej amniopunkcji. W 4D ocena tej przerwy i wykształcenia się kości nosowych jest łatwiejsza, co oszczędza pacjentce niepokoju i stresu.

USG 4D jest również wykorzystywane do oceny przezierności karkowej, co pozwala diagnozować ewentualny rozszczep kręgosłupa, oraz do oceny pracy serca płodu. Różne projekcje struktur anatomicznych serca nie są dostępne w USG 2D, natomiast z łatwością uzyskuje się je w 4D. Badanie dwuwymiarowe ma pewne ograniczenia, bo nie ma dostępu do płodu z każdej strony. USG 2D można wykonać wyłącznie przez brzuch i pochwę ciężarnej, ponieważ od dołu dziecko jest zasłonięte przez kości miednicy, z boku i od góry – przez jelita i żebra, a od strony grzbietu – przez kręgosłup. W badaniu 4D natomiast można obracać płód prawie dowolnie na ekranie aparatu, uzyskując dowolne projekcje. Jest to chyba największa zaleta badania trójwymiarowego.

Lek. Paweł Baljon
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.