Trwa ładowanie...

USG ciąży - jak wygląda badanie i kiedy wykonać?

USG ciąży powinno być wykonane co najmniej trzykrotnie
USG ciąży powinno być wykonane co najmniej trzykrotnie (Adobe Stock)

USG ciąży zaliczane jest do obowiązkowej diagnostyki w czasie każdej ciąży. Pozwala lekarzowi kontrolować rozwój płodu i budowę jego ciała. Badanie USG jest bezpieczne i bezinwazyjne, a dodatkowo dostarcza wielu ważnych informacji dotyczących malucha i jego dobrostanu. Kiedy zrobić pierwsze USG w ciąży? USG w ciąży - ile razy powinno się je wykonać? USG w ciąży - dopochwowe czy brzuszne?

spis treści

1. Czym jest USG ciąży?

USG ciążowe, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinno zostać przeprowadzone przynajmniej trzy razy podczas trwania ciąży. W czasie badania USG w ciąży oceniany jest m.in. wiek ciąży, a także budowa płodu, dlatego też badanie to powinno być wykonane w konkretnie wyznaczonych przedziałach czasowych.

USG w ciąży - kiedy? Obowiązkowe USG:

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Badanie to jest zupełnie bezpieczne, dlatego też stanowi podstawę diagnostyki obrazowej, która pozwala kontrolować przebieg i rozwój ciąży na każdym etapie.

2. USG ciąży - na czym polega?

Co to jest badanie ultrasonograficzne w ciąży? Badanie USG w ciąży wykorzystuje fale ultradźwiękowe - dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla człowieka. Ultradźwięki wysyłane przez głowicę aparatu USG odbijają się od badanych tkanek, np. od narządów wewnętrznych płodu.

W dalszej kolejności fale wracają do czujnika, którym lekarz przesuwa po brzuchu kobiety w ciąży. System pozwala przetwarzać otrzymane informacje na czarno-biały obraz widoczny na ekranie monitora.

Czy na USG w ciąży trzeba mieć pełny pęcherz? Na badanie to powinno się zgłosić z nieopróżnionym pęcherzem, ponieważ to ułatwia badanie, dzięki czemu łatwiej jest o dokładniejszą ocenę dziecka.

3. W jakim celu wykonuje się badanie USG w ciąży?

Pomiary, których dokonuje badanie USG, umożliwiają przybliżoną ocenę wieku ciąży, wagi i wielkości płodu. Dzięki USG płodu lekarz może zdiagnozować nieprawidłowości w budowie malucha, w jego rozwoju, ocenić ilość wód płodowych, budowę macicy, położenie łożyska i wiele innych ważnych parametrów.

Daje mu to możliwość wykrycia ewentualnych powikłań i zagrożeń, a tym samym możliwość podjęcia działań leczniczych, o ile takie są dostępne. Trzeba pamiętać jednak, że badanie USG w ciąży nie jest w stanie wyłapać wszystkich wad i niebezpieczeństw.

4. Pierwsze badanie USG ciąży - kiedy wykonać?

Ciąża - kiedy pierwsze USG w ciąży? Pierwsze badanie USG w ciąży można wykonać między 5. a 10. tygodniem jej trwania, gdyż pęcherzyk ciążowy można dostrzec dzięki tej metodzie, dopiero gdy minie 5 tygodni od wystąpienia ostatniej miesiączki. USG przed 10. tygodniem może potwierdzić ciążę.

Kiedy widać dziecko na USG? Obraz ten jest widoczny od 5.-6. tygodnia ciąży.

Pierwsze obowiązkowe USG w ciąży należy wykonać obowiązkowo między 11. a 14. tygodniem ciąży. Jest ono niezwykle ważne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla lekarza prowadzącego ciążę.

5. Jak często wykonuje się badanie USG ciąży?

Jak często można robić USG w ciąży? Z uwagi na całkowite bezpieczeństwo badania dla matki i dziecka, jego bezbolesność i bezinwazyjność, może być wykonywane badanie USG w ciąży co tydzień.

Jak często USG w ciąży obowiązkowo? Każda ciężarna jest zobowiązana wykonać 3 badania USG podczas trwania ciąży.

6. Czy badanie USG w ciąży jest bezpieczne dla matki i dziecka?

Badanie ultrasonograficzne w ciąży jest zupełnie bezpieczne dla matki oraz jej dziecka, nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

7. Czy badanie USG ciąży jest konieczne?

Badanie USG ciążowe jest zaliczane do obowiązkowej diagnostyki w czasie trwania każdej ciąży. Dzięki temu lekarz prowadzący może kontrolować rozwój płodu i budowę ciała malucha.

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych
9 najczęstszych dolegliwości ciążowych [10 zdjęć]

Wymioty, nudności, zgaga – to typowe dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą kobiecie w pierwszych

zobacz galerię

8. Jakie są różnice między badaniem USG przezbrzusznym a przezpochwowym?

U kobiet w ciąży badanie USG wykonywane jest na dwa sposoby:

  • dopochwowo;
  • przez powłoki brzuszne.

Metody te odróżnia nie tylko to, co można dokładnie uwidocznić w ich trakcie, ale również to, w którym momencie ciąży są wykonywane, a także, w jaki sposób ciężarna powinna się do nich przygotować. Różnice stanowią również odczucia towarzyszące każdej z tych metod.

Czy pierwsze USG w ciąży jest dopochwowe? Na początku ciąży wykonywane jest badanie USG transwaginalne (dopochowowe). Pozwala odpowiedzieć na podstawowe pytania, łącznie z potwierdzeniem ciąży.

USG dopochwowe w ciąży - do którego tygodnia? Przyjęte jest, że USG transwaginalne wykonywane jest do końca pierwszego trymestru ciąży, jednak w niektórych przypadkach może być przeprowadzone także na późniejszym etapie ciąży.

USG - ciąża pozamaciczna? USG dopochwowe umożliwia potwierdzenie lub wykluczenie wystąpienia u pacjentki tego rodzaju ciąży.

Do wykonania USG dopochwowego wykorzystywana jest specjalna głowica o podłużnym kształcie. Aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia, na jej szczyt nakładana jest jednorazowa osłonka, na którą dodatkowo aplikowany jest także lubrykant.

Warto zauważyć, że USG dopochwowe nie stwarza żadnego zagrożenia dla przebiegu ciąży i nie grozi ryzykiem przebicia pęcherza płodowego.

Od którego tygodnia USG przez brzuch? USG ciąży przez powłoki brzuszne zwykle wykonywane jest w późniejszych etapach ciąży, zwykle od drugiego trymestru - około 12 tygodnia ciąży. Jak wskazano wcześniej, powinno odbyć się przynajmniej trzy razy podczas jej trwania.

Pacjentki często preferują USG tą metodą, ponieważ pozwala uniknąć konieczności wprowadzania głowicy do wnętrza ciała. Przed badaniem na skórę brzucha aplikowany jest specjalny żel, a badający stopniowo przesuwa głowicę po ciele pacjentki.

Do minusów tej metody można zaliczyć jakość uzyskiwanych obrazów - dużo dokładniejszym i dającym lepsze wyniki badaniem jest USG transwaginalne.

9. Czy badanie USG w ciąży jest bolesne?

Zarówno badanie USG dopochwowe, jak i przez powłoki brzuszne jest bezbolesne. Mimo to zależnie od tolerancji niektóre pacjentki mogą odczuwać lekki dyskomfort.

10. Czy badanie USG może wykryć wady wrodzone u dziecka?

USG jest podstawą w ocenie stanu dziecka, choć z pewnością bardziej precyzyjna w tym zakresie będzie technologia trójwymiarowa 3D, która daje możliwości lepszej oceny niektórych parametrów i cech płodu. Pozwala na wczesne wykrycie różnych nieprawidłowości i podjęcia leczenia jeszcze w łonie matki lub niezwłocznie tuż po urodzeniu.

By badania te były wiarygodne, musi przeprowadzić je ginekolog specjalizujący się w badaniach ultrasonograficznych płodu, z odpowiednim szkoleniem w tym zakresie. Jego umiejętności są zdecydowanie istotniejsze od samego sprzętu.

Przydatność tego typu obrazowania jest bardzo cenna w diagnozowaniu zespołu Downa i wielu innych nieprawidłowości genetycznych i chromosomalnych. Obraz trójwymiarowy daje możliwość wychwycenia wad obejmujących niewielką powierzchnię, jak np. rozszczep wargi i podniebienia, niewielki rozszczep kręgosłupa.

Lepiej widać zniekształcenia dłoni, stóp, dodatkowe palce. Badania 3D i 4D umożliwiają zaobserwowanie takich cech jak nisko osadzone uszy czy nieprawidłowe rysy twarzy. Dają dokładniejszy obraz kości nosowych, co jest istotne przy diagnozowaniu zespołu Downa.

Dzięki niemu można również sprawdzić, czy widoczna na zwykłym badaniu USG nieprawidłowość to tylko duża przerwa pomiędzy lewą i prawą kością nosową, czy brak jednej z nich. To może oznaczać zespół Downa i jest wskazaniem do amniopunkcji.

Również ocena przezierności karkowej wykonywana pomiędzy 12. a 14. tygodniem ciąży będzie precyzyjniejsza w 3D od obrazu dwuwymiarowego.

11. Czy można poznać płeć dziecka podczas badania USG?

Doświadczony lekarz w sytuacji, gdy maluch jest prawidłowo ułożony, jest w stanie zidentyfikować jego płeć w czasie badania ultrasonograficznego w 12. tygodniu ciąży.

Zwykle płeć potwierdzana jest jednak między 18. a 22. tygodniem ciąży, w czasie tzw. USG połówkowego.

12. Czy wynik badania USG może wskazać na termin porodu?

Badanie USG w ciąży może pomóc lekarzowi obliczyć szacunkową datę porodu. W trakcie badania mierzona jest długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) - odległość od czubka głowy do najniżej położonego punktu miednicy dziecka.

Termin porodu z tego parametru możemy obliczyć jednak tylko do 10. tygodnia ciąży.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze