Trwa ładowanie...

USG ciąży

Jak wygląda USG w ciąży?
Jak wygląda USG w ciąży?

USG to najważniejsze badanie w ciąży.

zobacz galerię

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Badania USG na szeroką skalę dostępne są od lat 80. XX wieku. Pomimo to, ze względu na swą dość dużą precyzyjność, stosunkowo niskie koszty i łatwość w ich przeprowadzaniu, obecnie wykorzystywane są bardzo chętnie w diagnostyce. Ich niewątpliwą zaletą jest również fakt, iż są bezinwazyjne i bezpieczne – przynajmniej na tę chwilę nie ma potwierdzonych negatywnych skutków ich stosowania. Ultrasonografia uzyskała szczególne znaczenie w diagnostyce prenatalnej. Choć ma dość krótką historię, obecnie chyba żadna kobieta w ciąży nie wyobraża sobie, by mogło jej zabraknąć. Badanie USG jest uznawane za rutynowe w czasie ciąży. Powinno być wykonane co najmniej trzykrotnie, w ściśle określonych tygodniach ciąży. W ostatnich latach, obok standardowego obrazowania 2D, pojawiła się możliwość uzyskania trójwymiarowego obrazu płodu. Czy badanie USG 3D (USG 4D) to tylko kosztowna moda, czy może jednak cenna metoda diagnostyczna? Fora internetowe wypełniają burzliwe dyskusje na ten temat. Znaczna cześć specjalistów dostrzega ich niepodważalne zalety.

spis treści

1. Badanie USG

Przede wszystkim pozwala ono potwierdzić ciążę. Wielu lekarzy ginekologów wykonuje je w tym celu, rutynowo, pomiędzy 6 a 8 tygodniem ciąży. Kolejne powinny być przeprowadzone pomiędzy 12 a 14 tygodniem ciąży, około 20 tygodnia ciąży (+/- 2 tyg.) i w 30 tygodniu ciąży (+/-2).

Pomiary, których dokonuje, umożliwiają przybliżoną ocenę wieku ciąży, wagi i wielkości płodu. Dzięki usg lekarz może zdiagnozować nieprawidłowości w budowie płodu, w jego rozwoju. Może ocenić ilość wód płodowych, budowę macicy, położenie łożyska i wiele innych bardzo istotnych parametrów. Daje mu to możliwość wychwycenia ewentualnych powikłań i zagrożeń, a tym samym możliwość wdrożenia odpowiednich środków zaradczych, o ile takie są dostępne. Trzeba jednak pamiętać, że badanie usg nie jest w stanie wyłapać wszystkich wad i niebezpieczeństw.

2. Badanie USG 3D?

Do niedawna jedynym dostępnym badaniem ultrasonograficznym było obrazowanie 2D. W jego wyniku uzyskuje się dwuwymiarowy, czarno-biały obraz, z przekrojami wnętrza macicy, obrazem płodu i jego narządów wewnętrznych. To ono w dalszym ciągu jest podstawą przy ocenie wielkości dziecka oraz jego struktur anatomicznych. Daje możliwość oceny łożyska, przepływów krwi zarówno w naczyniach płodu, jak i matki (usg dopplerowskie). Dzięki temu lekarz uzyskuje informacje o dobrostanie dziecka, o funkcjonowaniu jego narządów. Są jednak takie przekroje anatomiczne, których nie da się uzyskać na drodze usg dwuwymiarowego. Problemem jest ograniczony dostęp do wszystkich części płodu.

Wielokrotnie lekarz nie jest w stanie ocenić jakiegoś parametru, gdyż maluch ułożył się niekorzystnie. Tu z pomocą przychodzi właśnie technologia 3d, dzięki której otrzymuje się trójwymiarowy obraz całego dziecka. Można go na dodatek dowolnie obracać stosownie do potrzeb. Ponadto, jest on zapisywany, co daje możliwość powrotu do niego w dowolnym momencie i ponownej oceny.

Lekarz może wykonać pomiary i analizy nawet wtedy, kiedy wcześniej niektórych zaniechał. Ta metoda obrazowania okazuje się szczególnie przydatna przy ocenie budowy i funkcjonowania serca płodu. Nie trzeba być specjalistą, by dostrzec korzyści płynące z możliwości wykonania w ciąży usg 3d. Dzięki tej technologii przed lekarzami otwierają się nowe możliwości w badaniu zależności pomiędzy rozwojem ruchowym płodu a chorobami układu nerwowego. To dzięki tej metodzie wiadomo, że dziecko w III trymestrze ciąży uśmiecha się.

Żeby było jeszcze łatwiej, najnowsze aparaty ultrasonograficzne mają możliwość przedstawienia obrazu 3d w czasie rzeczywistym. Mamy wtedy USG 4d. To trochę tak jakbyśmy w brzuchu mamy zainstalowali kamerkę. Na ekranie monitora rodzice zobaczą nie tylko trudne do zidentyfikowania czarno-białe plamy czy też statyczny obraz 3D. Zobaczą, jak ich dziecko macha rączką, ziewa, porusza się, a to wszystko w trójwymiarze i kolorze. Lekarz zaś będzie miał okazję wyjątkowo dokładnie ocenić pracę serca i występowanie niektóry wad wrodzonych, trudnych do wyłapania w czasie badania 2D.

3. USG genetyczne

Przydatność tego typu obrazowania jest nie do przecenienia w diagnozowaniu zespołu Downa i wielu innych nieprawidłowości genetycznych i chromosomalnych. Obraz trójwymiarowy daje możliwość wychwycenia wad obejmujących niewielką powierzchnię, jak np. rozszczep wargi i podniebienia, niewielki rozszczep kręgosłupa. Lepiej widać zniekształcenia dłoni, stóp, dodatkowe palce. 3D i 4D umożliwiają zaobserwowanie takich cech, jak nisko osadzone uszy czy nieprawidłowe rysy twarzy. Dają dokładniejszy obraz kości nosowych, co jest istotne przy diagnozowaniu zespołu Downa. Dzięki niemu można również sprawdzić, czy widoczna w 2D nieprawidłowość to tylko duża przerwa pomiędzy lewą i prawą kością nosową czy jednak brak jednej z nich. To sugeruje zespół Downa i jest wskazaniem do amniopunkcji. Również ocena przezierności karkowej wykonywana pomiędzy 12 a 14 tygodniem ciąży będzie precyzyjniejsza w 3D od obrazu dwuwymiarowego.

Nawet z tak ogólnych informacji jasno wypływa wniosek, że choć usg prenatalne 2d jest nadal podstawą w ocenie stanu dziecka, technologia trójwymiarowa daje możliwości lepszej oceny jego niektórych parametrów i cech, pozwala też na wczesne wykrycie wielu nieprawidłowości i ewentualne leczenie jeszcze w łonie matki lub niezwłocznie tuż po urodzeniu. Jednak warunkiem tego, by owe badania nie były jedynie zaspokajającą ciekawość rodziców modą, jest wykonywanie ich na odpowiednio dobrym sprzęcie, koniecznie przez właściwego lekarza. By były wiarygodne, musi przeprowadzić je ginekolog specjalizujący się w badaniach ultrasonograficznych płodu, z odpowiednim szkoleniem w tym zakresie. Jego umiejętności są zdecydowanie istotniejsze od samego sprzętu.

Aneta Stawiszyńska-Marciniak

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.