Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Ruchy płodu przed porodem

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 08.04.2017 19:25
Ruchy płodu przed porodem
Ruchy płodu przed porodem

Wiele kobiet w ciąży zaczyna się martwić o ruchy płodu niemal od razu po ich wystąpieniu. Przyszłe matki zastanawiają się, czy dziecko porusza się odpowiednio często i czy odczuwane przez nich ruchy płodu są prawidłowe. Pod koniec ciąży niektóre kobiety mają wrażenie, że dziecko porusza się znacznie rzadziej i mniej intensywnie. Specjaliści alarmują jednak, że mała ruchliwość dziecka przed porodemzwykle nie jest normalna, a zlekceważenie tej sytuacji może mieć poważne następstwa.

1. Jakie są ruchy dziecka przed porodem?

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:  

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Większość zdrowych dzieci wykonuje przynajmniej dziesięć „kopnięć” w ciągu dwóch godzin. Należy przy tym pamiętać, że każde dziecko jest inne. Dzięki liczeniu ruchów płodu każda kobieta jest w stanie określić, jaka ich ilość jest normalna u jej dziecka. Jeśli w ciągu dwóch godzin dziecko poruszy się mniej niż 10 razy, należy skontaktować się z lekarzem. Konsultacja lekarska jest wskazana również wtedy, gdy zaszła wyraźna lub nagła zmiana w ruchach dziecka. W żadnym wypadku nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, gdy dziecko zupełnie przestało się poruszać. Ciężarna, która nie czuje ruchów płodu powinna wypić szklankę soku lub zimnej wody albo chodzić przez kilka minut. Jeżeli dziecko nie zacznie się ruszać, należy wybrać się do lekarza. Może on zlecić przeprowadzenie badań monitorujących stan płodu. Jednym z takich badań jest USG. Badanie USG polega na robieniu zdjęć za pomocą fal dźwiękowych. Badanie to wykonuje się między innymi w celu oceny wzrostu płodu, ilości płynu owodniowego, łożyska oraz przepływu krwi. Badany jest również rytm serca dziecka. Niekiedy przeprowadza się dwa połączone badania: badanie USG oraz badanie rytmu serca. Wówczas ocenie ulegają: rytm serca dziecka, jego oddech, ruchy ciała, napięcie mięśniowe i ilość płynu owodniowego. Inną opcją jest test wysiłkowy, który monitoruje rytm serca u dziecka w reakcji na skurcze macicy.

Zobacz także

Ruchy płodu są nierzadko powodem do zmartwień kobiet w ciąży. Kontrolowanie ilości ruchów dziecka jest ważne, gdyż pozwala szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości, ale nie należy martwić się na zapas. Należy przygotować się na to, że przed porodem ruchy dziecka ulegną zmianie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze