Kiedy czuć ruchy dziecka - pierwsze ruchy, komunikacja z dzieckiem, ocena ruchów
Odczucie pierwszych ruchów płodu jest niezwykłym przeżyciem dla kobiety w ciąży, a także dla jej partnera. Zanim przyszły tatuś zauważy fizycznie pierwsze ruchy dziecka, minie trochę czasu. Wyczuwanie pierwszych ruchów maluszka przez rodziców oraz oglądanie go w badaniu ultrasonograficznymsą najpiękniejszymi wydarzeniami w trakcie ciąży. Pierwsze ruchy dziecka świadczą o rzeczywistym jego istnieniu, a wizje rodzicielskie stają się wtedy bardziej realne.
1. Kiedy czuć ruchy dziecka - pierwsze ruchy
Wyczuwanie pierwszych ruchów płodu przez kobietę ciężarną przypada na 16.-21. tydzień ciąży - u pierwiastki najczęściej ma to miejsce w 20. tygodniu ciąży, natomiast u wieloródki w 18. tygodniu ciąży. Brzuszek kobiety w ciąży jest już znacznie uwypuklony, a maluszek w końcu daje znać, że faktycznie istnieje i ma się dobrze. Pierwiastka, czyli kobieta, która jest pierwszy raz w ciąży, może na początku mylić ruchy płodu z ruchem jelit. Dlatego też takie rozbieżności w datach pierwszych ruchów płodu u pierwiastki i wieloródki. Kobieta zazwyczaj potrafi dokładnie określić dzień pierwszych ruchów jej dziecka. Data ta jest również istotna z położniczego punktu widzenia - pomaga w określeniu daty porodu.
2. Kiedy czuć ruchy dziecka - komunikacja z dzieckiem
Ruchy dziecka w łonie matki z psychologicznego punktu widzenia są pewnego rodzaju jego komunikacjąz rodzicami, w późniejszym etapie ciąży maluszek często odpowiada na zaczepki rodziców w formie kopniaków. Często jest tak, że podczas głaskania brzucha przez kobietę lub jej partnera, brzuch kobiety ciężarnej uwypukla się w miejscu jego dotyku przez rodziców. Około 20. tygodnia ciąży ruchy płodu są częste, choć słabe, potem od 32. tygodnia ciąży stają się nieco rzadsze, lecz bardziej odczuwalne i widoczne dla przyszłych rodziców. Zwiększają swoją częstotliwość po 37. tygodniu ciąży. W trzecim trymestrze maluszek ma zazwyczaj swój stały rytm aktywności z charakterystyczną zmiennością dobową - dziecko wykazuje największą aktywność między 21.00 a 1.00.
3. Kiedy czuć ruchy dziecka - ocena ruchów
Do oceny ruchów płodu od 30. tygodnia ciąży służy między innymi metoda Cardiff i specjalna karta ruchów płodu. Kobieta ciężarna może ją stosować w warunkach domowych w ciąży niskiego ryzyka, gdy wszystko przebiega prawidłowo. Metoda Cardiff polega na codziennym liczeniu ruchów płodu pomiędzy godziną 9.00 a 21.00. Wynik prawidłowy to 10 ruchów płodu w ciągu 12 godzin. Odczucie 10 ruchów dziecka w krótszym czasie oznacza koniec dziennego testu. Na karcie ruchów płodu ciężarna zaznacza czas ostatniego, 10. ruchu płodu. Jeśli liczba ruchów płodu jest mniejsza niż 10, następnego dnia kobieta w ciąży również bacznie obserwuje ruchy. Jeśli sytuacja nie zmieniła się - wyczuła mniej niż 10 ruchów płodu - należy niezwłocznie udać się do swojego lekarza.
Musisz to wiedzieć
Pierwsze ruchy dziecka w łonie matki to niesamowite wydarzenie w życiu każdej rodziny. Jest wspaniałą formą komunikacji pomiędzy dzieckiem a rodzicami. Data pierwszych ruchów płodu jest cennym narzędziem dla lekarza położnika w obliczaniu przybliżonej daty porodu, natomiast ilość i jakość ruchów płodu świadczy o jego dobrostanie.