Nie czuję ruchów dziecka
Wyczuwanie ruchów dziecka to jedno z najprzyjemniejszych doznań kobiety w ciąży. Ruchy płodu bywają czasem bolesne lub uciążliwe, na przykład w nocy. Ruchy maluszka świadczą o jego dobrostanie, są pewnego rodzaju komunikacją między mamą a dzieckiem. Gorzej jest w przypadku, kiedy kobieta twierdzi, że nie czuje ruchów dziecka. Jeśli jej ciąża trwa już 21 tygodni, a młoda mama nie odczuwa ruchów płodu, nie ma powodów do obaw - może wystarczy wsłuchać się w ciało i zróżnicować pracę jelit z ruchami maleństwa? Ocena ruchów płodujest niezwykle ważna, dlatego też warto poznać metody oceny ruchów dziecka.
1. Data pierwszych ruchów dziecka
Odczucie pierwszych ruchów płodu przez kobietę w ciąży to zwykle 16-21 tydzień ciąży - u pierwiastki statystycznie najczęściej jest to 20 tydzień, natomiast u wieloródki 18 tydzień ciąży. Pierwiastka, czyli kobieta, która jest pierwszy raz w ciąży, może na początku mylić ruchy płodu z ruchem jelit. Dlatego też takie rozbieżności w datach pierwszych ruchów płodu u pierwiastki i wieloródki oraz błędne stwierdzenie przyszłej mamy, że nie czuje ruchów dziecka. Zazwyczaj jednak kobieta potrafi określić dzień pierwszych ruchów jej dziecka. Data ta pomaga w określeniu terminu porodu.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Nie czuję ruchów dziecka - czy to za wcześnie, czy jest coś nie tak? - odpowiada lek. Aneta Zwierzchowska
- Dlaczego nie czuję teraz ruchów dziecka? - odpowiada lek. Aneta Zwierzchowska
- Nie czuję jeszcze ruchów płodu - czy wszystko w porządku z dzieckiem? - odpowiada dr n. med. Anna Wilczyńska
2. Ocena ruchów płodu
Do oceny ruchów płodu można zastosować metody jakościowe i ilościowe. Metodą jakościową oceny ruchów dziecka kobieta określa charakter tych ruchów - czy są słabe, czy też silne. Około 20 tygodnia ciąży ruchy płodu są częste, choć słabe, potem od 32 tygodnia ciąży stają się nieco rzadsze, lecz bardziej odczuwalne. Zwiększają swoją częstotliwość po 37 tygodniu ciąży. W trzecim trymestrze dziecko zazwyczaj ma stały rytm aktywności zależny od pory dnia - wykazuje swoją największą aktywność między 21.00 a 1.00.
Metodami ilościowymi kobieta ciężarna oblicza ilość odczuwanych ruchów płoduw określonym czasie. Odczucie 10 ruchów dziecka w ciągu 2 godzin to wynik prawidłowy. Jeśli przyszła mama policzy 10 ruchów w krótszym czasie - kończy test. Jeśli liczba ruchów płodu jest mniejsza niż 10, następnego dnia kobieta w ciąży bacznie obserwuje ruchy. Jeśli sytuacja nie zmieniła się - mniej niż 10 ruchów płodu - należy niezwłocznie udać się do swojego lekarza.
Zobacz także:
3. Brak ruchów dziecka
Brak ruchów płodu lub nagłe zmniejszenie ich liczby, a także zmiana charakteru tych ruchów mogą świadczyć o pewnych chorobach wikłających ciążę. Przewlekła niewydolność łożyska spowodowana na przykład cukrzycą ciężarnych lub nadciśnieniem w ciąży może w znaczący sposób zmniejszyć liczbę ruchów płodu, a także charakter ruchów dziecka. Stanowi to oczywiście pewien wykładnik zagrożenia zdrowia maluszka. Jednak kobieta w ciąży nie powinna sama diagnozować u siebie powyższych chorób. Jeśli lekarz nie stwierdził u niej zagrożenia, a badania są w porządku - nie ma powodu do niepokoju. Każdą mamę niepokoi fakt, gdy nie czuje ruchów dziecka.
Jednak tylko ocena i badanie lekarza prowadzącego ciążę są istotne w postawieniu jakiejkolwiek diagnozy świadczącej o dobrostanie maleństwa. Nie warto martwić się na zapas, tylko nauczyć się wsłuchiwać w ciało i ruchy naszego dziecka, a także opanować metody oceny ruchów płodu.