Trwa ładowanie...

Ruchy płodu – kiedy się pojawią, jak je liczyć

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 27.10.2023 20:47
Ruchy płodu – kiedy się pojawią, jak je liczyć
Ruchy płodu – kiedy się pojawią, jak je liczyć (Źródło: 123rf)

Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? To pytanie zadaje sobie niemalże każda kobieta, która oczekuje potomka. I każda czeka na nie z niecierpliwością.

spis treści

1. Ruchy płodu - kiedy się pojawią

Nie istnieje reguła, która potwierdzałaby, w którym tygodniu ciąży przyszła mama poczuje pierwsze delikatne ruchy płodu. Według doniesień medycznych może to nastąpić pomiędzy 16. a 24. tygodniem ciąży. Istnieje jednak jeszcze wiele kwestii, od których zależy, czy pierwsze kopniaki poczujesz przed czy po 20. tygodniu.

Po pierwsze, łożysko. Ginekolodzy podkreślają, że szybciej czuć ruchy płodu, jeśli jest ono położone na tylnej ścianie macicy. Wtedy harce rosnącego w brzuchu dziecka kobieta może poczuć już około 17 tygodnia ciąży.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Jeśli natomiast łożysko leży na ścianie przedniej, pierwsze ruchy przyszła mama zauważy dopiero po 22. tygodniu ciąży.

Po drugie, budowa ciała mamy. Ginekolodzy podają, że kobiety szczupłe o drobnej sylwetce wyraźniej odczuwają ruchy płodu. Natomiast panie z nadwagą lub po prostu o tęższej posturze, ruchy płodu poczują później.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Pierwsze ruchy dziecka są delikatne i ledwo wyczuwalne. Wiele kobiet, szczególnie pierworódek, myli je z perystaltyką jelit. Przyszłe mamy mogą odczuwać łaskotanie i „przelewanie się” w brzuchu.

Jednak z biegiem czasu intensywność ruchów płodu stanie się coraz silniejsza, będą one pewniejsze i łatwiej rozpoznawalne. Warto wczuć się w rytm dnia dziecka i zwrócić uwagę na częstotliwość kopniaczków. W trzecim trymestrze płód przybiera intensywnie na wadze, miejsca w macicy robi się coraz mniej, więc jego uderzenia mogą być delikatniejsze. Poczujesz za to na pewno, gdy będzie chciał wyprostować nogi.

2. Ruchy płodu - jak je liczyć?

Gdy ciąża zacznie dobiegać końca, twój ginekolog zapewne poinformuje cię, że należy liczyć ruchy płodu. Wielu położników wręcza ciężarnym niewielką karteczkę z narysowaną na niej tabelką i zaleca, by każdego ranka po śniadaniu liczyć kopnięcia dziecka. Jeśli malec poruszy się dziesięć razy – oznaczać to będzie, że wszystko z nim w porządku. Tymczasem w świetle najnowszych doniesień medycznych, nie zawsze ma to zastosowanie, a lekarze polecający tę metodę wprowadzają ciężarne w błąd.

Obserwowanie ruchów płodu jest jednym ze sposobów sprawdzenia prawidłowego rozwoju dziecka
Obserwowanie ruchów płodu jest jednym ze sposobów sprawdzenia prawidłowego rozwoju dziecka (123RF)

– Nie ma jednej właściwej dla wszystkich liczby ruchów płodu, których powinna się spodziewać każda matka w ciąży – uważa Elizabeth Hutton z organizacji Kicks Count, która zajmuje się wsparciem kobiet ciężarnych.

Jak zaznacza specjalistka, każda ciąża jest inna i każde dziecko jest inne. Ruchy dziecka różnią się w zależności od wieku płodu, jego stanu zdrowotnego, charakteru i budowy ciała kobiety.

– Każdy malec porusza się we własnym tempie i tak długo, jak długo będzie to robił, nie musisz się martwić – uspokaja Elizabeth Hutton.

Ma to potwierdzenie w badaniach. Z analiz ginekologów wynika, że płód może poruszać się od czterech do stu razy na dobę, przy czym czkawka nie jest uznawana jako ruch.

Jak więc badać, czy ruchy dziecka są prawidłowe? – Najbezpieczniejszą metodą monitorowania stanu zdrowia rosnącego w łonie dziecka jest poznanie jego ruchów przez mamę – mówi Hutton. – Tylko ona jest w stanie indywidualnie określić, czy jej dziecko zmniejszyło lub zwiększyło częstotliwość poruszania się. Należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli liczba kopnięć spadnie nagle np. z 50 do 20 dziennie lub całkiem zaniknie.

Następny artykuł: Choroby i dolegliwości
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze