Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Plamienie w ciąży

Avatar placeholder
08.04.2017 18:49
Plamienie w ciąży
Plamienie w ciąży

Występowanie krwawień lub plamień we wczesnej ciąży nie zawsze musi wskazywać na obecność patologii. Zawsze jednak powinno zwrócić szczególną uwagę i być skonsultowane z lekarzem, który prowadzi ciążę. Specjalista zdiagnozuje powód plamienia lub krwawienia, a jeśli zajdzie taka konieczność – zastosuje odpowiednie leczenie. Silne krwawienie we wczesnych tygodniach ciąży może być oznaką poronienia. W takiej sytuacji kobieta powinna natychmiast wezwać pomoc medyczną, by lekarz mógł stwierdzić, skąd pochodzi źródło krwawienia. Oprócz zagrażającego poronienia, jego najbardziej powszechnym źródłem jest szyjka macicy lub łożysko.

spis treści

1. Plamienie w pierwszych tygodniach ciąży

Plamienia, z którymi nie współistnieją inne objawy, nie są uważane za sytuacje naglące. W przypadku krwawień, pomoc lekarska jest niezbędna. Dwoma najczęstszymi przyczynami krwawienia w I trymestrze, które nie powinny być przedmiotem obaw, są:

  • implantacja zapłodnionej komórki jajowej w obrębie ściany macicy;
  • zmiany hormonalne w okresie, w którym powinna pojawić się miesiączka – krwawienie takie jest zazwyczaj mierne, choć czasem bywa zbliżone do normalnego krwawienia miesiączkowego.

Rzadszymi, ale jednocześnie groźniejszymi w skutkach przyczynami krwawień i plamień w pierwszym okresie ciąży, mogą być:

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"
  • poronienie – zazwyczaj towarzyszą mu silne krwawienie, ból brzucha, a nawet wydalanie tkanek jaja płodowego. Brązowe upławy mogą wskazywać na puste jajo płodowe lub poronienie zatrzymane;
  • ciąża ektopowa (ciąża pozamaciczna) – charakteryzuje się brązowym plamieniem, miernym lub obfitym, okresowym bądź ciągłym krwawieniem, któremu towarzyszy ból brzucha lub barku;
  • ciążowa choroba trofoblastyczna (zaśniad groniasty) - ciągłe lub nawracające brązowawe odchody (gronka) są pierwszym objawem tego schorzenia.

2. Krwawienie w drugim trymetrze ciąży

W drugim trymestrze ciążyplamienia pojawiają się sporadycznie i mogą wynikać z nadżerki czy drobnej infekcji. Innymi przyczynami, na które należy zwrócić uwagę są:

  • łożysko przodujące – stan, w którym łożysko znajduje się dokładnie nad szyjką macicy. W takiej sytuacji konieczne jest monitorowanie ciąży, oszczędzający tryb życia, a w razie konieczności – wykonanie cesarskiego cięcia. Zazwyczaj występuje krwawienie jasnoczerwoną krwią, któremu nie towarzyszą dolegliwości bólowe;
  • późne poronienie – objawia się różowymi odchodami we wczesnym stadium. Silne krwawienie, szczególnie gdy towarzyszą mu skurcze, z dużym prawdopodobieństwem zwiastuje, że poronienie jest nieuniknione. Późne poronienie to samoistne wydalenie płodu między końcem pierwszego trymestru a 20. tygodniem ciąży;
  • skurcze przedwczesne – skurcze pojawiające się po 20. tygodniu ciąży, ale przed 37. tygodniem ciąży, mogące być zwiastunem porodu przedwczesnego.

3. Krwawienie pod koniec ciąży

Jeśli krwawienie pojawiło się tuż po wizycie u ginekologa, prawdopodobnie podczas badania nastąpiło podrażnienie szyjki macicy. Podobna sytuacja może być następstwem stosunku płciowego. Niestety, plamienia w trzecim trymestrze ciąży mogą mieć również poważniejsze podłoże:

  • oderwanie lub przedwczesne odklejenie łożyska. Najczęstszymi czynnikami mogącymi powodować odklejenie są: ciąża po 35. roku życia – szczególnie u wieloródek, palenie papierosów, nadciśnienie, krótki sznur pępowiny lub uraz spowodowany wypadkiem. W sytuacji, gdy 1/3 łożyska ulega oddzieleniu od ściany macicy, stwarza to zagrożenie życia płodu;
  • pęknięcie macicy – może nastąpić jeszcze w czasie ciąży lub podczas porodu. Na szczęście zdarza się bardzo rzadko. Przyczyną może być nieprawidłowe położenie łożyska. Objawami pęknięcia są gwałtowne krwawienie i ostry ból brzucha. Jedynym ratunkiem dla ciężarnej jest operacja, podczas której zszywa się pękniętą ściankę;
  • odejście czopa śluzowego – może nastąpić na kilka dni przed porodem. Najczęściej śluz jest lekko podbarwiony krwią. Jest to zjawisko zupełnie naturalne i niegroźne dla życia matki i płodu.

Należy pamiętać, że odróżnienie realnego zagrożenia ciąży i życia od błahej przyczyny należy do lekarza przyszłej mamy. Powinna zgłosić się do niego w każdym przypadku krwawienia lub plamienia z dróg rodnych w ciąży.

Następny artykuł: Skurcze i bóle brzucha w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze