Trwa ładowanie...

Badania kontrolne w 3 trymestrze ciąży

Badania kontrolne w 3 trymestrze ciąży
Badania kontrolne w 3 trymestrze ciąży (123rf)

Badania kontrolne w czasie ciąży średnio wykonuje się co 4 tygodnie, a od 34 tygodnia co 2. Kobieta powinna przestrzegać terminów wizyt u lekarza, nawet jeśli nic złego się nie dzieje. Badania te wykonywane są po to, by wcześnie wykryć jakiekolwiek zaburzenia, zanim będą groźne dla matki i dziecka.

spis treści

1. Badanie ogólne moczu

Istnieją obowiązkowe badania w ciąży. Jednym z nich jest badanie moczu, pozwalające sprawdzić czy kobieta jest zdrowa. Podczas ciąży w moczu może pojawiać się ślad białka i niewielkie ilości cukru. Jest to zjawisko fizjologiczne związane z obniżeniem się nerkowego progu filtracyjnego nerek. Wykonuje się je co miesiąc.

2. Morfologia krwi w ciąży

Wyniki badań krwi w ciąży pokazują po pierwsze, liczbę czerwonych krwinek – poniżej 3800 tys./mm3 może wskazywać na anemię. Po drugie, liczbę białych krwinek - pomaga rozpoznać infekcję, dzieje się tak gdy jest ich więcej niż 10 tys./mm3 i choroby hematolityczne – gdy ich liczba wynosi poniżej 4 tys./mm3. Począwszy od drugiego trymestru liczba krwinek białych znacznie się zwiększa. Więcej jest też płytek krwi, maleje natomiast stężenie białek w surowicy, z czym wiąże się szybsze opadanie krwinek, czyli wyższe OB. Oznacza się również stężenie hemoglobiny (norma to 11-14 g na 100 ml). Badanie morfologiczne wykonuje się co miesiąc.

3. Badanie antygenu Hbs

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Badania lekarskie w ciąży wykazują też nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B. Jeśli matka będzie nosicielką wirusa, po porodzie dziecko otrzyma immunoglobulinę, by jego wątroba nie została uszkodzona. Personel medyczny szpitala musi także zachować ostrożność przy wykonywaniu procedur, aby nie zarazić się od matki wirusem.

4. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi w ciąży

Jest to rutynowe badanie w ciąży, które wykonuje się już przy pierwszej wizycie u lekarza. W czasie ciąży możliwe są nieduże wahania ciśnienia. Nie powinno jednak przekraczać wartości 140/90 – może wtedy wskazywać na nadciśnienie lub zatrucie ciążowe.

5. Badanie przeciwciał w kierunku toksoplazmozy

Lekarz zleci je, gdy poprzednie badania nie wykazały obecności przeciwciał. Chce w ten sposób sprawdzić, czy nie doszło do świeżego zakażenia, które może być niebezpieczne w ciąży.

6. USG w ciąży

Wykonuje się je pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży. Jego głównym celem jest ocena położenia płodu, lokalizacja łożyska, ocena jego grubości i stopnia dojrzałości, a także ilości wód płodowych.

7. Kardiotokografia (KTG)

To monitorowanie akcji serca dziecka i zapis równoczesny czynności skurczowej mięśnia macicy. Badanie wykonuje się po 25 tygodniu ciąży w razie potrzeby. Badanie jest nieszkodliwe.

8. Badanie położnicze (wysokości dna macicy)

Podczas badania lekarz za pomocą wziernika określa położenie macicy. Procedura pozwala rozpoznać patologie ciąży, a w początkowym stadium porodu pozwala stwierdzić, czy akcja porodowa rozpoczęła się naprawdę.

9. Inne badania kontrolne w III trymestrze ciąży

  • badanie czynności serca płodu (osłuchiwanie);
  • ocena wydzieliny pochwowej;
  • kontrola wagi kobiety;
  • ocena ruchliwości płodu przez ciężarną;
  • WR (odczyn Wassermanna) – badanie wykrywające kiłę, które przeprowadza się na początku i pod koniec ciąży;
  • posiew z pochwy w kierunku paciorkowców typu B – mogą one bytować w drogach rodnych. Jeśli wynik będzie dodatni, matka przyjmuje antybiotyki.
Następny artykuł: Badania prenatalne w 1 trymestrze ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze