Skurcze łydek w ciąży
Skurcze łydek w ciąży mogą występować zwłaszcza nocą, skutecznie wybudzając z błogiego snu lub nad ranem, zanim jeszcze wstanie się z łóżka. To dość częsta dolegliwość ciążowa. Bolesne skurcze łydek spowodowane są utrudnionym odpływem krwi z nóg do serca w wyniku ucisku rozwijającego się płodu na nerwy miednicy. Czasem za skurcze łydek odpowiada również niewłaściwa gospodarka fosforowo-wapniowa w organizmie ciężarnej kobiety. Jak radzić sobie ze skurczami łydek w ciąży?
1. Przyczyny skurczów łydek w ciąży
Do najczęstszych przyczyn, które odpowiadają za skurcze nóg w ciąży, należą:
- przemęczenie nóg wywołane długotrwałym staniem lub siedzeniem;
- ucisk powiększonej macicy na nerwy miednicy, wywołujący zastoje krwi w nogach;
- zbyt niskie stężenie wapnia w organizmie;
- nadmiar fosforu w organizmie;
- niewłaściwa dieta i nadwaga w ciąży.
2. Jak sobie radzić z bólami łydek w ciąży?
Jeśli w czasie skurczu mięśni odczuwasz silny ból, możesz spróbować go przeczekać lub energicznie rozmasować dłońmi ognisko bólu. Dobrze, jeśli pomocą może służyć ci partner, ponieważ rosnący brzuch utrudnia często samodzielne wykonanie masażu stóp czy łydek. W momencie pojawienia się skurczu w łydce ulgę przynosi wyprostowanie nogi w stawie kolanowym i położenie jej na poduszkach, nieco wyżej niż tułów. Czasem pomaga też silne przygięcie stopy w stawie skokowym. Po kilku minutach skurcz łydek powinien sam ustąpić. Zdarza się jednak, że nieznaczny ból i mrowienie będzie odczuwane w nogach jeszcze przez kilka godzin od napadu skurczu mięśni.
W łagodzeniu skurczów łydek i w zapobieganiu ich wystąpieniu pomaga przestrzeganie diety bogatej w wapń. Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapń, spożywaj większą ilość mleka i produktów mlecznych, np. jogurty, twarożek, kefiry, maślankę itp. Ryzyko wystąpienia skurczów łydek w ciąży zmniejsza też suplementacja witaminami z grupy B. Warto też w czasie ciąży zadbać o większą podaż magnezu. Produkty bogate w magnez to, m.in.: migdały, banany, orzechy, fasola.
Odpowiednia pielęgnacja nóg może również pomóc w walce z bolesnymi skurczami łydek. Należy więc unikać zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej, zakładania nogi na nogę oraz spania z wyprostowanymi nogami. Jeśli męczą cię nocne skurcze łydek, przed spaniem możesz sobie zrobić relaksującą kąpiel stóp i masaż nóg. Wskazany jest także odpoczynek z nieco wyżej uniesionymi nogami niż tułów oraz noszenie w ciągu dnia specjalnych rajstop ściągających.
3. Domowe sposoby łagodzenia skurczów łydek
Domowe sposoby radzenia sobie z bólami łydek to, m.in.:
- picie wapna dwa razy dziennie i na noc;
- picie soku pomidorowego;
- picie większej ilości niegazowanej wody mineralnej;
- masowanie nóg przed snem;
- moczenie stóp w gorącej wodzie.
Jeśli bolesne skurcze łydek nie przechodzą lub się nasilają, koniecznie udaj się do lekarza. Lekarz najprawdopodobniej dla zmniejszenia napięcia mięśni przepisze ci odpowiednie środki witaminowe oraz magnez albo wapń w tabletkach. Długotrwały i silny ból w łydkach albo w okolicy ud może świadczyć o skrzepie. W sytuacji dużej bolesności kończyn dolnych konieczna jest diagnostyka w kierunku zakrzepicy żylnej. Gdy diagnoza się potwierdzi, pacjentkę trzeba poddać natychmiastowemu leczeniu.