Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Infekcje okolic intymnych w ciąży

Avatar placeholder
27.06.2019 08:16
Infekcje okolic intymnych w ciąży
Infekcje okolic intymnych w ciąży (123rf)

Infekcje okolic intymnych w ciąży mogą mieć szkodliwy wpływ na płód. Nieleczone zakażenia grzybicze czy bakteryjne dróg rodnych bywają przyczyną przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i porodu przed terminem. Ich częste występowanie w czasie ciąży jest spowodowane rozpulchnieniem i przekrwieniem tkanek dróg rodnych. Mogą wystąpić już w pierwszym trymestrze i pojawiać się nawet kilka razy w ciągu dziewięciu miesięcy. U kobiet ciężarnych znacznie częściej występują grzybicze zakażenia pochwy. Infekcje bakteryjne pojawiają się rzadko.

spis treści

1. Grzybica pochwy w ciąży

Tego typu zakażenia pochwy w ciąży leczy się z reguły łatwo i dość szybko. Infekcje grzybicze atakują wtedy, gdy kobiety mają niższą odporność lub przeszły antybiotykoterapię. Do głównych objawów grzybicy pochwy należą upławy, pieczenie oraz świąd sromu. Przy wystąpieniu takich dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem. Nie wolno leczyć się na własną rękę, ponieważ niektóre leki bez recepty mogą negatywnie oddziaływać na płód. Pacjentkom z grzybiczym zakażeniem pochwy przepisuje się zwykle preparaty doustne oraz globulki dopochwowe. Leczenie trwa około dwóch tygodni. Przy ostrej infekcji grzybiczej należy zachować wstrzemięźliwość seksualną do momentu całkowitego wyleczenia.

Niewyleczona grzybica pochwy może nawracać i powodować znacznie poważniejsze infekcje okolic intymnych, które są trudne do leczenia i mogą być groźne dla dziecka. Czasami infekcje grzybicze powodują nadżerkę szyjki macicy, którą trzeba wyleczyć przed porodem. Płód otoczony jest błonami płodowymi stanowiącymi naturalną barierę oddzielającą dziecko od dróg rodnych kobiety. Jeśli w ich okolicach istnieje stan zapalny, podczas pęknięcia pęcherza płodowego drobnoustroje mogą mieć kontakt z dzieckiem. Wszelkie infekcje pochwy należy wyleczyć przed terminem porodu, by maluch, przechodząc przez kanał rodny, nie miał styczności z drobnoustrojami i by nie nabawił się wrodzonego zapalenia płuc czy zapalenia spojówek.

2. Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży

Zobacz film: "Nadmierna higiena intymna przyczyną wielu infekcji"

Bakteryjne zakażenia pochwy są zwykle poważniejsze niż zakażenia grzybicze. Do głównych objawów należą: upławy, niemiły zapach wydzieliny pochwowej, świąd i pieczenie sromu. Infekcje bakteryjne mogą być spowodowane alergią lub zmianami hormonalnymi. Leczeniem powinna być objętanie tylko kobieta, ale również jej partner seksualny. Odradza się współżycie płciowe do czasu wyleczenia. Nieleczone bakteryjne zakażenie pochwy może przejść w przewlekły stan zapalny i spowodować poważne powikłania.

Bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży grozi m.in. poronieniem, porodem przedwczesnym, zapaleniem błony śluzowej macicy i przydatków oraz nawracającym zapaleniem dróg moczowych. Niekiedy od kobiet w ciąży wymaga się wyników posiewu z pochwy, by odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie, a w czasie porodu lub zabiegów położniczych chronić dziecko przed zakażeniem.

3. Profilaktyka infekcji pochwy

By zapobiegać infekcjom pochwy w ciąży, można:

  • stosować tabletki z kwasem mlekowym,
  • myć się płynami do higieny intymnej o kwaśnym pH,
  • nosić bawełnianą bieliznę,
  • podmywać się codziennie w bidecie.

Odradzane są nasiadówki i irygacje, ponieważ niszczą naturalną florę bakteryjną pochwy. Niewskazane są także długie kąpiele w gorącej wodzie. Należy unikać płynów zapachowych, które mogą wywoływać stany zapalne. Podmywać należy się dłonią, a nie gąbką czy myjką, gdyż stanowią one siedlisko bakterii. Ważna jest systematyczna wymiana bieliźnianych wkładek higienicznych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.