Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Zęby w ciąży

Avatar placeholder
17.10.2016 15:30
Zęby w ciąży
Zęby w ciąży (Zdjęcie pasty / Shutterstock)

Ważnym atrybutem urody kobiety są zęby. Nawet jeśli do tej pory nie miałaś z nimi kłopotu, myjąc je systematycznie pastami wzbogaconymi fluorem i wapniem, to w czasie ciąży koniecznie powinnaś odwiedzić stomatologa. Już małe ubytki w zębie mogą być siedliskiem niepotrzebnych bakterii, groźnych zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka. Porady stomatologa warto również zasięgnąć w przypadku permanentnych krwawień z dziąseł oraz powtarzających się stanów zapalnych, które może nasilać działanie hormonów ciążowych. W czasie ciąży rośnie również ryzyko próchnicy.

1. Higiena zębów

Zęby i dziąsła wymagają szczególnej opieki w okresie ciąży. Szczotkowanie i nitkowanie zębów, przestrzeganie pełnowartościowej diety oraz regularne wizyty u stomatologa pomogą ograniczyć towarzyszące ciąży problemy z zębami i dziąsłami. We wczesnej ciąży dziąsła stają się miękkie i mocno ukrwione. Bardzo łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym, np. podczas mycia zbyt twardą szczoteczką. Uszkodzenie dziąsła może być początkiem stanu zapalnego, jaki powstaje w miejscu zranienia.

Obrzmiałe dziąsło odsłania ząb, zwiększając prawdopodobieństwo próchnicy. Należy zatem starać się myć zęby, jeśli to możliwe, po każdym posiłku, a przynajmniej podczas porannej toalety i przed pójściem spać. Trzeba używać past zawierających wapń i fluor. Przynajmniej 2-3 razy w roku kobieta ciężarna powinna skontrolować stan swoich zębów i przy podejrzeniu ubytku natychmiast poddać się leczeniu.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Prawidłowe mycie zębów jest kluczowe dla utrzymania ich w dobrym zdrowiu. Po wyszorowaniu szczotką – przy krwawiących dziąsłach lepiej używać miękkiej lub bardzo miękkiej – dobrze jest użyć nici dentystycznej, by dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowez resztek pokarmu. Jeśli kobieta ma skłonności do próchnicy, warto wypłukać dodatkowo usta specjalnym płynem z fluorem.

2. Krwawienie z dziąseł

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży objawiają się, oprócz mdłości i huśtawki nastrojów, również rozszerzeniem naczyń krwionośnych i zwiększeniem ich kruchości. Dziąsła, które są bardzo mocno ukrwione, w okresie ciąży pęcznieją i stają się wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenia. Nawet najlżejszy dotyk powoduje obfite krwawienie. Jeśli dziąsła krwawią bardzo mocno, warto udać się do dentysty. Może być to objaw zapalenia dziąseł. Miękkie i obrzęknięte dziąsła czasem tworzą kieszonki, w których gromadzi się ropa, pojawia się też nieprzyjemny zapach z ust. Wówczas niezbędne jest specjalistyczne leczenie. Niektórzy dentyści radzą, by kobiety cierpiące z powodu krwawiących, opuchniętych dziąseł płukały je ciepłym naparem z rumianku, który łagodzi podrażnienia i nie dopuszcza do powstania stanu zapalnego.

Jak dbać o zęby w ciąży? Co zrobić, by utrzymać zęby w dobrej kondycji? Dieta powinna być bogata w produkty zawierające wapń i witaminę C. Trzeba ograniczyć spożywanie słodyczy, cukru i napojów gazowanych. Należy często i dokładnie szczotkować zęby. Można zastosować pastę zapobiegającą zapaleniu dziąseł.

Następny artykuł: Przeziębienie w ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze