Trwa ładowanie...

USG 3D

USG 3D to USG trójwymiarowe, umożliwiające zobaczenie twarzy i ciała dziecka przez rodziców prawie tak, jak widoczne byłyby na zdjęciu. Wielu psychologów uważa, że USG 3D przyczynia się do wytworzenia wcześniejszej silnej więzi emocjonalnej między przyszłymi rodzicami a dzieckiem. Obserwacja obrazu dziecka rozwijającego się w łonie kobiety w czasie badania USG ma nie tylko charakter rozrywki, ale również wzmacnia poczucie związku matki z nienarodzonym dzieckiem.

Zobacz film: "Trójwymiarowe USG"

spis treści

1. Co to jest USG 3D?

Podstawowe badanie USG w ciąży odbywa się w prezentacji dwuwymiarowej. Jest to tzw. USG 2D. USG dwuwymiarowe umożliwia obserwowanie przekroju wnętrza macicy i zarysów ciała płodu wraz z obrazem jego narządów wewnętrznych. USG 2D stanowi najważniejszą część ciążowego badania ultrasonograficznego, ponieważ pozwala ocenić wielkość i kształt różnych części ciała dziecka, jego struktur anatomicznych, budowę i położenie łożyska oraz ilość wód płodowych. Aparaty USG nowej generacji umożliwiają również ocenę przepływu krwi przez naczynia krwionośne matki i płodu – jest to tzw. USG dopplerowskie.

USG 3D rekonstruuje obraz płodu i wnętrza macicy w prezentacji trójwymiarowej. USG trójwymiarowe pozwala uzyskać piękny obraz dziecka – zrozumiały dla obserwującej badanie kobiety ciężarnej i jej partnera. Badanie USG 3D pozwala również otrzymać przekroje anatomiczne płodu niedostępne w USG 2D, co ułatwia rozpoznawanie ewentualnych wad wrodzonych u dziecka. Trójwymiarowe USG w ciąży rejestruje obraz przestrzenny całego płodu i w dowolnym momencie umożliwia powrót do badania na aparacie USG lub na komputerze zewnętrznym, by ocenić dowolny przekrój, dokonać jego pomiarów, analiz i ułatwić postawienie diagnozy. Cena badania USG 3D wynosi około 200-250 zł. Nagrania USG wykonywane w technice 3D na życzenie mogą być przekazane pacjentom w formacie DVD. Tak zapisany obraz nienarodzonego dziecka stanowi dla przyszłych rodziców unikalną pamiątkę.

2. Obrazowanie 3D w ocenie wad wrodzonych u dziecka

Obrazowanie trójwymiarowe ma duże znaczenie w diagnostyce niektórych chorób genetycznych i wad wrodzonych u dziecka jeszcze na etapie rozwoju prenatalnego. USG 3D ułatwia m.in. rozpoznawanie zespołu Downa. Dzięki obrazowi przestrzennemu możliwe jest precyzyjne sprawdzenie kości nosowych płodu, czyli parametru bardzo ważnego w ocenie ryzyka zespołu Downa. Dzięki USG 3D okazało się, że niektóre dzieci z zespołem Downa mają nieprawidłową tylko jedną z dwóch kości nosowych. Taka budowa części nosowej twarzy u płodu jest trudna do weryfikacji w obrazie 2D i stanowi wskazanie do inwazyjnych badań genetycznych.

Niektóre zdrowe płody mają zaś dość szeroką przerwę pomiędzy lewą i prawą kością nosową, która w obrazie płaskim może być błędnie interpretowana jako brak kości nosowych. Taka diagnoza może prowadzić do niepotrzebnej amniopunkcji. W obrazie trójwymiarowym ocena przerwy między kościami nosowymi jest łatwiejsza, co oszczędza pacjentce niepotrzebnego niepokoju. W USG 3D bardziej dokładna i powtarzalna niż w 2D jest także ocena przezierności karkowej płodu, która służy diagnostyce rozszczepu kręgosłupa.

3. Badanie USG kobiet w ciąży

Badanie USG w ciąży jest obecnie uznawane za standardowe. Pozwala niemal bezbłędnie monitorować rozwój prenatalny dziecka. Ginekolodzy zalecają wykonanie badania USG przynajmniej trzy razy w ciągu całej ciąży: między 11. a 14. tygodniem, około 20. tygodnia ciąży i po 30. tygodniu ciąży. Częstsze badania USG przeprowadza się w przypadku ciąży bliźniaczej, nadciśnienia ciężarnej lub cukrzycy. USG w ciąży jest dla kobiety bezbolesne i nie wymaga specjalnych przygotowań. Trwa zwykle około 20 minut. Na podstawie pomiarów wielkości płodu aparat USG jest w stanie obliczyć wiek płodu i przybliżoną datę porodu.

USG pozwala ocenić, czy wielkość dziecka zgadza się z czasem trwania ciąży. Badanie ocenia budowę narządów wewnętrznych płodu: serca, mózgu, nerek, kręgosłupa, żołądka, pęcherza moczowego. Wady rozwojowe struktur wewnętrznych najlepiej widać po 20. tygodniu ciąży. Analiza położenia płodu i umiejscowienia łożyska umożliwiają bezpieczne przeprowadzenie porodu. Świadomość prawidłowego wzrastania i rozwoju dziecka jest dla przyszłych rodziców bardzo ważna. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości u płodu można rozpocząć leczenie już w okresie trwania ciąży, a po porodzie jest się przygotowanym na ewentualne dodatkowe terapie czy zabiegi, chroniące zdrowie bądź życie dziecka.

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.