Trwa ładowanie...

Zgaga

Zgaga
Zgaga

Zgaga to uczucie pieczenia w przełyku, którego źródło znajduje się pod mostkiem. Najczęstszą jej przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy. Dodatkowo można wskazać inne czynniki powodujące zgagę, takie jak m.in. niektóre produkty spożywcze, nieregularne posiłki oraz zaburzenia hormonalne u kobiet w ciąży.

spis treści

1. Co to jest zgaga?

Zgaga to określenie dolegliwości, którą można opisać jako wrażenie palenia i pieczenia w przełyku. Uczucie to jest zlokalizowane w okolicy mostka i nadbrzusza, czasami ból może promieniować do szyi, a nawet gardła i krtani człowieka. Zgaga jest jednym z objawów m.in. choroby refluksowej przełyku.

Zgaga to nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku
Zgaga to nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku (123RF)

2. Przyczyny zgagi

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Powodem pojawienia się zgagi jest cofanie kwaśnego soku żołądkowego do przełyku, czyli refluks żołądkowo-przełykowy, do którego dochodzi w wyniku niewydolności zwieracza przełyku (prawidłowo kurczy się on, co uniemożliwia spożytemu pokarmowi powrót do gardła). Jako produkty spożywcze wywołujące zgagę wskazuje się:

alkohol;

• napoje zawierające kofeinę, m.in. kawa i mocna herbata;

• owoce cytrusowe;

czekoladę;

• pomidory i cebulę;

• orzeszki ziemne;

• ostre przyprawy (pieprz, chilli);

• tłuste jedzenie;

• świeżą miętę.

Przyczyną zgagi może być również nieregularne spożywanie posiłków, jedzenie zbyt obfitych porcji, a także zmiany hormonalne w organizmie kobiety w ciąży.

3. Co to jest refluks żołądkowo-przełykowy?

Refluks to zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, do którego dochodzi na skutek zaburzeń czynności motorycznej dolnego zwieracza przełyku, otyłości i ciąży. Inna przyczyna refluksu żołądkowo-przełykowego to m.in. stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Zjawisko to może być objawem chorób takich jak cukrzyca i twardzina układowa.

Jeżeli refluks wywoła takie objawy jak zgaga, cofanie treści żołądkowej do przełyku i puste odbijanie, mamy do czynienia z chorobą refluksową. Objawy choroby refluksowej to suchy kaszel, chrypka, dolegliwości bólowe w klatce piersiowej oraz świszczący oddech. W leczeniu choroby refluksowej stosuje się zarówno terapię farmakologiczną, jak i leczenie niefarmakologiczne.

Aby zapobiegać refluksowi żołądkowo-przełykowemu, należy porzucić nałóg tytoniowy, zrezygnować z picia kawy i alkoholu oraz ograniczyć spożywanie tłustych pokarmów. Osoby cierpiące na refluks powinny jeść posiłki systematycznie (co 3-4 godziny), a kolację spożywać najpóźniej na 3 godziny przed snem. Osoby otyłe powinny zadbać o zmniejszenie wagi ciała.

Musisz to wiedzieć

4. Zgaga – domowe leczenie

Aby zwalczyć uczucie pieczenia w przełyku, można stosować domowe sposoby na zgagę. Pomocne okazują się wywary z gotowanych owoców jałowca (jedną łyżkę wywaru wypija się 3 razy dziennie po posiłku) i kisiel przygotowany z siemienia lnianego, który łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego (należy jeść go dwa razy dziennie). Wśród domowych metod leczenia zgagi znajduje się także picie naparu z korzenia arcydzięgla lekarskiego i roztworu przygotowanego z wody, miodu i octu jabłkowego. Aby złagodzić tę dolegliwość, stosuje się również sok z surowego ziemniaka (2 łyżeczki przed dwoma posiłkami dziennie).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.