Trwa ładowanie...

Czym jest cukrzyca brunatna?

Czym jest cukrzyca brunatna?
Czym jest cukrzyca brunatna? (123rf)

Cukrzyca brunatna to choroba metaboliczna, z powodu której częściej cierpią kobiety niż mężczyźni. Jest to schorzenie dziedziczne. Istotą tego rodzaju cukrzycy jest zwiększona ilość żelaza w tkankach na skutek nadmiernego wchłaniania tego pierwiastka z pożywienia. Charakterystycznym objawem jest szaro-brązowe zabarwienie skóry i powiększenie wątroby.

spis treści

1. Czym jest cukrzyca brunatna?

To inna nazwa hemochromatozy pierwotnej. Ta metaboliczna choroba dziedziczna jest nazywana też przeciążeniem żelazem lub cukrzycą brązową. Jej istotą jest odkładanie się nadmiernych ilości żelaza w tkankach z powodu wzmożonego wchłaniania tego pierwiastka z pożywienia.

Bywa, że to schorzenie jest omyłkowo traktowane jako jedna z chorób serca lub zapalenie wątroby. Cukrzycę brunatną częściej obserwuje się u kobiet niż u mężczyzn. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowano wśród członków grupy wiekowej 40–60 lat.

2. Przyczyny cukrzycy brunatnej

Jako przyczyny hemochromatozy pierwotnej wskazuje się następujące czynniki:

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
  • predyspozycje genetyczne – jest to choroba dziedziczna, która ujawnia się, jeżeli dziecko odziedziczy od obojga rodziców dwa zmutowane geny HFE,
  • nadmierne wchłanianie żelaza z pożywienia – nadmierna ilość żelaza w tkankach powoduje tworzenie się złogów białka, które zawierają żelazo w postaci koloidalnej (hemosyderyny), czego następstwem są objawy cukrzycy brązowej.

    3. Cukrzyca brunatna – objawy

    W przebiegu hemochromatozy pojawiają się typowe objawy cukrzycy (senność, nadmierne łaknienie i pragnienie, częstomocz), ale nie tylko. Te symptomy to jedynie część całego zespołu objawów cukrzycy brązowej.

W trakcie diagnostyki cukrzycy brunatnej konieczne jest określenie poziomu cukru we krwi
W trakcie diagnostyki cukrzycy brunatnej konieczne jest określenie poziomu cukru we krwi

W grupie objawów niecharakterystycznych, które mogą wskazywać na inne schorzenia, wskazuje się wrażenie permanentnego zmęczenia i osłabienie organizmu. Chory skarży się na bóle stawów i przypadłości związane z pracą układu pokarmowego, czyli nudności i wymioty, wzdęcia i biegunkę. Obserwuje się u niego zaburzenia rytmu pracy serca. Osoba z cukrzycą brunatną nie wykazuje chęci wobec kontaktów seksualnych.

To też warto wiedzieć

Do charakterystycznych symptomów cukrzycy brunatnej zalicza się: szaro-brązowy odcień skóry w okolicy twarzy i szyi (na skutek nadmiaru żelaza i nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej), powiększenie wątroby (w większości przypadków rozwija się drobnoguzkowa marskość wątroby), * na skutek gromadzenia się wolnych rodników dochodzi do uszkodzenia tkanek i narządów: serca, wątroby, trzustki i jąder.

4. Jak leczyć cukrzycę brunatną?

W celu postawienia diagnozy o cukrzycy brunatnej wykonuje się szereg badań. Wśród nich znajdują się: badanie biochemiczne krwi w celu określenia poziomu żelaza i biopsja wątroby, aby odkryć zmiany w tym narządzie wewnętrznym. Dla potwierdzenia przypuszczeń związanych z rozwojem hemochromatozy pierwotnej przeprowadza się badanie DNA, poziomu glukozy we krwi i w moczu. Jeżeli w wynikach dwóch ostatnich badań zaobserwuje się podwyższoną ilość glukozy i cukru, oznacza to, że cukrzyca się ujawniła.

10 mitów dotyczących diety cukrzycowej
10 mitów dotyczących diety cukrzycowej [10 zdjęć]

Cukrzyca w organizmie pojawia się wtedy, gdy zostaje zakłócona zdolność przemiany spożywanych produktów

zobacz galerię

Długotrwałe leczenie cukrzycy brunatnej obejmuje:

  • podawanie preparatów z deferoksaminą, która łączy się z żelazem,
  • wykonanie upustu krwi,
  • leczenie objawowe: podawanie leków przeciwcukrzycowych, preparatów z insuliną i leków regenerujących miąższ wątroby.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze