Trwa ładowanie...

Gonadotropina kosmówkowa – charakterystyka, oznaczenie, opis badania, interpretacja wyników, normy u kobiet w ciąży

Avatar placeholder
21.06.2019 09:48
Gonadotropina kosmówkowa – charakterystyka, oznaczenie, opis badania, interpretacja wyników, normy u kobiet w ciąży
Gonadotropina kosmówkowa – charakterystyka, oznaczenie, opis badania, interpretacja wyników, normy u kobiet w ciąży (123rf)

Gonadotropina kosmówkowa jest hormonem HCG. Produkowany jest w czasie ciąży przez rozwijający się zarodek, następnie przez łożysko. Gonadotropina kosmówkowa ma bardzo ważną funkcję, ponieważ przede wszystkim powinna wytwarzać i odpowiadać za prawidłowy poziom progesteronu. Co jeszcze należy wiedzieć o gonadotropinie kosmówkowej? I jaki wpływ ma hormon na organizm człowieka? Kiedy najlepiej wykonać badanie?

spis treści

1. Gonadotropina kosmówkowa – charakterystyka

Nazwa ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej, w wersji angielskiej brzmi human chorionic gonadotropin, a jej skrót to HCG. Gonadotropinę kosmówkową wytwarza zapłodniona komórka jajowa znajdująca się łożysku albo w macicy. Jej zadaniem jest pobudzenia ciałka żółtego, aby produkowało odpowiednią ilość progesteronu, który jak wiadomo, odpowiedzialny jest za podtrzymywanie ciąży.

2. Gonadotropina kosmówkowa – oznaczenie

Podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej może oznaczać, że doszło do zapłodnienia. W tym celu można wykonać test ciąży albo badanie laboratoryjne. Jeżeli stężenie hormonu w czasie ciąży jest nieprawidłowe, to może oznaczać:

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Jeżeli jednak kobieta nie jest w ciąży i nie ma takiej możliwości, aby podwyższenie gonadotropiny kosmówkowej oznaczało właśnie ten stan, to może świadczyć także o nowotworze jajnika. U mężczyzn podwyższenie gonadotropiny kosmówkowej oznacza raka jąder.

3. Gonadotropina kosmówkowa – opis badania

Aby oznaczyć poziom gonadotropiny kosmówkowej niezbędne są odpowiednie badania. Hormon ten bada się albo z moczu, albo z krwi. Jeżeli pacjent decyduje się na badanie krwi, to powinien się zgłosić rano, na czczo do gabinetu, w którym specjalista pobierze próbkę krwi do dalszych badań. Jeżeli badanie odbywa się z moczu, to należy głosić się do laboratorium z próbką rannego, pierwszego moczu. Na wyniki badania czeka się kilkanaście godzin.

4. Gonadotropina kosmówkowa – interpretacja wyników

Poziom stężenia gonadotropiny kosmówkowej wykonuje się, aby zbadać stan zdrowia pacjenta albo dowiedzieć się, czy kobieta jest w ciąży. Jeżeli wynik tego hormonu jest mniejszy niż 5 jm./l to jest to wartość prawidłowa. Podwyższenie gonadotropiny kosmówkowej oznacza albo ciąże, albo choroby nowotworowe zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn (rak jąder, rak jajnika). Należy więc monitorować poziom stężenia gonadotropiny kosmówkowej u pacjentów.

5. Gonadotropina kosmówkowa – normy u kobiet w ciąży

  • 3-4 tydzień ciąży: 9-130 mlU/ml
  • 4-5 tydzień ciąży: 75-2600 mlU/ml
  • 5-6 tydzień ciąży: 850-20800 mlU/ml
  • 6-7 tydzień ciąży: 4000-100200 mlU/ml

Musisz to wiedzieć

Poziom gonadotropiny kosmówkowej wzrasta od 8 dnia po zapłodnieniu. I tak poziom tego hormonu systematycznie wzrasta. Apteczne testy ciążowe wykrywają HCG w moczu, najlepiej z porannego, wtedy kobieta może dowiedzieć się, że doszło do zapłodnienia, jednak, aby precyzyjnie określić poziom hormonu, należy wykonać badanie laboratoryjne z moczu lub z krwi. W późniejszych miesiącach ciąży poziom gonadotropiny kosmówkowej można określić nawet w ciągu dnia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze