Trwa ładowanie...

Miał 5 proc. szans na przeżycie. "Jego kości są kruche jak szkło" - powiedzieli lekarze

 Aleksandra Miłosz
30.11.2018 18:43
Kaden choruje na wrodzoną łamliwość kości
Kaden choruje na wrodzoną łamliwość kości (Facebook.com)

Kiedy kobieta w ciąży słyszy, że jej dziecko urodzi się nieuleczalnie chore, a szanse na jego przeżycie wynoszą jedynie 5 proc., w głowie pojawia się milion myśli. Czy urodzenie takiego dziecka będzie odwagą czy głupotą? Czy narażanie go na ból i cierpienie nie będzie egoizmem? Takie pytania musiała zadać sobie Valorie Salsman.

1. "Kruchy jak szkło"

Kiedy w 5. miesiącu ciąży Valorie udała się na rutynowe badania kontrolne usłyszała, że rosnący w jej brzuchu synek nie rozwija się prawidłowo. Jego kości są zbyt krótkie, a główka za duża. Lekarze stwierdzili wtedy, że kości chłopca "są kruche jak szkło".

Kaden już w brzuchu mamy miał 9 złamań kości w całym ciele. Lekarze nie dawali mu dużych szans. Stwierdzili, że prawdopodobieństwo na to, że synek Valorie urodzi się żywy wynosi jedynie 5 proc. Zaproponowali młodej kobiecie aborcję. Ta jednak nie chciała o tym słyszeć. "Zdecydowaliśmy postawić na te 5 procent" - mówi dziś mama chłopca.

2. 40 złamań i niezliczone operacje

(Facebook.com) Pomimo choroby Kadena, jego rodzice starają się, aby chłopiec miał w miarę normalne życie
(Facebook.com) Pomimo choroby Kadena, jego rodzice starają się, aby chłopiec miał w miarę normalne życie
Zobacz film: "Częste choroby rzadkie"

Kiedy Kaden przyszedł na świat, jego rodzice nie wiedzieli, czy powinni już żegnać się ze swoim dzieckiem czy cieszyć z jego narodzin. "Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać. Zaczął płakać i natychmiast wiedzieliśmy, że wszystko będzie w porządku" - wspomina tata chłopca Kelby Casebolt.

I chociaż lekarze nie wierzyli, że malec przeżyje, to Kaden skończył właśnie 5 lat. W trakcie całego swojego życia przeszedł już 40 złamań kości i niezliczone operacje, które miały ułatwić jego życie. Teraz Kaden już wie, które sytuacje i aktywności mogą być dla niego niezwykle niebezpieczne, więc sam stara się ich unikać.

Zobacz również:

Pomimo tego, że Kaden często porównywany jest do szklanej lalki, a każda zabawa może skończyć się złamaniem kości, nie rezygnuje z dziecięcej aktywności. Szczególnie uwielbia superbohaterów, którzy potrafią latać. "On sam jest superbohaterem" - mówią jego rodzice i cieszą się, że pomimo wrodzonej łamliwości kości Kaden jest normalnym dzieckiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze