Trwa ładowanie...

Plan porodu. Sprawdź, co powinien zawierać

Avatar placeholder
15.03.2024 16:30
Plan porodu. Sprawdź, co powinien zawierać
Plan porodu. Sprawdź, co powinien zawierać

Plan porodu to dokument, który sporządza przyszła mama, mający pomóc jej na porodówce. Jak przed wyjazdem przygotowujesz plan zakupów i rzeczy niezbędnych do zabrania, tak przed porodem warto zastanowić się nad czekającym cię wydarzeniem – narodzinami dziecka.

Pomocny może okazać się plan porodu, który pozwala poznać własne potrzeby i wymagania, a także obawy i wątpliwości. Plan porodu może stać się inspiracją do rozmów z mężem lub inną osobą, która ma ci towarzyszyć przy porodzie. Dobrze sporządzony plan porodu pozwala zderzyć własne oczekiwania z tym, co proponuje dany szpital.

spis treści

1. Plan porodu - przydatność

Jeśli ciąża przebiega bezproblemowo, zarysy planu porodu można zacząć sporządzać w siódmym-ósmym miesiącu ciąży. Gotowy plan porodu zawiera listę rzeczy i zabiegów, które kobieta uważa za potrzebne podczas rodzenia. Przed napisaniem planu porodu warto porozmawiać z kimś doświadczonym, np. z lekarzem prowadzącym ciążę, położną wybraną do porodu lub z przyjaciółką, która niedawno rodziła.

Po przyjęciu na blok porodowy ze stresu często zapomina się o istotnych rzeczach. Wtedy spisany plan może stanowić niemałą pomoc. Napisanie planu porodu przez kobietę zależy tylko od niej. Jeśli kobieta nie chce, nie musi go w ogóle sporządzać.

Zobacz film: "Zawód położnej kiedyś i dziś"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Plan porodu powinien być sporządzony w taki sposób, by położna nie czuła, że ma związane ręce. Poród ma często nieprzewidywalny przebieg. Nie twórz sobie scenariusza w głowie, lecz na papierze – ponieważ jak to często bywa: plany sobie, a życie sobie. W sytuacji zagrożenia zdrowia bądź życia twojego lub dziecka, plan porodu nie będzie odgrywał większej roli. Personel medyczny zastosuje takie zabiegi, które będą konieczne do uchronienia was przed niebezpieczeństwem.

Plan porodu jest bardzo przydatny w okresie przedporodowym
Plan porodu jest bardzo przydatny w okresie przedporodowym (123RF)

2. Plan porodu - co zawiera?

  • Dane personalne kobiety rodzącej.
  • Dane lekarza prowadzącego ciążę.
  • Dane osoby towarzyszącej przy porodzie – jeśli chcesz, aby dana osoba była z tobą do końca porodu, zapisz tę informację; jeśli życzysz sobie być sama w trakcie niektórych zabiegów, też to odnotuj.
  • Pozycje porodowe w pierwszej i drugiej fazie porodu – zapisz, w jakich pozycjach chcesz rodzić. Jeśli zależy ci na aktywnym rodzeniu, uwzględnij pozycje wertykalne. Pozycje w fazie parcia zależą w dużej mierze od zwyczajów panujących w danym szpitalu. Jeśli masz dowolność w wyborze pozycji, weź pod uwagę pozycje pionowe, które ułatwiają rozwieranie się szyjki.
  • Zabiegi okołoporodowe – zastanów się, jakie ingerencje medyczne w czasie porodu jesteś w stanie zaakceptować i dlaczego, a których wolałabyś uniknąć. Pamiętaj, że jedna interwencja medyczna pociąga zwykle za sobą kolejną. Do wyboru masz: podanie oksytocyny, przebicie pęcherza płodowego, golenie krocza, lewatywę, masaż szyjki macicy, nacięcie krocza, stałe monitorowanie KTG, kleszcze i próżnociąg, znieczulenie do porodu.
  • Pomoce w łagodzeniu bólu – pomyśl, czy chcesz skorzystać z alternatywnych form pomocy, które relaksują i łagodzą ból porodowy: worek sako, piłka gimnastyczna, chusta, drabinki, wanna do porodu, aromaterapia, masaż.
  • Przecinanie pępowiny – zastanów się, kto ma to zrobić. Jeśli przebieg porodu i stan dziecka na to pozwalają, pępowinę może odciąć tata. W niektórych szpitalach robi to położna.
  • Pobranie krwi pępowinowej - jeśli zdecydowałaś się na pobranie krwi pępowinowej podczas porodu - zaznacz to w planie porodu, ułatwi to pracę położnej.
  • Pierwsze godziny po porodzie – pomyśl nad tym, czy noworodek ma być kąpany, w jakie ubranka ma zostać ubrany, czy zamierzasz karmić piersią już na sali porodowej.

W planie porodu możesz również uwzględnić, czy chcesz albo nie chcesz obecności podczas porodu studentów. Jeśli czujesz się skrępowana, masz prawo do zachowania pewnej prywatności. Plan porodu miej ze sobą podczas przyjmowania na izbę. Pokaż dokument osobie towarzyszącej przy porodzie, by mogła na bloku porodowym przedstawić go położnej. Plan może pomóc zrozumieć personelowi medycznemu twoje życzenia i potrzeby związane z rodzeniem.

Artykuł powstał we współpracy z PBKM

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze