Trwa ładowanie...

Hbs antygen – czym jest, wskazania, badanie

Avatar placeholder
15.03.2021 09:20
Hbs antygen – czym jest, wskazania, badanie
Hbs antygen – czym jest, wskazania, badanie (123rf)

Czym jest Hbs antygen? Jest to antygen, który jeśli zostanie potwierdzony we krwi badanej osoby jest potwierdzeniem zakażenia wirusem HBV. Kiedy w morfologii osoby badanej pojawia się Hbs antygen oznacza to ryzyko wirusowego zapalenia wątroby typu B, czyli w skrócie WZW B. Niestety antygen Hbs jest już we krwi osoby zarażonej zanim jeszcze pojawią się objawy choroby wątroby. Wirus pojawia się we krwi i jest możliwy do wykrycia po upływie około miesiąca od zarażenia.

spis treści

1. Hbs antygen – czym jest

Czym jest Hbs antygen? Jest to źródło informacji na temat zakażenia wirusem wątroby, ponieważ wykrywany jest u osób z wirusowym zapaleniem wątroby. Tak jak wspomniano wyżej antygen Hbs można wykryć po 30, a nawet 50 dniach od chwili zakażenia, ale zdarzają się przypadki, że antygen Hbs uaktywnia się już po 14 dniach. Zanika natomiast po 2 do 4 miesięcy od pojawienia się pierwszych objawów choroby i jest to sygnał, że rozpoczął się etap rekonwalescencji. W momencie, kiedy Hbs antygen zaczyna się wygaszać automatycznie w organizmie zaczynają działać przeciwciała HBs. Kiedy można mówić o nosicielstwie wirusa? Kiedy Hbs antygen ma podwyższony wskaźnik przez okres dłuższy niż pół roku.

Hbs antygen wykryty w surowicy jest sygnałem o chorobie wątroby
Hbs antygen wykryty w surowicy jest sygnałem o chorobie wątroby

2. Hbs antygen – wskazania

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Kiedy Hbs antygen powinien być skontrolowany? Lekarz zleci oznaczenie antygenu w momencie, gdy jest potrzeba wykonania badania przesiewowego u dawców krwi lub narządów. Hbs antygen jest oznaczany, kiedy trzeba określić stan układu odpornościowego przed wykonaniem szczepienia. Badanie krwi w celu oznaczenia stężenia antygenu jest też konieczne przy diagnostyce chorób wątroby dla przykładu przy polekowym obciążeniu wątroby. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że hbs antygen powinien być sprawdzony w początkowej fazie choroby, ponieważ w miarę upływu czasu będzie zanikał.

To też warto wiedzieć

3. Hbs antygen – badanie

Jeśli jest konieczne, aby skontrolować hbs antygen należy do badania odpowiednio się przygotować, przede wszystkim trzeba być na czczo. Samo badanie wykonuje się z krwi pobranej od pacjenta. Najczęściej krew jest pobierana z żył położonych w dole łokciowym. Jeśli o pobieranie krwi u dzieci to wykonuje się małe nacięcie, z którego do strzykawki klasycznej lub próżniowej wyciska się potrzebną do analizy ilość krwi.

Zaskakujące objawy raka wątroby, których nie można bagatelizować
Zaskakujące objawy raka wątroby, których nie można bagatelizować [7 zdjęć]

Każdego roku ok. 2 tys. Polaków umiera na raka wątroby. Chociaż ten rodzaj nowotworu występuje stosunkowo

zobacz galerię

Hbs antygen nie pojawi się u osób zdrowych, a jeśli morfologia krwi wykaże obecność antygenu to znaczy, że pacjent przechodzi stan zapalny wątroby lub jest na etapie powrotu do zdrowia. Oczywiście każdy wynik powinien być sprawdzony przez lekarza prowadzącego, nigdy nie należy analizować wyników badań samodzielnie. Jeśli hbs antygen zostanie wykryty w surowicy to jest to sygnał o chorobie narządu, ale to lekarz analizując normy może stwierdzić, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Podwyższone wyniki antygenu mogą sugerować przewlekłe zapalenie wątroby, przewlekłe wciąż aktywne zapalenie, a także marskość wątroby, która wynika z wirusowego zapalenia wątroby typu B.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze