Trwa ładowanie...

USG połówkowe – główny cel badania, koszt, czas trwania, wyniki, inne badania USG

Avatar placeholder
02.07.2017 22:30
USG połówkowe – główny cel badania, koszt, czas trwania, wyniki, inne badania USG
USG połówkowe – główny cel badania, koszt, czas trwania, wyniki, inne badania USG

Każda wizyta u ginekologa i badanie USG to wielkie przeżycie dla przyszłych rodziców. Jeśli mamy za sobą połowę ciąży, to nadszedł czas na USG połówkowe. Wykonuje się je między 20. a 22. tygodniem ciąży i już wtedy, jeśli chcemy, możemy poznać płeć dziecka.

spis treści

1. USG połówkowe – główny cel badania

Głównym celem przeprowadzenia USG połówkowego jest szczegółowa ocena anatomii dziecka pod kątem występowania wad wrodzonych oraz określenie przybliżonej masy płodu i wieku ciążowego. Lekarz podczas badania oceni, czy dziecko rozwija się prawidłowo, zbada organy wewnętrzne. Podczas wykonywania USG połówkowego wszystkie narządy są już bardzo dobrze ukształtowane, a kości na tyle miękkie, że ich nie przysłaniają. To właśnie w tym czasie najlepiej jest widać dziecko. Jeśli nie poznaliście wcześniej płci dziecka, to najprawdopodobniej nastąpi to podczas USG połówkowego. Ważne jest, na jakim sprzęcie wykonywane jest badanie połówkowe. Im sprzęt nowszy, tym lepszy.

2. USG połówkowe – kiedy się wykonuje, czas trwania, koszt

USG połówkowe wykonuje się między 20. a 22. tygodniem ciąży. Można wykonać je już w 18. tygodniu ciąży, ale zazwyczaj lekarz prowadzący ciąże namawia, aby poczekać z badaniem do 20. lub 22. tygodnia, ponieważ właśnie wtedy widać wszystko najlepiej. Badanie trwa od 30 do 45 minut i jego koszt waha się od 200 do 300 zł. Pamiętajmy, że badanie połówkowe, aby było dokładne i rzetelne, musi trwać od 30 do 45 minut. Jeśli lekarz po 15 minutach stwierdzi, że wszystko jest w porządku, to znaczy, że nie przyłożył się do badania.

Zobacz film: "Trójwymiarowe USG"
USG połówkowe pozwala na szczegółową analizę anatomii dziecka pod kątem wad wrodzonych
USG połówkowe pozwala na szczegółową analizę anatomii dziecka pod kątem wad wrodzonych

3. USG połówkowe – wyniki

Dzięki USG połówkowemu otrzymamy wiele odpowiedzi na wiele ważnych pytań. Dowiemy się, czy nasze dziecko odpowiednio rośnie, czy nie ma żadnych wad anatomicznych, czy szyjka macicy nie otwiera się zbyt wcześnie, co może sugerować poród przedwczesny oraz wiele innych. Gdy podczas badania wynikną niepokojące objawy, razem z lekarzem można zaplanować leczenie maluszka jeszcze w łonie matki. W tracie USG połówkowego zbadany zostanie dokładnie także wiek ciążowy oraz termin porodu.

USG pokazuje, w jaki sposób nikotyna wpływa na rozwój dziecka
USG pokazuje, w jaki sposób nikotyna wpływa na rozwój dziecka [6 zdjęć]

W Polsce w co drugim domu pali się papierosy, a w UE średnio w co trzecim. Polski palacz pali tyle papierosów,

zobacz galerię

4. USG połówkowe – terminy badań USG

Według standardów opieki okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia w ciąży, która przebiega prawidłowo, powinny być wykonane cztery badania USG. Pierwsze badanie powinno być przeprowadzone między 11. a 14. tygodniem ciąży, drugie między 21. a 26. tygodniem ciąży, trzecie między 27. a 32. tygodniem i ostanie, czyli czwarte badanie USG, wykonywane jest po 40. tygodniu ciąży.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze