Trwa ładowanie...

Beta hCG – charakterystyka, wskazania do badania, opis badania, interpretacja wyników, choroby

Avatar placeholder
31.03.2021 17:13
Beta hCG – charakterystyka, wskazania do badania, opis badania, interpretacja wyników, choroby
Beta hCG – charakterystyka, wskazania do badania, opis badania, interpretacja wyników, choroby (123rf)

Beta hCG to badanie, dzięki któremu kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, a nawet w którym tygodniu. Badanie beta hCG jest bardzo proste i bezbolesne. Hormon ten produkowany jest już kilka dni od zapłodnienia. Kiedy jest najlepiej wykonać badanie poziomu beta hCG? I jak dokładnie interpretować wynik badania?

spis treści

1. Beta hCG – charakterystyka

Beta hCG można zbadać kilka dni od zapłodnienia. HCG jest hormonem, który wytwarzanym przez zapłodnią komórkę jajową. Ciałko żółte pobudzane jest do wytwarzania większej ilości progesteronu. Jeżeli dojdzie do zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy, to hCG będzie podwyższone nawet 48 od zapłodnienia. Już wtedy w organizmie kobiety może dochodzić do pewnych zaburzeń, w postaci: nadmiernego zmęczenia, bólów brzucha, biegunki czy nawet wymiotów.

2. Beta hCG – wskazanie do badania

Badanie beta hCG należy przeprowadzić, kiedy występuje podejrzenie:

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"
  • ciąży;

  • chorób trofoblastu;

  • zróżnicowaniu choroby nowotworowej trofoblastu.

Beta hCG można wykonać także wtedy, kiedy istnieje podejrzenie wad płodu: choroba Downa, Edwardsa, Patau oraz wady morfologiczne płodu.

3. Beta hCG – opis badania

Badanie beta hCG można wykonać z krwi, jak i z moczu. Na badanie krwi pacjentka powinna zgłosić się rano, na czczo do najbliższego punktu poboru krwi. Specjalista pobiera próbkę krwi pacjentki do specjalnej probówki, która wysyłana jest do dalszych badań.

Stężenie beta hCG można badać również z moczu. W tym celu należy zaopatrzyć się w pojemnik na mocz, dostępny w każdej aptece. Mocz powinien być poranny, pierwszy strumień należy oddać do toalety, a resztę do pojemnika. Mocz należy najszybciej jak to możliwe zanieść do laboratorium.

Badanie krwi i badanie moczu dostępne są zaledwie kilka godzin po ich wykonaniu. Wtedy kobieta poznaje wyniki. Badanie beta hCG najlepiej jest wykonać po miesiączce albo jej spodziewanym terminie. To badanie jest najbardziej wiarygodne, może potwierdzić ciąże albo rozpoznać inne choroby.

4. Beta hCG – interpretacja wyników

Kobieta może dowiedzieć się, czy jest w ciąży i w którym jest miesiącu, interpretując wyniki badania:

3 tydzień - 5 - 50 mIU/ml;

4 tydzień - 5 - 426 mIU/ml;

5 tydzień - 18 - 7,340 mIU/ml;

6 tydzień - 1,080 - 56,500 mIU/ml;

7 - 8tydzień - 7, 650 - 229,000 mIU/ml;

9 - 12 tydzień - 25,700 - 288,000 mIU/ml;

13 - 16 tydzień - 13,300 - 254,000 mIU/ml;

17 - 24 tydzień - 4,060 - 165,400 mIU/ml;

25 - 40 tydzień - 3,640 - 117,000 mIU/ml

Wynik poniżej 5 mIU/ml oznacza, że kobieta nie jest w ciąży. Najlepiej jest jednak udać się z wynikiem badania do swojego lekarza prowadzącego, który zazwyczaj udzieli kobiecie więcej cennych informacji. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i bez komplikacji to poziom stężenia beta hCG w 48 godzin wzrasta, aż o 66 proc. dzień później już o 114 proc.

Musisz to wiedzieć

5. Beta hCG – choroby

Oprócz ciąży podwyższony poziom beta hCG może oznaczać poważne choroby. Otóż u mężczyzn podwyższenie tego hormonu może oznaczać raka jądra, a u kobiet raka jajnika. Zbyt wysoki poziom hCG może oznaczać także raka kosmówki. Badanie beta hCG jest niezwykle czułe i dokładne, dlatego najlepiej potwierdzi ciąże i choroby nowotworowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze