Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Konieczna

Biegunka - czym jest?

Biegunka - czym jest?
Biegunka - czym jest? (123rf)

Biegunka to nieprzyjemna przypadłość, którą powodują zakażenia bakteryjne i wirusowe, a także zatrucie pokarmowe. Rozwolnienie może wystąpić jako reakcja na pożywienie albo stosowanie antybiotykoterapii. W leczeniu sprawdzają się domowe sposoby. Jeżeli za jej rozwój odpowiedzialne są bakterie, choremu podaje się antybiotyk.

spis treści

1. Co to jest biegunka?

Biegunka to przypadłość związana z rozregulowaniem przewodu pokarmowego. Pojawia się, gdy jelita zostają podrażnione przez toksyczną substancję, wskutek czego szybciej się kurczą. Proces przesuwania pokarmu zostaje przyspieszony, co powoduje, że woda, której nie zdążył wchłonąć organizm, pozostaje w pokarmie. Podstawowy objaw biegunki to większa liczba płynnych stolców. Dolegliwość ta występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zazwyczaj ta przypadłość mija szybko, po 1-2 dniach. Może jednak doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego jej leczenie jest ważne, szczególnie w przypadku biegunki u dzieci. Ubytek wody powoduje osłabienie organizmu, a nawet wstrząs. W trakcie biegunki tracimy minerały, szczególnie potas i sód, co może doprowadzić do kwasicy. Długotrwała biegunka prowadzi do zaburzeń gospodarki elektrolitowej, które zagraża życiu.

Biegunka to nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego
Biegunka to nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego (123Rf)

2. Przyczyny biegunki

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wśród podstawowych przyczyn występowania biegunki wyróżnia się:

• zakażenie bakteryjne (biegunka bakteryjna) i wirusowe (biegunka wirusowa);

• reakcję alergiczną na pokarm;

zatrucie pokarmowe;

nadużywanie alkoholu;

stres;

• stosowanie niektórych leków (biegunka po antybiotyku);

• picie wody zawierającej pasożyty.

Ponadto biegunka może być objawem nowotworu jelita i zespołu nadwrażliwego jelita.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

3. Leczenie biegunki

W przypadku biegunki bez powikłań, w której przebiegu występuje jedynie rozwolnienie, zaleca się stosowanie domowych sposobów na biegunkę, czyli picie dużych ilości wody. Warto również zażywać probiotyki, które pozwolą uregulować florę bakteryjną jelit. W czasie biegunki chory skarży się na brak apetytu, jednak wbrew tej przypadłości lekarze zalecają często jeść posiłki o niewielkiej objętości, bogate w produkty, które szybko wchłaniają wodę z jelit (na przykład ryż). Dieta na biegunkę obejmuje spożywanie takich owoców jak banany i jabłka (w postaci suszonej), a także czerstwego pieczywa. Natomiast warto ograniczyć cukier. Jeżeli biegunkę wywołały bakterie (co stwierdza się na podstawie badania kału), choremu podaje się antybiotyki. Jeżeli przyczyną rozwolnienia są skurcze jelit, pacjent może stosować leki zmniejszające ich ruchliwość.

4. Zapobieganie biegunce

Niektórym rodzajom biegunek możemy zapobiec, unikając czynników drażniących, które je prowokują. Warto zrezygnować z jedzenia potraw, których organizm nie toleruje i źle na nie reaguje. Nie powinniśmy jeść dań, które leżały na zewnątrz w wysokiej temperaturze bez żadnego zabezpieczenia przed owadami. W czasie podróży po krajach o gorącym klimacie należy pić wodę z butelki albo napoje z puszek. Owoce i warzywa warto obierać ze skórki. Ze względu na to, że biegunka może stanowić skutek uboczny stosowania antybiotyków, w czasie antybiotykoterapii powinniśmy stosować probiotyki, czyli środki przywracające równowagę flory bakteryjnej jelit. Są one bogate w dobre bakterie, które walczą z zarazkami w jelitach. Lek należy popijać wodą.

Musisz to wiedzieć

5. Biegunka u dzieci – zapobieganie

Odwodnienie dziecka przy rozwolnieniu może być zagrożeniem dla jego życia, dlatego jeśli matka karmi je piersią, powinna zaniechać tej metody. Dziecku powyżej 2. roku życia można podawać banany, grzanki i jogurty z żywymi kulturami bakterii. W leczeniu biegunki u dzieci nie stosuje się wody sodowej, podaje się płyn nawadniający dostępny na receptę. Nie wolno bez zgody lekarza podawać im leków przeciwbiegunkowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze