Skąd się bierze ból brzucha i biegunka?
To, jak często chodzimy do toalety, jest indywidualną sprawą. Niektórzy odwiedzają toaletę kilka razy dziennie, inni raz w tygodniu. Jest to najczęściej uzależnione od tego, jak szybko pracują jelita danej osoby. O biegunce można mówić, kiedy następuje znaczne zwiększenie częstotliwość oddawania stolca. Do tego, podczas dolegliwości, konsystencja stolca jest płynna lub półpłynna. W niektórych przypadkach biegunce mogą towarzyszyć bóle brzucha. Zarówno biegunka, jak i ból brzucha nie są chorobami samymi w sobie. Pojawienie się biegunki jest znakiem, że jelita pozbywają się bakterii, pasożytów lub wirusów.
1. Jakie są rodzaje bólu brzucha i biegunki?
Możemy wyróżnić kilka rodzajów biegunki. Do najczęściej występujących można zaliczyć:
• Biegunkę ostrą, której towarzyszą bóle i skurcze brzucha, często pojawia się też nagła potrzeba oddania stolca. Czasem z biegunką ostrą występują także wymioty. Podczas biegunki ostrej mogą wystąpić wymioty i wtedy ryzyko odwodnienia wzrasta. Biegunka ostra trwa zazwyczaj od trzech do dziesięciu dni. Wtedy nie występuje najczęściej ryzyko odwodnienia. Natomiast, kiedy biegunka trwa powyżej dziesięciu dni, ryzyko odwodnienia znacznie wzrasta. Podobnie rzecz ma się u dzieci poniżej trzeciego roku życia, a także u osób starszych. W takich przypadkach ryzyko odwodnienia w wyniku biegunki jest większe. Odwodnienie najczęściej objawia się uczuciem suchości w ustach, a także mniejszą ilością wydalanego moczu. Najczęstszymi przyczynami ostrej biegunki są infekcje wirusowe, infekcje bakteryjne, czasem infekcje grzybicze.
• Biegunkę przewlekłą. Trwa ona ponad dziesięć dni, a często może utrzymywać się nawet do miesiąca. Zazwyczaj towarzyszy jej utrata wagi oraz anemia. Najczęstszą przyczyną pojawienia się tego rodzaju biegunki u kobiet jest zażywanie zbyt dużej ilości środków przeczyszczających. Długotrwała biegunka towarzyszy także niektórym chorobom takim jak: schorzenie trzustki, schorzenie wątroby, cukrzyca, zaburzenia ukrwienia jelita, pasożyty jelitowe, a także wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
• Fałszywą biegunkę. Charakterystyczną jej cechą jest wzrost częstotliwość oddawania stolca, przy czym stolec ma prawidłową konsystencję. Często towarzyszą jej mocne skurcze brzucha.
• Biegunkę podróżnych. Zazwyczaj trwa od czterech do pięciu dni i może występować, kiedy wrócimy z dalekiej lub egzotycznej podróży. Często towarzyszą jej skurcze brzucha, a także wymioty oraz gorączka. Najczęściej na biegunkę podróżnych narażone są osoby, które podróżują do krajów rozwijających się. Także dzieci poniżej piątego roku życia są bardzo narażone na ten rodzaj biegunki.
2. Przyczyny powstawania biegunek oraz bólu brzucha
Przyczyn biegunek oraz towarzyszącego im często bólu brzucha może być wiele. Najczęstszą są bakterie oraz wirusy, które powodują infekcje przewodu pokarmowego. Do innych bardzo popularnych przyczyn można zaliczyć: spożywanie zbyt zimnych i gorących pokarmów, zatrucie rtęcią lub grzybami. Biegunki mogą być wywoływane także przez niektóre lekarstwa, choroby układu pokarmowego, a także stres.
Musisz to wiedzieć
Najczęściej biegunka nie jest groźna. W większości przypadków mija samoistnie. Niezależnie jednak od tego nigdy nie należy jej lekceważyć. Biegunka może być bardzo groźna, szczególnie kiedy występuje długotrwale. W takim przypadku najlepiej zgłosić się do lekarza, który będzie w stanie określić przyczynę pojawienia się biegunki. Lekarz zaordynuje odpowiednie leczenie. Zazwyczaj leczenie biegunki polega na zażywaniu doustnych probiotyków oraz pilnowaniu, aby organizm był odpowiednio nawodniony. W przypadku ciężkiego odwodnienia nawadnianie odbywa się najczęściej dożylnie.