Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Ból brzucha w ciąży. Kiedy udać się do lekarza?

Ból brzucha w ciąży. Kiedy udać się do lekarza?
Ból brzucha w ciąży. Kiedy udać się do lekarza? (123rf)

Ból brzucha lub ból podbrzusza w ciąży to powszechny problem. U wielu kobiet dolegliwości bólowe nie mają poważnej przyczyny, jednak czasem ból jest sygnałem, którego nie wolno zlekceważyć. W żadnym wypadku nie wolno ignorować silnego lub uporczywego bólu brzucha w ciąży – konieczna jest wizyta u lekarza, by ustalić przyczynę tej dolegliwości. Wskazaniem do konsultacji lekarskiej są także następujące objawy: plamienie lub krwawienie z pochwy, gorączka, dreszcze, wydzielina z pochwy, zawroty głowy i omdlenia, dyskomfort podczas oddawania moczu, nudności oraz wymioty.

spis treści

1. Niegroźne przyczyny bólu brzucha w ciąży

Ból podbrzusza w ciąży występuje dość często, choć nie zawsze występuje w podobnym nasileniu i z tych samych powodów. Niektóre bóle wiążą się z przebiegiem ciąży, inne zaś wynikają z dolegliwości ze strony np. układu pokarmowego.

Szczęśliwie nie wszystkie dolegliwości bólowe w czasie ciąży mają swoje podłoże w poważnym stanie zdrowia. Lekkie skurcze brzucha mogą pojawić się w trakcie orgazmu lub tuż po nim. Jest to zupełnie naturalny i niegroźny objaw.

Zobacz film: "Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży"

Kłujący ból brzucha po lewej stronie w ciąży najczęściej spowodowany jest ruchami dziecka, lub też nagromadzeniem gazów w jelitach. Kobiety ciężarne mają do nich skłonność, ponieważ hormony spowalniają trawienie, a rosnący płód uciska żołądek i jelita.

Ból brzucha w ciąży może być również wynikiem zaparć. Trudności z wypróżnieniem także są spowodowane hormonami i uciskiem macicy na odbyt.

Dolegliwości bólowe mogą mieć także związek z więzadłami. Ból więzadeł jest zwykle krótki, ostry i przeszywający, choć może być długotrwały i tępy. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się po jednej stronie dolnej części brzucha lub po obu stronach, a także głęboko w pachwinie.

Ból w podbrzuszu w ciąży występuje zwykle od drugiego trymestru, pojawia się, gdy więzadła podtrzymujące macicę w miednicy rozciągają się i stają się grubsze, by dostosować się do rosnącego brzucha.

Od mniej więcej 20. tygodnia ciąży kobieta może zacząć dostrzegać tymczasowe stwardnienie w macicy. Są to tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa. Przed 37. tygodniem ciąży te skurcze powinny być rzadkie, nieregularne i bezbolesne.

Jeśli skurczom towarzyszy ból dolnej części pleców, jest ich więcej niż cztery w ciągu godziny lub pojawiają się w regularnych odstępach czasu, należy skontaktować się z lekarzem. Istnieje bowiem podejrzenie przedwczesnego porodu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Poważne przyczyny bólu brzucha w ciąży

Bóle podbrzusza w ciąży mogą być oznaką ciąży pozamacicznej. Dochodzi do niej w wyniku implantacji zapłodnionego jaja poza macicą, zwykle w jednym z jajowodów. Na wczesnym etapie ciąży może to wiązać się ze skurczami.

Bez podjęcia leczenia ciąża pozamaciczna może stanowić zagrożenie dla życia kobiety. Z tego względu należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pojawił się ból brzucha lub miednicy, tkliwość, plamienie lub krwawienie z pochwy, ból ramienia lub ból nasilający się podczas wysiłku fizycznego, kaszlu lub wypróżniania.

Inną przyczyną bólu brzucha w ciąży może być poronienie. Jest to utrata płodu w pierwszych 20. tygodniach ciąży.

Pierwszym objawem poronienia jest zwykle plamienie lub krwawienie z pochwy. Po kilku godzinach, a nawet dniach, pojawia się ból brzucha. Krwawienie może być skąpe lub obfite. Ból może być przerywany lub ciągły, łagodny lub ostry. Niekiedy przypomina bardziej ból dolnej części pleców lub ucisk na miednicę.

Powodem bólu brzucha w ciąży może być także przedwczesny poród. Jego objawem są skurcze oraz rozszerzenie szyjki macicy przed 37. tygodniem ciąży. Ból brzucha w ciąży może nastąpić również na skutek przedwczesnego oddzielenia się łożyska.

Może ono powodować nagłe i wyraźne krwawienie, ale w niektórych przypadkach występuje tylko lekkie krwawienie lub plamienie. Ciężarna może doświadczać tkliwości macicy, bólu pleców, częstych skurczów lub stwardnienia macicy. Ponadto może dojść do zmniejszenia aktywności dziecka.

Zobacz także

Ból brzucha w ciąży może być również oznaką stanu przedrzucawkowego. Jest to złożone zaburzenie, które powoduje zmiany w naczyniach krwionośnych i może wpłynąć na wiele narządów wewnętrznych.

Kłujący ból brzucha w ciąży po prawej stronie może oznaczać również zapalenie wyrostka robaczkowego. Schorzenie to wymaga pilnej interwencji lekarskiej, ponieważ stanowi zagrożenie dla życia ciężarnej.

Przyczyną bólu brzucha w ciąży mogą być także infekcje dróg moczowych. W takiej sytuacji może pojawić się kłujący ból brzucha, dyskomfort lub pieczenie podczas oddawania moczu, dyskomfort w miednicy lub ból dolnej części brzucha, częsta i niekontrolowana potrzeba oddania moczu, a także nieprzejrzysty mocz o nieprzyjemnym zapachu.

Ciężarna nie powinna lekceważyć tych objawów, gdyż bez podjęcia leczenia infekcja pęcherza moczowego może doprowadzić do infekcji nerek i przedwczesnego porodu.

Inne przyczyny bólu brzucha w ciąży to:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze