Śluz w moczu – przyczyny, diagnostyka, postępowanie
Śluz w moczu można wykryć w badaniu ogólnym moczu. Jeżeli wynik badania ogólnego moczu wykaże obecność śluzu w moczu, jest to wynik nieprawidłowy i może wskazywać na stan chorobowy w organizmie. Wówczas lekarz powinien powiązać zgłaszane przez pacjenta objawy z obecnością śluzu w moczu i podjąć leczenie, jeżeli jest taka konieczność.
1. Śluz w moczu - przyczyny
Śluz w moczu występuje naturalnie, ponieważ jest on produkowany na całej długości układu moczowego. Jednak zdarza się, że w wyniku podrażnienia błony śluzowej układu moczowego śluzu w moczu znajduje się więcej, niż powinno.
Przyczyną obecności śluzu w moczu może być infekcja układu moczowego. Jednak zwiększona ilość śluzu w moczu może być wynikiem kamicy nerkowej lub różnych zakażeń. Zakażenia wywołujące wzrost ilości śluzu w moczu to głównie rzeżączka lub kiła. Jednak zdarza się, że za obecnością śluzu w moczu stoi np. rak pęcherza moczowego.
Śluz w moczu może również wskazywać na utworzenie się przetoki między pęcherzem moczowym a jelitem grubym oraz na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Należy jednak pamiętać, że obecność śluzu w moczu jest jedynie objawem towarzyszącym. Diagnoza przyczyny śluzu w moczu powinna zostać postawiona na podstawie szerokiego wywiadu lekarskiego.
2. Śluz w moczu - diagnostyka
Śluz w moczu wykrywa się w czasie badania ogólnego moczu. Niestety z powodu błędów w pobraniu badanie często daje fałszywie dodatnie wyniki obecności śluzu w moczu. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o kilku zasadach.
Badanie na ilość śluzu w moczu należy wykonywać z próbki porannego moczu, z tzw. środkowego strumienia. Oznacza to, że pierwszą część moczu oddaje się do toalety, a następnie należy złapać do pojemnika ok. 30 ml moczu, a resztę oddać do toalety.
Warto również pamiętać o higienie. Przed pobraniem próbki należy dokładnie umyć okolice cewki moczowej. Nie warto pobierać próbek moczu, gdy kobieta ma okres lub dopiero co się on skończył. Próbkę należy dostarczyć w ciągu maksymalnie 2 godzin do laboratorium. Zdarza się, że śluz w moczu może spowodować zmętnienie moczu po pewnym czasie od pobrania próbki, jednak najczęściej można go zobaczyć dopiero pod mikroskopem.
ZOBACZ TAKŻE:
3. Śluz w moczu - postępowanie
Śluz w moczu wymaga zebrania dokładnego wywiadu lekarskiego oraz uwzględnienia wyników innych badań. Jeżeli śluz w moczu pojawi się jednorazowo, a pacjentowi nie doskwierają inne objawy, można uznać, że obecność śluzu w moczu jest stanem czysto fizjologicznym. Wówczas nie ma konieczności podejmowania żadnych działań. Jak już wspomniano, może się zdarzyć, że próbka moczu została nieprawidłowo pobrana i jest to przyczyną stwierdzenia śluzu w moczu.
Zdarza się również, że obecność śluzu w moczu to nie jedyny nieprawidłowy parametr. Jeżeli wynik badania ogólnego moczu wykaże obecność śluzu w moczu oraz np. bakterie lub erytrocyty, a pacjent skarży się np. na gorączkowanie, bóle w podbrzuszu lub pieczenie w czasie oddawania moczu wskazuje to na stan chorobowy i wymaga podjęcia przez lekarza leczenia i np. lekarz zleca antybiotyk.