Trwa ładowanie...

Jak przygotować się na drugi trymestr ciąży? Sprawdź listę badań i zaleceń

Avatar placeholder
13.03.2018 17:34
Jak przygotować się na drugi trymestr ciąży? Sprawdź listę badań i zaleceń
Jak przygotować się na drugi trymestr ciąży? Sprawdź listę badań i zaleceń (mat. prasowe)

Kończysz 12 tydzień ciąży? Niedługo wkroczysz w drugi trymestr – spokojniejszy i mniej stresujący. Wreszcie zapomnisz o wielu uciążliwych ciążowych dolegliwościach i będziesz mieć więcej energii. Warto więc już teraz poznać spis najważniejszych badań oraz listę zaleceń na drugi trymestr ciąży.

1. Co cię czeka?

Drugi trymestr ciąży to okres między 14 a 26 tygodniem ciąży. Chociaż w tym czasie ryzyko poronienia jest już dużo mniejsze niż w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, kobieta nadal musi dbać o siebie i rozwijające się dziecko.

2. II trymestr ciąży – lista najważniejszych badań

Zgodnie z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej, kobieta w ciąży zobowiązana jest do wykonywania podstawowych badań diagnostycznych i konsultacji medycznych na podstawie aktualnego wykazu.

Zobacz film: "Czego unikać w ciąży?"

Pamiętaj o regularnych wizytach w gabinecie ginekologicznym oraz konieczności przeprowadzania badań – zgodnie z tym, co przedstawia kalendarz badań .

Między 15 a 20 tygodniem ciąży zaleca się wykonać:

  • morfologię krwi
  • badanie ogólne moczu
  • badanie czystości pochwy
  • cytologię, jeśli nie była wykonana wcześniej.

Na 21-26 tydzień ciąży przypadają takie badania jak:

  • badanie ogólne moczu
  • badanie USG
  • badanie stężenia glukozy we krwi po podaniu 75 g glukozy
  • badanie w kierunku przeciwciał anty Rh(-) – przeprowadza się je wyłącznie u kobiet z grupą krwi Rh(-)
  • badanie w kierunku toksoplazmozy – przeprowadza się je u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze ciąży.

3. Ważne USG połówkowe

Jednym z najważniejszych badań drugiego trymestru ciąży jest tzw. USG połówkowe. Wykonywane ok. 20 tygodnia ciąży pozwala wykryć lub wykluczyć wady wrodzone oraz określić przybliżoną masę płodu i wiek ciążowy na podstawie parametrów biometrycznych. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne – nie ma wpływu na płód, podobnie jak pierwsze ciążowe badanie USG, wykonywane ok. 12 tygodnia ciąży.

Podczas USG połówkowego oceniane są takie parametry jak:

  • biometria płodu (wymiar dwuciemieniowy główki, obwód główki, obwód brzucha, długość kości udowej),
  • struktura głównych narządów (głowy, twarzy, szyi, klatki piersiowej i serca, brzucha, szkieletu, sznura pępowinowego, a także położenie łożyska)
  • płeć dziecka – na życzenie oraz za zgodą rodziców.

Istotną pozycję w badaniu USG odgrywa badanie przesiewowe serca płodu. Wykonywane przez ginekologa położnika pozwala na ocenę i wykrycie lub wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości. Badanie polega między innymi na:

  • uwidocznieniu aorty zstępującej do przodu i na lewo od kręgosłupa
  • uwidocznieniu żyły głównej dolnej do przodu od aorty i na prawo od kręgosłupa płodu
  • uwidocznieniu serca w klatce piersiowej, w tym uwidocznienie po lewej stronie klatki piersiowej
  • ocenie wielkości serca
  • określeniu osi serca
  • stwierdzeniu lub wykluczeniu wysięku w worku osierdziowym
  • określeniu rytmu serca
  • uwidocznieniu obrazu trzech naczyń i tchawicy w górnym śródpiersiu.

4. II trymestr ciąży a dolegliwości

Chociaż większość typowych ciążowych dolegliwości (mdłości, senność, huśtawka nastrojów) zmniejsza się lub nawet zanika pod koniec pierwszego trymestru, to jednak w ich miejsce mogą pojawić się inne.

1. Bóle kręgosłupa

12 tydzień ciąży to czas, w którym twój brzuch nie jest jeszcze tak bardzo widoczny. W kolejnych tygodniach będzie jednak systematycznie się powiększał, a co za tym idzie – zmianie ulegnie środek ciężkości ciała. Skutkiem tego mogą być bóle kręgosłupa.

Aby złagodzić dolegliwości lub im zapobiec, staraj się zachować prawidłową postawę (unikaj np. wypinania brzucha). Warto także postawić na aktywność fizyczną, np. pływanie albo domowe ćwiczenia rozciągające kręgosłup. Do tego dużo odpoczywaj i unikaj spędzania czasu w pozycji stojącej.

2. Skurcze Braxtona-Hicksa

Mniej więcej po ukończeniu 20 tygodnia ciąży możesz zacząć odczuwać pierwsze skurcze brzucha. To tzw. skurcze przepowiadające albo, mówiąc językiem medycznym, nieskoordynowana czynność skurczowa macicy (skurcze Braxtona-Hicksa), która stanowi trening przed zbliżającym się porodem. Nie są one silne tak jak skurcze porodowe, dlatego nie musisz obawiać się przedwczesnego rozpoczęcia akcji porodowej. Jeżeli czujesz, że brzuch robi się twardy i napięty, po prostu odpocznij – połóż się na lewym boku i przeczekaj skurcze. Możesz też wziąć ciepłą kąpiel, która rozluźnia mięśnie. Jeżeli jednak zauważysz, że z upływem minut skurcze są coraz częstsze i silniejsze, jak najszybciej jedź do najbliższego szpitala.

3. Osłabienie i anemia

Drugi trymestr ciąży to okres, w którym zwiększa się objętość krwi. Przybywa jednak przede wszystkim osocza przy niezmienionej ilości krwinek czerwonych, dlatego krew jest rozrzedzona. Może to skutkować anemią, która objawia się m.in. osłabieniem, bladością skóry, ciągłym zmęczeniem.

Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie dolegliwości, koniecznie umów się na wizytę do ginekologa. Lekarz skieruje cię na dodatkowe badania krwi, a w razie stwierdzenia anemii, zaleci dietę i odpowiednie leczenie.

5. Drugi trymestr ciąży – czas na pierwsze ruchy dziecka

W drugim trymestrze ciąży czekają cię nie tylko dolegliwości. To jednocześnie czas wielkich emocji związanych między innymi z odczuwaniem pierwszych ruchów dziecka.

Jeśli to twoja pierwsza ciąża, to ruchy płodu zaczniesz odczuwać najprawdopodobniej ok. 20-21 tygodnia ciąży. Nie spodziewaj się jednak silnych kopniaków, a raczej delikatnych muśnięć, niczym trzepot skrzydeł motyla, czy wrażenia przelewania. Płód ma jeszcze dużo miejsca w twoim brzuchu, dlatego jego ruchy nie są jeszcze tak wyraźne jak np. w 30 tygodniu ciąży.

Drugi trymestr jest nazywany przez lekarzy "okresem miodowym" ciąży, ponieważ dzięki działaniu hormonów ciążowych przyszła mama zazwyczaj w tych miesiącach czuje się nawet lepiej niż przed ciążą. Ma dużo energii, zmniejsza się huśtawka nastrojów, powraca ochota na seks. Ten trymestr jest także najlepszym okresem na pierwszą ciążową sesję zdjęciową, która będzie wspaniałą pamiątką na lata.

Materiał powstał we współpracy z marką Bebilon

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze