Trwa ładowanie...

Amnioskopia. Na czym polega to badanie?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 08.12.2023 20:30
Amnioskopia umożliwia m.in. wykrycie poważnych wad genetycznych płodu
Amnioskopia umożliwia m.in. wykrycie poważnych wad genetycznych płodu (Adobe Stock)

Amnioskopia to badanie prenatalne, które odgrywa istotną rolę w monitorowaniu zdrowia płodu i przebiegu ciąży. Jest to nieinwazyjna procedura diagnostyczna, która pozwala lekarzom ocenić stan płynu owodniowego, a tym samym zdrowie dziecka rozwijającego się w macicy. Na czym polega amnioskopia płodu? Czy to badanie jest bezpieczne?

spis treści

1. Co to jest amnioskopia?

Amnioskopia to technika diagnostyczna polegająca na pobieraniu próbki płynu owodniowego z pęcherza płodowego za pomocą cienkiej igły.

Płyn owodniowy otacza i chroni rozwijające się dziecko, zapewniając mu środowisko do wzrostu i rozwoju. Przebadanie składu chemicznego i fizycznego tego płynu może dostarczyć cennych informacji dotyczących zdrowia płodu.

2. Jaki jest cel amnioskopii?

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Amnioskopia wykonywana jest w celu:

  • oceny dojrzałości płuc płodu poprzez analizę ilości surfaktantu w płynie owodniowym; surfaktant jest substancją, która ułatwia rozwijającej się płucnej tkance płodowej funkcjonowanie po urodzeniu;
  • diagnostyki wad genetycznych - badanie składu chemicznego płynu owodniowego umożliwia identyfikację pewnych wad genetycznych i chromosomalnych u rozwijającego się dziecka, co jest istotne dla przyszłych rodziców, ponieważ pozwala na wcześniejsze zdiagnozowanie możliwych problemów i podjęcie odpowiednich działań;
  • monitorowanie stanu zdrowia płodu, co umożliwia wykrycie infekcji czy niedokrwistości; wyniki badania mogą dostarczyć lekarzom istotnych informacji, umożliwiających podejmowanie decyzji dotyczących dalszej opieki nad ciężarną.
Badania prenatalne. Dlaczego powinnaś je wykonać?
Badania prenatalne. Dlaczego powinnaś je wykonać?

Połączony test PAPP-A to jedno z badań prenatalnych, które jest nieinwazyjne. Polega on na sprawdzeniu

przeczytaj artykuł

3. Amnioskopia - kiedy?

Amnioskopia zazwyczaj jest przeprowadzana w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, w zależności od konkretnej sytuacji i zaleceń lekarza. Jeśli istnieją konkretne obawy dotyczące zdrowia płodu, amnioskopia może zostać wykonana wcześniej.

Amnioskopia - wskazania:

  • sytuacja zagrożenia życia płodu;
  • gdy ciężarna cierpi na nadciśnienie, cukrzycę lub choroby nerek;
  • powikłania w poprzednich ciążach;
  • stwierdzona hipotrofia płodu;
  • gdy ciężarna ma już za sobą nieudaną próbę wywołania porodu.

4. Jak przebiega badanie?

Przed przeprowadzeniem amnioskopii ciężarna jest informowana o celach badania, a także o ewentualnych ryzykach i korzyściach związanych z amnioskopią.

Podczas badania lekarz, zwykle przy użyciu USG do precyzyjnego umiejscowienia, wstrzykuje cienką igłę do jamy owodniowej, a następnie pobiera próbkę płynu do analizy laboratoryjnej.

Po amnioskopii przyszła mama zwykle trafia zwykle na obserwację, aby wykluczyć ewentualne powikłania, takie jak infekcje czy krwawienia.

5. Czy amnioskopia to bezpieczne badanie?

Amnioskopia jest badaniem inwazyjnym, dlatego można wykonywać ją jedynie w określonych sytuacjach. W niektórych przypadkach może powodować poważne zakażenia, które mogą być śmiertelne dla płodu.

Amnioskopia może prowadzić także do nieumyślnego przerwania błon płodowych, dlatego jest zalecana tylko wtedy, gdy nie jest możliwe odpowiednie postępowanie za pomocą USG lub KTG.

Przed przystąpieniem do amnioskopii zawsze zaleca się konsultację z lekarzem prowadzącym ciążę, który pomoże zrozumieć korzyści i ewentualne ryzyka związane z badaniem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze