Co jeść po wyrwaniu zęba?
Co jeść po wyrwaniu zęba, kiedy nadal odczuwamy ból lub dyskomfort? Po które produkty sięgać? Czy możemy się napić kawy? Przeczytajcie zalecenia po wyrwaniu zęba i co jeść po ekstrakcji ósemki.
1. Co jeść po wyrwaniu zęba?
Zalecenia po usunięciu zęba są jasno sprecyzowane: należy jeść produkty miękkie, najlepiej płynne lub półpłynne, dzięki czemu uda się nam uniknąć powikłań. Wśród nich najczęściej występuje tzw. suchy zębodół, który pojawia się wówczas, gdy częściowo lub całkowicie usunięty zostanie skrzep. To on chroni ranę i zapobiega nadmiernemu krwawieniu, jednak kiedy nie stosujemy się do zaleceń lekarskich, np. zjemy coś nieodpowiedniego, może dojść do jego zbyt szybkiego rozpuszczenia.
Pytanie, ile nie jeść po wyrwaniu zęba, jest więc w pełni uzasadnione. Dlatego zalecenia po ekstrakcji zęba powinny być omówione ze stomatologiem po zabiegu. Ich nieprzestrzeganie może wydłużyć czas leczenia lub nasilić ból.
2. Co można jeść po wyrwaniu zęba?
Kiedy minie już czas, w którym powinniśmy powstrzymać się od jedzenia (najczęściej są to 2 h po zabiegu), możemy sięgnąć po produkty, które nie wymagają gryzienia. Odpadają zatem surowe warzywa, m.in. marchew, kalarepa, a także orzechy. Trzeba się też wstrzymać od spożywania potraw gorących.
Jedzenie po wyrwaniu zęba nie jest proste. Zadanie to utrudnia ból i obrzęk. Trzeba też uważać na to, by nie uszkodzić skrzepu. Polecane są zatem dania płynne i półpłynne, np. koktajle, jogurty, owsianki. Sprawdzą się też kisiel lub budyń. Po kilka dniach od ekstrakcji zęba jadłospis można rozszerzyć o zupy i miękkie mięso (np. drobiowe). Jajecznica po wyrwaniu zęba również będzie odpowiednia, przy czym lepiej zrezygnować z dodawania do niej boczku, kiełbasy lub surowych warzyw, np. papryki, które wymagają gryzienia.
Pamiętajmy też, by wszystkie posiłki i spożywane napoje miały odpowiednia temperaturę (mogą być ciepłe, ale nie gorące).
3. Kiedy kawa po wyrwaniu zęba?
Smakosze małej czarnej zastanawiają się najczęściej, czy po wyrwaniu zęba można pić kawę. W gabinecie dentystycznym najczęściej usłyszymy, że najlepiej zrezygnować z niej przez najbliższą dobę od wyrwania zęba. Po tym czasie można wypić kubek kawy, ale trzeba uważać na jej temperaturę.
Zbyt gorący napój spowoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do przedwczesnego zerwania się skrzepu. Trzeba też wziąć pod uwagę znieczulenie, które przez wiele godzin po zabiegu może zaburzać czucie, a to prosta droga do oparzenia błony śluzowej jamy ustnej.
4. Kiedy można normalnie jeść po wyrwaniu ósemki?
Wyrywanie ósemek (tzw. zębów mądrości) to codzienność chirurgów szczękowych i stomatologów. Zęby te nie bez powodu określane są jako szczątkowe, co oznacza, że na drodze ewolucji straciły swoją pierwotną funkcję. Są za to nierzadko źródłem wielu problemów.
Wiele osób lękiem napawa ekstrakcja zębów mądrości. Obawiamy się bólu i kilkudniowego wyłączenia z codziennego funkcjonowania. W rzeczywistości jednak wyrwana ósemka rzadko daje powikłania. Warunkiem jest jednak ścisłe współpracowanie z lekarzem i przestrzeganie jego zaleceń. Z kolei ból po wyrwaniu ósemki często udaje się uśmierzyć lekami dostępnymi bez recepty, m.in. ibuprofenem. A co co jeść po wyrwaniu ósemki?
5. Wyrwanie ósemki. Co potem?
Dieta po wyrwaniu ósemki niczym nie różni się od zaleceń związanych z usunięciem innych zębów trzonowych. Zaleca się spożywanie zup (najlepiej zmiksowanych), jogurtów i musów (z wyłączniem kwaśnych i ostrych smaków). Odpowiednia będzie też galaretka (bez kawałków owoców) oraz lody, które przyniosą ulgę w bólu.
O tym, co jeść po usunięciu zęba mądrości najlepiej jest porozmawiać ze stomatologiem lub higienistką przez zabiegiem. Możemy też zrobić to kilka dni wcześniej, by przygotować sobie zapas jedzenia.
6. Co po wyrwaniu zęba?
Wiecie już, jak długo nie jeść po wyrwaniu zęba i co jeść po wyrwaniu ósemki, a czy są jeszcze inne zalecenia, o których należy pamiętać? Zdecydowanie! Do najważniejszych z nich należy unikanie palenia tytoniu przez co najmniej 72 h po zabiegu. Ważny jest też odpoczynek, by organizm mógł się zregenerować. Jeśli to możliwe, zostańmy w domu, zwłaszcza że po ekstrakcji zęba trzonowego może pojawić się opuchlizna.
A co robić po wyrwaniu zęba w kwestii higieny? Na pewno nie wolno o niej zapominać. Zęby należy szczotkować tak samo często i dokładnie jak przed zabiegiem, jednak należy omijać miejsce po wyrwaniu zęba, by nie naruszyć skrzepu.
7. Czy można pić alkohol po wyrwaniu zęba?
To kolejne pytanie, które jest bardzo często zadawane specjalistom. Odpowiedź jest jednoznaczna: zdecydowanie lepiej unikać napojów wyskokowych przez kilka dni po zabiegu. Skutki picia alkoholu po wyrwaniu zęba mogą być bowiem poważne (jednym z nich jest nasilone krwawienie).
Po wyrwaniu zęba trzonowego i ustąpieniu znieczulenia przyjmujemy leki przeciwbólowe, których nie wolno łączyć z alkoholem. To kolejny powód, dla którego powinniśmy powstrzymać się od jego spożywania.
8. Czym płukać usta po wyrwaniu zęba?
Równie często, jak pytamy stomatologa, kiedy można jeść po wyrwaniu zęba, zastanawiamy się, czym plukać buzię po wyrwaniu zęba. Specjaliści mówią jednoznacznie: niczym, zwłaszcza przez pierwszą dobę od zabiegu.
Płukanie jamy ustnej może spowodować naruszenie skrzepu, który działa jak naturalny plaster. Jego zadaniem jest zasklepienie rany i zabezpieczenie jej przed chorobotwtórczymi drobnoustrojami. Stąd tak ważne jest, aby w żaden sposób go nie uszkodzić. Po 48 h od zabiegu wolno zastosować ziołowe płukanki, które działają odkażająco i ściągająco.
Decyzja o ekstrakcji zęba zawsze powinna być przemyślana i uwzględniać wszystkie za i przeciw. O tym, jak postępować po wyrwaniu zęba, należy porozmawiać z lekarzem, gdyż nieprzestrzeganie jego zaleceń może mieć poważne skutki.