Późne macierzyństwo to dłuższe życie? Zaskakujące wyniki badań
Późne macierzyństwo nie jest pozbawione ryzyka. Jednak okazuje się, że może mieć również konkretne zdrowotne korzyści. Takie wnioski płyną z badania opublikowanego przez naukowców z Holandii.
1. Późna ciąża coraz częstsza
Według danych GUS w 2021 roku średni wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko w Polsce wynosił 29 lat. Tym samym zwiększył się o sześć lat w stosunku do statystyk obejmujących ostatnią dekadę XX wieku.
Jak wynika z danych Eurostatu, w większości krajów Unii Europejskiej kobiety zachodzą w pierwszą ciążę w wieku trzydziestu lat.
Jaki jest związek między ogólnym stanem zdrowia a zdrowiem reprodukcyjnym? Jak zmienia się ono z wiekiem?
Odpowiedzi na te pytania postanowił znaleźć Niels van den Berg z Leiden University Medical Center w Holandii. Wyniki są zaskakujące.
2. Późne macierzyństwo to dłuższe życie?
W tym celu badacz i jego współpracownicy przejrzeli dane medyczne 11 500 kobiet z dwóch istniejących już analiz. Uczestniczki w chwili badania miały co najmniej 50 lat i minimum jedno dziecko poczęte bez stosowania technik wspomaganego rozrodu, takich jak zapłodnienie in vitro.
Wyniki badania opublikowano na stronie uniwersyteckiej medrxiv.org.
Okazało się, że kobiety, które urodziły swoje ostatnie dziecko w późniejszym wieku, żyły dłużej. Badacze wyliczyli, że każdy dodatkowy rok przed urodzeniem ostatniego dziecka wydłużał życie o 22 dni.
Zdaniem autorów badania nie można tu mówić o przypadku.
3. "Różnicę można uznać za dość dużą"
Gdy naukowcy zestawili dane zebrane od kobiet, które urodziły swoje ostatnie dziecko w wieku 40 lat lub mniej, z tymi, które urodziły je w wieku 45 lat lub więcej, odkryli, że ta druga grupa żyła średnio o 17 miesięcy dłużej.
Zdaniem van den Berga, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki ryzyka śmiertelności, różnicę rzędu 1,41 roku można uznać za dość dużą.
Wcześniejsze badania wiązały poród w wieku 40 lat lub późniejszy ze zwiększonym ryzykiem powikłań. Jednak badacz przekonuje, że kobiety, które decydują się na dziecko po 40. roku życia, mogą żyć dłużej. Powód? Zazwyczaj są zdrowe, co zarówno wydłuża ich życie, jak i umożliwia im poczęcie w starszym wieku.
Długotrwałe zachowanie zdrowia reprodukcyjnego może być nie tylko uwarunkowana genetycznie, ale także związane ze stylem życia.
Jak zaznaczył van den Berg, inne czynniki, które sprzyjają dłuższemu życiu, prawdopodobnie będą miały wpływ na zdrowie reprodukcyjne. Jednak bez dalszych badań nie można na razie wykluczyć roli genetyki.
Naukowcy nie potrafią odpowiedzieć jeszcze na pytania, jak i dlaczego wiek, w którym kobieta rodzi ostatnie dziecko, może wpływać na jej długowieczność. Jednak zaznaczają, że poznanie związanych z tym mechanizmów może mieć wpływ na zdrowie kobiet.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl