Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

10 powodów, dla których dziecko powinno dbać o zęby

 Agnieszka Gotówka
03.04.2019 08:17
10 powodów, dla których dziecko powinno dbać o zęby
10 powodów, dla których dziecko powinno dbać o zęby (123rf)

Dane na temat stanu higieny jamy ustnej u dzieci są przerażające. Ponad połowa 6-latków ma cztery lub więcej zębów zniszczonych przez próchnicę. Jak temu przeciwdziałać?

Dla najmłodszych szczotkowanie zębów jest zazwyczaj bardzo nudną czynnością. Gdyby nie rodzice, wielu z nich wcale nie sięgnęłoby po szczoteczkę. Dorośli jednak muszą nauczyć swoją pociechę prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. By tak się stało, sami powinni zdobyć wiedzę na ten temat. Właśnie z tego powodu organizowane są specjalne programy, mające na celu edukację stomatologiczną oraz wykształcenie prawidłowych nawyków higieny zębów.

- Celem programu edukacji stomatologicznej Procter&Gamble jest współpraca ze szkołami podstawowymi w zakresie edukacji stomatologicznej i poprawy zdrowia jamy ustnej oraz wykształcania odpowiednich nawyków prozdrowotnych u dzieci. Skierowany jest on do trzech grup: dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli szkolnych – wyjaśnia dr n. med. lek. dent. Beata Golan, Dyrektor ds. Naukowych Instytutu Blend-a-med Oral-B.

- Nieustannie pracujemy nad innowacjami, które pozwalają lepiej dbać o zęby, ale nawet najlepsza pasta i szczotka nie rozwiążą problemu, jeśli nie będą prawidłowo używane. Dlatego też zdecydowaliśmy się na prowadzenie programu edukacyjnego w szkołach podstawowych. Mamy nadzieję, że ta nauka będzie nie tylko pożyteczna, ale także przyjemna – dodaje Małgorzata Mejer, Manager ds. Komunikacji Korporacyjnej na Europę Centralną w P&G.

1. Zdrowe zęby, piękny uśmiech

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Czyste zęby to nie tylko gwarancja pięknego uśmiechu. To sposób na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Jama ustna to swego rodzaju brama, która otwiera drogę drobnoustrojom do dalszych struktur organizmu. Jeśli więc będzie ona uszkodzona, bakterie i wirusy z łatwością do nich przenikną. To już prosta droga do chorób ogólnoustrojowych. Ich przyczyną mogą być nie tylko choroby zębów, ale też zaburzenia w ich wyrzynaniu i rozwoju. Nic zatem dziwnego, że dbanie o higienę jamy ustnej jest tak ważne.

Wprowadzenie dobrych nawyków higieny jamy ustnej u maluchów w wieku wczesnoszkolnym jest niezwykle istotne dla przeciwdziałania próchnicy. Około 6. roku życia u dzieci zaczynają się wyrzynać pierwsze stałe zęby, "szóstki", które są jednymi z najważniejszych, ponieważ odpowiadają m.in. za prawidłowy zgryz. Dodatkowo wszyscy powinniśmy mieć świadomość, że los zębów stałych wyznaczają zęby mleczne. Jeśli są one chore, to niestety jest ogromna szansa, że w przyszłości także będą pojawiać się problemy z próchnicą – podpowiada prof. dr hab. n. med. Ewa Iwanicka-Grzegorek, specjalista stomatologii ogólnej i periodontologii.

Powodów, dla których dziecko powinno prawidłowo pielęgnować jamę ustną, jest wiele. Oto 10 najważniejszych:

  1. Stan zębów mlecznych wpływa na zęby stałe. Jeśli dojdzie do zaniedbań w higienie jamy ustnej u dziecka, wówczas jest niemal pewne, że problemy pojawią się również w wieku dojrzałym.
  2. Im wcześniej nauczymy naszą pociechę prawidłowo szczotkować zęby, tym zdrowsze będą one w przyszłości.
  3. Bakterie próchnicowe nie znikają z jamy ustnej wraz z zębami mlecznymi. Atakują zawiązki zębów stałych, niszcząc je i przenikając do sąsiednich tkanek.
  4. Choroby zębów, które nie są leczone, mogą być przyczyną rozwoju poważnych schorzeń ogólnoustrojowych, np. cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, stanów zapalnych uszu, zatok, oczu, a także sepsy i nowotworów.
  5. Nieprawidłowy zgryz może doprowadzić do chorób układu pokarmowego lub narządu ruchu.
  6. Źle uformowane lub zniszczone przez próchnicę uzębienie to źródło kompleksów, które negatywnie wpływają na sferę emocjonalną dziecka. Może się w nim kształtować poczucie niskiej wartości.
  7. Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje również odpowiednie nawyki żywieniowe, m.in. ograniczenie spożycia cukru. To z kolei przyczynia się do poprawy funkcjonowania całego organizmu oraz zapobiega rozwojowi nadwagi i otyłości.
  8. Nauczenie dziecka prawidłowej higieny jamy ustnej to inwestycja w jego zdrowie i rozwój.
  9. Próchnica jest chorobą, która na początku nie daje się zauważyć. Często problem jest dostrzegany wówczas, gdy ząb bardzo boli. Leczenie w takiej sytuacji nie jest dla dziecka komfortowe.
  10. Zdrowe uzębienie to piękny uśmiech, który na ustach malucha powinien gościć każdego dnia. Warto o tym pamiętać.

Nauka prawidłowej higieny jamy ustnej jest niezwykle ważna. Pomóc w tym mogą dobrze dobrane akcesoria dedykowane najmłodszym – szczoteczki i pasty do zębów, kubki na wodę, gadżety mierzące czas szczotkowania.

- Przekonanie dzieci do dobrych nawyków – takich jak dbanie o higienę jamy ustnej – może stanowić dla rodziców nie lada wyzwanie. Z doświadczenia wiemy, że wykorzystanie w materiałach edukacyjnych uwielbianych przez dzieci postaci Disneya przynosi doskonałe efekty. Wiedza staje się bardziej przystępna, atrakcyjna i lepiej zapada w pamięć najmłodszych. – mówi Marta Grant, Director Corporate Communications, Publicity & Corporate Citizenship w firmie Disney.

Szczotkowanie zębów musi być czynnością budzącą miłe skojarzenia. Jeśli będzie mu towarzyszyła np. znana piosenka "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda", pasta będzie miała przyjemny owocowy smak, a na kubeczku i szczoteczce pojawią się ulubieni bohaterowie z bajek, z pewnością codzienny rytuał mycia zębów stanie się tylko mniej monotonny, ale nawet lubiany i wyczekiwany. Wtedy też o wiele łatwiej o zdrowe i piękne zęby.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.