Trwa ładowanie...

Rodzice nic nie wiedzieli o nawyku nastolatki. Oto co wyciągnęli z brzucha 13-latki

Avatar placeholder
26.03.2024 17:04
13-latka nie mogła jeść. W żołądku miała kołdun o wielkości piłki
13-latka nie mogła jeść. W żołądku miała kołdun o wielkości piłki (Getty Images)

Melissa Williams z Liverpoolu w Wielkiej Brytanii jako 13-latka trafiła do szpitala, bo nie była w stanie jeść. Okazało się, że w jej żołądku zalegała kula z włosów o wielkości piłki do rugby. Dziewczyna cierpi na rzadką i bardzo groźną przypadłość - zespół Roszpunki.

spis treści

1. 13-latka miała stany lękowe

Obecnie Mellissa Williams ma 15 lat. Zgodziła się, by rodzice opowiedzieli jej historię dziennikarzom "The Mirror", by przestrzeć innych przed tzw. zespołem Roszpunki, który zdiagnozowano u niej, gdy miała 13 lat.

Rodzice dziewczyny - 42-letnia Jackie Williams i 50-letni Gary'ego Jonesa - twierdzą, że nie mieli pojęcia o osobliwym nawyku dziewczyny. Nastolatka zjadała własne włosy, by porodzić sobie ze stanami lękowymi, których powodem była sytuacja w szkole.

Zobacz film: "Azotyn sodu E250. Zobacz, dlaczego może szkodzić"

Jak mówi dziś, stres w szkole napędzał błędne koło. Była gnębiona przez część osób z klasy, więc coraz bardziej unikała wychodzenia z domu. Zaczęła tracić na wadze, a jej mama przez długi czas myślała, że nastolatka cierpi na zaburzenia odżywiania.

- Nie, mamo, po prostu boli mnie, kiedy jem. Czuję się, jakby jedzenie utknęło mi w gardle - mówiła mamie.

Stawała się coraz bardziej wycofana. Przestała spotykać się z przyjaciółmi. Rodzice zauważyli, że jej włosy były coraz rzadsze i krótsze.

2. Masa z włosów jak piłka do rugby

Do tego doszły nasilające się bóle brzucha. Rodzice zabrali ją do szpitala, gdzie wykonano prześwietlenie. Okazało się, że w żołądku nastolatki zalega ogromna masa z włosów o przekroju ok. 8-10 cm.

- Ponieważ kołtun był tak duży, musiał zostać usunięty chirurgicznie. Był wielkości piłki do rugby i musiał zostać pocięty na cztery części, aby go wyjąć. Trzeba go było podnieść dwiema rękami - mówi mama nastolatki.

U dziewczyny diagnozowano również trichotillomanię - kompulsywną potrzebę wyrywania włosów. Po tej diagnozie osobliwe zachowania 13-latki i nieoczywiste objawy zaczęły układać się w całość.

- Znajdywaliśmy dziwne kępki włosów w jej pokoju. Wspomnieliśmy jej o tym i wtedy przyznała, że je zjadła - wspomina jej tata.

Melissa przeszła operację w październiku 2021 roku w szpitalu Alder Hay w Liverpoolu. Po wszystkim musiała tam zostać jeszcze przez cztery tygodnie z powodu infekcji, które zalegające w żołądku włosy.

3. Paraliżujący wstyd

Dziś Mellisy ma piękne włosy, ale nadal nie zapomniała o tym, co przeszła. Żeby historia się nie powtórzyła, musi uczestniczyć w psychoterapii, uczyć się radzić sobie ze stanami lękowymi za pomocą technik oddechowych. Jest też poddawana terapii medyczną marihuaną.

Jej stan psychiczny powoli się poprawia, a włosy pięknie odrosły.

- Miło jest widzieć, jak daleko zaszła, a teraz nie może się doczekać pójścia na bal maturalny, na który nigdy nie sądziłam, że pójdzie. Nadal ciągnie za włosy i ssie je - mówi jej mama.

- Mel zgodziła się na opowiedzenie swojej historii mediom, bo ma poczucie, że w ten sposób pomaga tym, którzy przechodzą przez to samo. Czuła, że w tamtym czasie nie mogła nikomu powiedzieć o swoim koszmarze, ponieważ za bardzo się wstydziła - dodaje.

4. Zespół Roszpunki

Zespół Roszpunki to rzadkie schorzenie, które objawia się niedrożnością jelit wskutek formowania się w przewodzie pokarmowym kuli z włosów. Według amerykańskiej Krajowej Organizacja ds. Rzadkich Zaburzeń szacuje się, że tylko 0,5 do 3 proc. ludzi na świecie doświadcza tej choroby.

Schorzenie jest wynikiem trichofagii, czyli nawyku zjadania włosów, oraz trichotillomanii, czyli zaburzenia polegającego na wyrywaniu włosów.

Wciąż nie znaleziono jednoznacznej przyczyny syndromu Roszpunki. Naukowcy wskazują zarówno na uwarunkowania genetyczne, jak i problemy natury psychicznej. Do choroby predysponować mogą stany lękowe i depresja.

Choć nazwa choroby brzmi bajkowo, to jej konsekwencje są bardzo poważne. Zjadanie włosów i gromadzenie się ich w żołądku może powodować niedrożność jelit, a nawet śmierci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze