Trwa ładowanie...

16-latek od pół roku walczy z long-COVID. "Była szkoła sportowa, jest zmęczenie, apatia, zerowa koncentracja"

Avatar placeholder
10.12.2021 17:59
16-latek od pół roku walczy z long-COVID. "Była szkoła sportowa, jest zmęczenie, apatia, zerowa koncentracja"
16-latek od pół roku walczy z long-COVID. "Była szkoła sportowa, jest zmęczenie, apatia, zerowa koncentracja" (Getty images)

Powikłania po zakażeniu koronawirusem mogą wystąpić również u dzieci i młodzieży. Dr Paweł Grzesiowski opowiada o przypadku 16-letniego pacjenta. Jak podkreśla, COVID-19 sprawił, że świat tego młodego człowieka rozsypał się z dnia na dzień.

spis treści

1. Nastolatek walczy z long-COVID

Eksperci nieustannie apelują do rodziców, aby zdecydowali się zaszczepić swoje dzieci przeciw COVID-19. Niestety, nawet przejście zakażenia w lekkiej formie może spowodować uszczerbek na zdrowiu.

Dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog oraz ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, podzielił się w swoich mediach społecznościowych historią 16-letniego pacjenta.

Szpital Zakaźny. Dzieci i młodzież często pozostają same podczas hospitalizacji
Szpital Zakaźny. Dzieci i młodzież często pozostają same podczas hospitalizacji (Getty Images)
Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Chłopak uczęszczał do szkoły sportowej, był w świetnej formie fizycznej. COVID-19 przeszedł "umiarkowanie". Ale największe kłopoty zaczęły się dopiero po ustąpieniu choroby. Od lipca chłopak cierpi na zespół przewlekłego zmęczenia, apatię, brak koncentracji, bóle głowy oraz napadową tachykardię. Z powodu tych dolegliwości, musiał zrezygnować z treningów.

"To jest long-COVID. Świat tego młodego człowieka rozsypał się z dnia na dzień" - podkreśla dr Grzesiowski.

2. Szczepienie dzieci przeciw COVID-19

Czwarta fala epidemii koronawirusa uderzyła w dzieci. Na oddziałach pediatrycznych odnotowuje się rekordowe liczby hospitalizacji. Wśród małych pacjentów zdarzają się również ciężkie przebiegi, wymagające podłączenia pod respirator.

- Mamy dzieci w różnym wieku. Od noworodków – dosłownie kilkugodzinnych – do niemal 18-letnich. To są dzieci zarówno z obciążeniami, jak i wolne od nich, zupełnie dotychczas zdrowe, które chorują na COVID-19 bardzo ciężko – mówi dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Eksperci apelują do rodziców, aby nie ignorowali konieczności szczepień przeciw COVID-19. Szczepienie uchroni przed ciężką chorobą oraz powikłaniami. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem Ministra Zdrowia, szczepienia mogą być realizowane już od piątego roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze