Trwa ładowanie...

16-latek od pół roku walczy z long-COVID. "Była szkoła sportowa, jest zmęczenie, apatia, zerowa koncentracja"

Powikłania po zakażeniu koronawirusem mogą wystąpić również u dzieci i młodzieży. Dr Paweł Grzesiowski opowiada o przypadku 16-letniego pacjenta. Jak podkreśla, COVID-19 sprawił, że świat tego młodego człowieka rozsypał się z dnia na dzień.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
spis treści

1. Nastolatek walczy z long-COVID

Eksperci nieustannie apelują do rodziców, aby zdecydowali się zaszczepić swoje dzieci przeciw COVID-19. Niestety, nawet przejście zakażenia w lekkiej formie może spowodować uszczerbek na zdrowiu.

Dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog oraz ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19, podzielił się w swoich mediach społecznościowych historią 16-letniego pacjenta.

Szpital Zakaźny. Dzieci i młodzież często pozostają same podczas hospitalizacji
Szpital Zakaźny. Dzieci i młodzież często pozostają same podczas hospitalizacji (Getty Images)

Chłopak uczęszczał do szkoły sportowej, był w świetnej formie fizycznej. COVID-19 przeszedł "umiarkowanie". Ale największe kłopoty zaczęły się dopiero po ustąpieniu choroby. Od lipca chłopak cierpi na zespół przewlekłego zmęczenia, apatię, brak koncentracji, bóle głowy oraz napadową tachykardię. Z powodu tych dolegliwości, musiał zrezygnować z treningów.

"To jest long-COVID. Świat tego młodego człowieka rozsypał się z dnia na dzień" - podkreśla dr Grzesiowski.

2. Szczepienie dzieci przeciw COVID-19

Czwarta fala epidemii koronawirusa uderzyła w dzieci. Na oddziałach pediatrycznych odnotowuje się rekordowe liczby hospitalizacji. Wśród małych pacjentów zdarzają się również ciężkie przebiegi, wymagające podłączenia pod respirator.

- Mamy dzieci w różnym wieku. Od noworodków – dosłownie kilkugodzinnych – do niemal 18-letnich. To są dzieci zarówno z obciążeniami, jak i wolne od nich, zupełnie dotychczas zdrowe, które chorują na COVID-19 bardzo ciężko – mówi dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Eksperci apelują do rodziców, aby nie ignorowali konieczności szczepień przeciw COVID-19. Szczepienie uchroni przed ciężką chorobą oraz powikłaniami. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem Ministra Zdrowia, szczepienia mogą być realizowane już od piątego roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.