Trwa ładowanie...

4-latek z oparzeniami trafił na ostry dyżur. Otarł się o toksycznego krewniaka barszczu Sosnowskiego

 Maria Krasicka
22.11.2023 16:22
Czterolatek doznał oparzeń
Czterolatek doznał oparzeń (Facebook)

Czterolatek doznał poważnych oparzeń drugiego stopnia, po tym, jak bawił się z rówieśnikami w parku miejskim. Okazało się, że przypadkowo otarł się o niebezpieczną dziko rosnącą roślinę – barszcz Mantegazziego, który tak samo, jak barszcz Sosnowskiego bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Nauczyciele apelują do rodziców, by uważali na swoje pociechy i pokazali im, jak wyglądają toksyczne rośliny.

1. Czterolatek z oparzeniami drugiego stopnia

W sobotę 11 czerwca w Longsight Park w Manchesterze (Wielka Brytania) miało miejsce niebezpieczne wydarzenie. Uczeń ze szkoły podstawowej Hardy Mill, bawiąc się z rówieśnikami, przypadkowo dotknął dziko rosnącej rośliny.

Na skórze czterolatka natychmiast wystąpiły bolesne zmiany skórne, a chłopiec został przewieziony na ostry dyżur. Niestety okazało się, że doznał oparzeń drugiego stopnia, a jego dłoń pokryły ogromne bąble wypełnione płynem.

Czterolatek doznał oparzeń
Czterolatek doznał oparzeń (Facebook)

Szkoła postanowiła wydać ostrzeżenie dla rodziców, wyjaśniając, że należy pokazać dzieciom zagrożenie, jakie niesie ze sobą kontakt z barszczem Sosnowskiego, lub jak w tym przypadku, jego krewnym - barszczem Mantegazziego.

"Jeden z naszych wychowanków doznał oparzeń drugiego stopnia po kontakcie z barszczem. Drodzy rodzice, uważajcie na tę roślinę. Pokażcie swoim dzieciom, jak wygląda, by wiedziały, że nie można jej dotykać" – czytamy w oświadczeniu.

2. Poparzenia barszczem Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego i Mantegazziego to bardzo niebezpieczne rośliny z rodziny selerowatych. Osiągają nawet cztery metry wysokości, a ich liście mogą mieć metr szerokości. Występują głównie na nieużytkach, łąkach, w okolicach jezior lub rzek. Zdarza się, że można natrafić na barszcz przy drogach albo w na szlaku turystycznym, ponieważ bardzo łatwo się rozsiewa.

Barszcz jest bardzo niebezpieczny
Barszcz jest bardzo niebezpieczny (GettyImages)

Roślina jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ wystarczy przypadkowy kontakt z jej liśćmi lub łodygą, by doszło do poważnego poparzenia skóry, w przypadku dzieci nawet ze skutkiem śmiertelnym.

Dlatego też, jeśli istnieje podejrzenie kontaktu z barszczem, należy umyć oparzone miejsce zimną wodą i chronić je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Należy także unikać kontaktu z oczami, ponieważ toksyny mogą doprowadzić do uszkodzenia wzroku. Konieczna jest także jak najszybsza konsultacja z lekarzem.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.