4 z 6Rak trzustki
Występuje dość rzadko, ale jest czwartą pod względem częstości przyczyną zgonów w wyniku nowotworów złośliwych. Rak trzustki przez bardzo długi czas nie daje charakterystycznych objawów, a to utrudnia postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia.
Tymczasem śmiertelność oscyluje w okolicach 95 proc., pacjentów przybywa, a naukowcy szacują, że w 2020 roku rak trzustki będzie drugą po raku piersi przyczyną zgonów Polaków.
Z czego wynika trudność w postawieniu diagnozy?
Rak trzustki długo nie daje charakterystycznych objawów. Pierwsze symptomy, czyli ból brzucha i jego napięcie, powiększenie obwodu w pasie czy dolegliwości gastryczne często mylone są z innymi chorobami układu pokarmowego i nie budzą podejrzeń Tymczasem, typowe objawy tego nowotworu pojawiają się w momencie, gdy na leczenie często jest już za późno, a postać choroby – bardzo zaawansowana.
Z rakiem trzuski nie radzi sobie zresztą medycyna.
Najczęściej wykorzystywaną formą leczenia nowotworu jest chirurgia, ale wycinanie zmian nowotworowych może być stosowane u pacjentów we wczesnym stadium
Jednocześnie w żadnym kraju nie funkcjonują programy badań przesiewowych, które wykrywałyby zmiany nowotworowe w trzustce. Powód? Brak wystarczająco czułej metody, dzięki której można by rozpoznać chorobę.