Trwa ładowanie...

Agresja i zaburzenia lękowe

Avatar placeholder
05.04.2019 10:13
Agresja i zaburzenia lękowe
Agresja i zaburzenia lękowe (123rf)

Zaburzeniom nerwicowym towarzyszy najczęściej lęk. Niestabilność emocjonalna sprawia, że osoba jest coraz bardziej drażliwa i negatywnie pobudzona. W ten sposób można skumulować bardzo duże pokłady agresji.

spis treści
W osobie cierpiącej na nerwicę mogą kumulować się duże pokłady agresji
W osobie cierpiącej na nerwicę mogą kumulować się duże pokłady agresji

1. Czym jest agresja?

Słowo pochodzi od greckiego „aggresio”, czyli napaść. Zachowania agresywne zwyczajowo prowadzą do uszczerbku psychicznego i fizycznego. Brak trzymania emocji na wodzy to inaczej chęć rozładowania napięcia nerwowego. Pojawiają się krzyki, wrzaski, wyzwiska, niszczenie przedmiotów, a także czyny skierowane przeciwko innym osobom. Możemy również wyróżnić autoagresję.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Warto pamiętać, że agresja to jeden z najgorszych sposobów rozwiązywania sporów (również tych wewnętrznych). W opozycji staje taka wartość jak asertywność. To strategia przynosząca pozytywne skutki. Spirala agresji opiera się między innymi o wybuchy gniewu, które są przyczyną piętrzenia się zaburzeń lękowych.

2. Lęk a agresja

Lęk może pojawić się w wielu sytuacjach życiowych. Są to chociażby brak spokoju czy strach przed nieznanym. Nerwica oznacza przede wszystkim stan lękowy, w którym występują konflikty wewnętrzne, zewnętrzne, motywacyjne, traumy, odczuwanie ciągłej potrzeby perfekcjonizmu, frustracje, stres, kryzysy rozwojowe itp.

Zobacz także:

Można powiedzieć, że powyższe sytuacje są dla człowieka wyzwaniem. Lęk może objawić się w postaci nerwicy. Napady potęgują fobie. Frustracja może być skierowana na samego siebie. W takim przypadku występuje na ogół proces okaleczania się. Zaburzenia nerwicowe są niezwykle zróżnicowane. Przy ataku agresji mogą wystąpić również drgawki, konwulsje, uczucie duszności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.