Trwa ładowanie...

Alergia na farbę do włosów. Kobieta prawie oślepła

Avatar placeholder
01.08.2019 10:34
Alergia na farbę do włosów może powodować opuchliznę twarzy, obrzęk głowy, czasową utratę wzroku i duszności
Alergia na farbę do włosów może powodować opuchliznę twarzy, obrzęk głowy, czasową utratę wzroku i duszności (facebook)

Steph O'Dell pofarbowała włosy, aby wyglądać pięknie. Efekt zaskoczył nie tylko ją. Oślepiona dziewczyna trafiła do szpitala, a lekarze przyznali, że nigdy nie widzieli tak silnej reakcji alergicznej na farbę do włosów.

1. Alergia na farbę do włosów - objawy

Steph O'Dell postanowiła pofarbować włosy. Nie chciała robić tego samodzielnie, ale skorzystała z usług profesjonalnej fryzjerki. Zamiast pięknie wyglądać na zbliżającej się osiemnastce siostry, trafiła do szpitala.

Okazało się, że ma bardzo silną reakcję alergiczną na barwnik. Kobietę przyjęto na 5 dni na oddział z twarzą trzykrotnie większą niż normalnie i oczami tak zapuchniętymi, że czasowo straciła możliwość widzenia.

Dziewczyna wiedziała, że jest uczulona na parafenylenodiaminę (PPD). To powszechnie stosowany składnik do włosów. Już wcześniej, farbując w domowych warunkach, Steph zrobiła testy na alergie. Miała wysypkę po próbce farby, zrezygnowała więc z farbowania – aż do felernej wizyty u fryzjera.

Zobacz film: "Chłopiec umiera po powąchaniu ryby. Tragedia przy obiedzie"

Tym razem Steph uprzedziła w zakładzie fryzjerskim, że jest uczulona. Zapewniono ją, że barwnik będzie dla niej bezpieczny i że nie będzie dotykał skóry kobiety - farbowane miały być końcówki.

Zrobiono test na nadgarstku, a wynik nie był niepokojący. Steph nie bała się więc farbowania. Niestety, efekt okazał się przerażający. Przyczyną prawdopodobnie było pozostawienie śladowych ilości barwnika na skórze.

2. Alergia na farbę do włosów - skutki i powikłania

Dziś Steph wie, że nie powinna farbować włosów, jak również robić tatuaży z henny lub barwić henną brwi czy rzęs. Jej opuchnięta twarz sprawiła, że nie widziała na oczy. Kobietę bolała głowa, czuła świąd w napiętej skórze twarzy, traciła nawet oddech, bo zaczęła jej puchnąć szyja. Na szczęście sytuację udało się opanowac i pajentka po pięciu dniach opuściła szpital.

Alergie na farby do włosów zdarzają się coraz częściej. Dlatego tak ważne jest wykonywanie odpowiednich prób za każdym razem. Jeśli dany produkt nie uczulił raz, nie oznacza to, że kolejny raz będzie bezpieczny. Podobnie działa wiele alergenów.

Osoba, której nic się nie stało po ugryzieniu osy lub po zjedzeniu orzechów, nie może mieć pewności, że tak będzie już zawsze. Alergia może ujawnić się przy kolejnym kontakcie z alergenem. Silna reakcja uczuleniowa może skończyć się wstrząsem anafilaktycznym i doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze