Antybiotyki w leczeniu dzieci
W niektórych przypadkach dopuszczalne jest leczenie antybiotykami nawet małych dzieci. Stosuje się je tak samo, jak u dorosłych, czyli należy stosować je tylko w przypadku zakażeń o podłożu bakteryjnym. Najczęściej występujące choroby bakteryjne u dzieci to: zapalenie płuc, zapalenie ucha, angina, infekcje układu moczowego. Także leczenie Helicobacter pylori opiera się o antybiotyki. Leki te mogą być podawane także niemowlętom. Wtedy stosuje się zawiesiny lub podaje się lekarstwa dożylnie. Kiedy pojawia się uczulenie na dany antybiotyk, powinien być on zamieniony na inny.
1. Kiedy podawać dziecku antybiotyki?
Należy pamiętać, że antybiotyki powinny być podawane tylko wtedy, kiedy za chorobę odpowiadają bakterie, czyli w przypadku dzieci będzie to najczęściej zapalenie płuc lub angina. W żadnym wypadku nie należy podawać antybiotyków, kiedy choroba ma podłoże wirusowe. Wtedy antybiotyki nie będą skuteczne. Dlatego stosowanie ich do leczenia grypy czy przeziębienia nie jest skuteczne.
Kiedy dziecko cierpi na gorączkę, zamiast antybiotyku lepiej podać lekarstwo, które ma działanie przeciwgorączkowe i przeznaczone jest dla dzieci. Jednak, kiedy infekcji towarzyszy kaszel lub ból ucha, może świadczyć o tym, że jest to infekcja bakteryjna. Wtedy lekarz może przepisać antybiotyk. Lek jest także wykorzystywany, kiedy u dziecka konieczne jest leczenie Helicobacter pylori. Antybiotyki na tę chorobę są bardzo skuteczne i mogą być aplikowane dziecku. Warto pamiętać, że dziecko nie powinno być leczone antybiotykami dłużej niż przez tydzień. Długotrwałe zażywanie antybiotyków może być niekorzystne dla jego wątroby i jelit.
2. Jeśli antybiotyki, to i probiotyki
To, w jakiej formie podany zostanie antybiotyk, zależy najczęściej od wieku dziecka. W przypadku dzieci poniżej 6 miesiąca życia stosowana jest najczęściej zawiesina doustna. Bezpośrednio przed podaniem powinna być dobrze wstrząśnięta, aby antybiotyk równomiernie rozprzestrzenił się w butelce. W przypadku niemowląt, które są ciężko chore, lekarz może zalecić podanie antybiotyków dożylnie. W przypadku dzieci powyżej szóstego miesiąca życia najczęściej podaje się także zawiesinę, rzadziej tabletki z antybiotykiem dla dziecka.
Podczas przeprowadzania kuracji antybiotykowej u dziecka należy pamiętać o odpowiedniej ochronie. Niezbędne jest stosowanie probiotyków, czyli dobrych kultur bakterii. Umożliwiają one odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej, która został zniszczona przez antybiotyki. Należy pamiętać, że probiotyku nie można podawać razem z antybiotykami. Najlepiej, kiedy preparaty probiotyczne podaje się najpóźniej dwie godziny przed podaniem antybiotyku lub najwcześniej dwie godziny po jego podaniu. Po zakończeniu terapii antybiotykowej u dziecka należy przez przynajmniej dwa tygodnie podawać dziecku preparaty z probiotykami.
3. Co robić w przypadku alergii na antybiotyk?
Jeśli dziecko ma alergię na antybiotyk, która najczęściej objawia się tym, że po podaniu leku dziecko wymiotuje, niezbędna jest zmiana lekarstwa na inne. Jeśli wymioty wystąpiły jednorazowo, nie oznaczają one alergii na antybiotyk i w takim przypadku podajemy lek ponownie. Jeśli wymioty pojawiły się wcześniej niż na godzinę po podaniu antybiotyku, podajemy całą dawkę leku. Jeśli czas od podania antybiotyku do pojawienia się wymiotów jest krótszy niż 3 godziny, podajemy pół dawki. W przypadku wymiotów, które pojawią się później niż po 3 godzinach od podania antybiotyku, nie robimy nic, gdyż zakłada się, że antybiotyk po takim czasie został całkowicie wchłonięty.
Musisz to wiedzieć
- Błędy w antybiotykoterapii u dzieci
- Bezpieczeństwo antybiotykoterapii u dzieci
O alergii na antybiotyk może też świadczyć pojawienie się po podaniu leku obrzęku, pokrzywki lub wysypki na skórze malucha. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem.