Antybiotyki zwiększają ryzyko alergii
Dziecko, które w pierwszym roku życia przyjmuje antybiotyki jest narażone na alergię pokarmową. Tak wynika z najnowszych badań naukowców Uniwersytetu Południowej Karoliny.
1. Im wcześniej zaczną, tym gorzej
Badacze przeanalizowali dane medyczne kilku tysięcy maluchów. 1,5 tys. z nich miało alergię pokarmową, około 6 tys. było zdrowych.
W badaniach brano pod uwagę wiek dziecka, jego płeć, wiek matki oraz przebieg porodu. Ważna była również informacja czy niemowlę było karmione piersią. Zwracano uwagę na występowanie astmy w rodzinie.
Badania pokazały, że dzieci, które przyjmowały antybiotyki zanim ukończyły pierwszy rok życia były narażone na występowanie alergii 1,21 raza częściej niż ich rówieśnicy, którzy ich nie przyjmowali.
Zdaniem autorów badań, związek między przepisywaniem antybiotyków, a rozwojem alergii jest znaczący. Im wcześniej w swoim życiu dziecko zacznie terapię antybiotykową, tym ryzyko rozwoju alergii jest wyższe.
Naukowcy odkryli również, że antybiotyki z grupy cefalosporyn i sulfonamidy bardziej przyczyniają do wystąpienia alergii niż penicylina.
2. Pochopne przepisywanie antybiotyków
Badania pokazały alarmujące zjawisko jakim jest dość częste przepisywanie antybiotyków dzieciom.
- Zbyt częste kuracje antybiotykowe to spory problem, który niesie zagrożenie dla zdrowia. Jest dość powszechny nie tylko w Stanach Zjednoczonych - przyznaje Małgorzata Stokowska - Wojda, lekarz rodziny .
Lekarka zauważa jeszcze jeden ważny aspekt.
- Zdarzają się w gabinecie i takie sytuacje, gdy rodzice wywierają naciski na lekarza i proszą o przepisanie tego typu leków. Proszą o nie, gdy dziecko ma katar i gorączkę.Wydaje się im, że skrócą tym czas choroby. Otóż nie. Tłumaczę im, że antybiotyk zalecany jest tylko przy infekcjach bakteryjnych, jak angina, a nie wirusowych - tłumaczy specjalistka.
- Infekcja wirusowa może zamienić się w bakteryjną i wtedy można zastosować taką kurację. Ale to oceni lekarz w czasie kontrolnego badania - dodaje.
3. Coraz więcej chorych na alergię
Lekarze zaznaczają, że nadużywanie tych preparatów nie tylko prowadzi do alergii pokarmowej czy niekorzystnej zmiany flory bakteryjnej w układzie pokarmowym.
- Bakterie szybko uodparniają się na dany antybiotyk, w związku z czym lek jest mniej skuteczny– tłumaczy Stokowska – Wojda.
Alergia postrzegana jest jako choroba cywilizacyjna XXI wieku. Na świecie szybko rośnie liczba alergików. Szacuje się, że w krajach europejskich do 50 proc. dzieci jest uczulonych na różnego rodzaju pokarmy i alergeny wziewne.
U dzieci w wieku 0-5 lat występowanie alergii w ciagu ostatnich 10 lat podwoiło się - wynika z badań Z programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) z 2008 roku.