Biegunka po szczepieniu
Biegunka u niemowlaka może być zdiagnozowana przez samych rodziców. Wystarczy, że zauważą, iż w pieluszce pojawia się co chwilę wodnista kupa. Należy wiedzieć, że na biegunkę cierpią niemal wszystkie niemowlęta. Przyczyna tej dolegliwości u niemowlęcia może być różna. Może być ona spowodowana bakteriami lub wirusami. Biegunka może także wystąpić po szczepieniu. U niemowląt często spotykana jest także biegunka podróżnych. Warto więc poznać sposoby na radzenie sobie z biegunką u niemowlaka.
1. Objawy biegunki u niemowląt
Kiedy dziecko, które karmione jest piersią, oddaje wodniste stolce częściej niż zazwyczaj i towarzyszy temu pogorszenie jego samopoczucia, płacz i podwyższona temperatura, to oznaka, że pojawiła się biegunka. Kiedy dziecko karmione jest sztucznie, wystarczy, że w ciągu dwunastu godzin odda kilka lub kilkanaście płynnych stolców, a wiadomo, że jest to biegunka u niemowlaka. Maluch, który cierpi na biegunkę, powinien zostać w domu. Nie znamy najczęściej przyczyny, która spowodowała wystąpienie biegunki. Może to być wirus i wtedy, jeśli wyjdziemy z dzieckiem z domu, możemy zarazić innych. Zresztą podczas biegunki dziecko jest osłabione i woli przebywać w spokojnym miejscu.
2. Leczenie biegunki u niemowląt
Kiedy niemowlak cierpi na biegunkę, warto udać się z nim do lekarza. Biegunka u niemowlęcia może być objawem innych, poważnych dolegliwości i tylko lekarz może ją odpowiednio rozpoznać. Jeśli dziecko ma mniej niż pół roku, należy konieczne odwiedzić lekarza pediatrę. Kiedy niemowlę jest starsze, można leczyć je samemu, jednak wizyta u lekarza jest mocno zalecana. W przypadku, kiedy biegunka pojawi się po podróży, można podejrzewać, że jest to biegunka podróżnych. Najczęściej nie wymaga ona konsultacji lekarskiej. Ale kiedy w stolcu pojawi się krew i dziecko będzie miało wysoką temperaturę oraz objawy odwodnienia, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
3. Groźne odwodnienie
Podczas biegunki u niemowlęcia najgroźniejszym jej objawem jest odwodnienie. Dlatego nie należy nigdy dopuścić do odwodnienia u niemowlaka, gdyż jest ono groźne dla jego zdrowia i życia. Odpowiedni stan wody w organizmie pozwala na prawidłowe jego funkcjonowanie. Jak poznać odwodnienie u dziecka? Możemy mówić o nim, kiedy zaobserwujemy takie objawy jak:
• wyschnięte wargi i usta,
• zapadnięte oczy,
• płacz bez łez,
• apatia i rozdrażnienie,
• mocz o ciemnym zabarwieniu,
• mniejsze napięcie skóry.
Kiedy pojawi się biegunka, najlepiej zapisywać bilans płynów, czyli to, ile maluch pije, a ile traci. Dzięki temu lekarz będzie w stanie określić, jaką dawkę doustnych płynów nawadniających należy podać maluchowi. Płyny te są najlepszym sposobem na odwodnienie, gdyż są one wchłaniane bez problemu przez kosmki jelitowe. Inne płyny mogą nie być wchłaniane. Oczywiście oprócz doustnych płynów nawadniających należy stosować tradycyjne metody nawadniania. Podajemy maluchowi małe porcje napoju, ale bardzo często. Może to być wystudzona, przegotowana woda.
4. Dbaj o skórę dziecka
Podczas biegunki należy szczególną uwagę zwrócić na skórę dziecka. Biegunka może przyczynić się do pojawienia odparzeń pupy. Należy więc często sprawdzać stan pieluszki. Po każdej kupie należy dziecko dokładnie wymyć, a skórę natłuścić odpowiednim kremem lub maścią, która zapobiega odparzeniom. Jeśli pojawi się pieluszkowe zapalenie skóry, należy udać się do lekarza. Może przepisać on maść, która będzie w stanie zmniejszyć istniejące dolegliwości i zapobiec podrażaniu skóry.
Musisz to wiedzieć
5. Dieta przy biegunce
Kiedy biegunka ma łagodny przebieg, nie jest wymagana zmiana diety. Jeśli dziecku dokucza biegunka podróżnych, należy podawać mu takie pokarmy, jakie zna. Jeśli dolegliwość wystąpiła po szczepieniu, nie jest to na pewno spowodowane pokarmami, więc nie ma potrzeby, aby zmieniać dietę dziecka. Jedzenie tego, co dziecko jadło do tej pory, ma na celu przyspieszenie procesu powrotu do zdrowia. Powinny się tylko zmniejszyć porcje i zwiększyć częstotliwość posiłków. Jeśli dziecko nie chce jeść, gdyż nie ma apetytu, nie zmuszamy go. Należy tylko pilnować, aby przyjmowało odpowiednie ilości płynów.