Trwa ładowanie...

Blizny po ospie - skąd się biorą, jak ich unikać?

 Ewa Rosiecka
12.12.2023 23:53
Blizny po ospie mogą być powodem kompleksów i niskiej samooceny
Blizny po ospie mogą być powodem kompleksów i niskiej samooceny (Adobe Stock)

Blizny po ospie to dość częsty widok, mimo istnienia na rynku szczepionki i leków, które łagodzą dolegliwości związane z tą chorobą. O usunięciu blizn myślą szczególnie ci, u których ślady po ospie pozostały na twarzy lub w innych widocznych miejscach. Czy można usunąć blizny po ospie? Jakie preparaty będą najlepsze? W jaki sposób im zapobiegać? Oto nasz poradnik!

spis treści

1. Dlaczego blizny po ospie pozostają widoczne?

Ospa wietrzna (wiatrówka) to niezwykle zaraźliwa choroba zakaźna wieku dziecięcego, choć dotyka nie tylko najmłodszych. Często zapadają na nią także rodzice chorych na ospę dzieci, którzy w dzieciństwie jej nie przechorowali i nie byli szczepieni.

Dzięki nieobowiązkowej szczepionce liczba chorych w ostatnich latach znacząco się zmniejszyła, jednak mimo to w dalszym ciągu słyszymy o szalejącej ospie w żłobkach i przedszkolach.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Typowym symptomem wiatrówki są pęcherzyki z płynem surowiczym, które pękają w czasie tej choroby, zmieniając się w strupki i powodując silne swędzenie. Ta właśnie reakcja jest przyczyną rozdrapywania tych zmian, co doprowadza do powstania blizny w miejscu, gdzie wcześniej był strupek.

Blizny po ospie zostają także wtedy, kiedy w czasie pęknięcia pęcherzyka dojdzie do nadkażenia rany, która przez to goi się nieprawidłowo.

Blizny po ospie mają charakter blizn zanikowych - w miejscu rany brakuje tkanki, dlatego też jest po prostu dziurą w skórze.

Ospa wietrzna i półpasiec
Ospa wietrzna i półpasiec

Ospa wietrzna i półpasiec wywoływane są przez jeden wirus (VZV – Varicella zoster). Źródłem zakażenia

przeczytaj artykuł

2. Jak uniknąć blizn po ospie?

W przypadku tej choroby najważniejsza jest prewencja. Jeśli chcemy uniknąć trwałych i widocznych śladów na skórze chorego dziecka, powinniśmy pamiętać o:

  • codziennej higienie malucha;
  • nawilżaniu maściami i kremami miejsc chorobowo zmienionych;
  • zapobieganiu drapania skóry ciała i twarzy;
  • odpowiedniej higienie rąk;
  • ochronie przed słońcem;
  • regularnym obcinaniu paznokci dziecka;
  • częstej zmianie pościeli oraz ubrań.

W czasie choroby powinniśmy pozostawić dziecko w domu aż do momentu odpadnięcia ostatniego strupka, aby uniknąć światła słonecznego, mrozu, wiatru i oczywiście, aby nie rozprzestrzeniać wirusa na inne osoby.

Warto unikać produktów bardzo silnie złuszczających oraz mocnych detergentów, najlepiej stosować do higieny łagodne środki kosmetyczne.

Mimo zastosowania się do wyżej wymienionych zaleceń, w niektórych przypadkach nie da się uniknąć wszystkich powikłań skórnych po ospie. Jest to zależne od budowy naszej skóry i predyspozycji genetycznych. Możemy jednak zmniejszyć ich skalę, jeśli tych zasad będziemy przestrzegać.

3. Co na blizny po ospie u dziecka?

Aby nie doprowadzić do trwałych blizn u dziecka, powinniśmy stosować specjalne maści na blizny oraz oleje przyspieszające gojenie i pobudzające skórę do odnowy uszkodzonego naskórka.

Maści te powinniśmy stosować miejscowo, nawet kilka razy na dzień, a dla lepszego efektu możemy zakładać opatrunek z maścią na noc.

Świetnie sprawdzą się maści na bazie cebuli, które działają bakteriobójczo, jednocześnie rozjaśniając blizny. Warto też stosować produkty pobudzające produkcję kolagenu oraz maści na bazie silikonów, choć ich skuteczność jest zależna od tego, kiedy zostaną stosowane. Warto stosować także maści z witaminą E.

Niestety, żaden z wyżej wymienionych środków nie da nam 100 proc. gwarancji, że blizna zniknie.

4. Profesjonalne sposoby na blizny po ospie

W przypadku głębokich, kilkuletnich blizn po ospie domowe sposoby i dostępne maści nie przyniosą pożądanego rezultatu. Z tego rodzaju poważnymi uszkodzeniami skóry poradzą sobie jedynie profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej.

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się blizn po ospie są zabiegi laserem, dermabrazja, radiofrekwencje mikroigłowe i głębokie peelingi chemiczne. Pomocne może być także nastrzykiwanie ich osoczem.

Tego typu zabiegi są jednak dedykowane osobom dorosłym, dlatego warto na etapie choroby zapobiegać ich powstawaniu, aby w przyszłości uniknąć konieczności poddawania się im.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze