Trwa ładowanie...

Błona dziewicza. Fakty i mity

 Ewa Rosiecka
16.12.2020 10:35
Błona dziewicza. Fakty i mity
Błona dziewicza. Fakty i mity (GettyImages)

Błona dziewicza to niewielki i elastyczny fałd śluzówki. Mimo iż nie pełni w organizmie żadnej znaczącej roli, przerwanie jej od wieków wiąże się z wielkimi emocjami, szczególnie u młodych osób. Czym jest błona dziewicza, czy każda kobieta ją posiada i w jaki sposób ją przerwać? Gdzie dokładnie jest błona dziewicza?

spis treści

1. Czym jest błona dziewicza?

Błona dziewicza to nieduży fałd błony śluzowej, znajdujący się na granicy przedsionka pochwy a pochwy właściwej. Wykształca się w 5. miesiącu życia płodowego i początkowo szczelnie zakrywa wejście do pochwy.

W miarę upływu czasu, po narodzinach, pojawia się w niej otwór (lub kilka otworów), który regularnie się powiększa (około 1 mm na rok).

Może powiększyć się do takiego stopnia, że błona nie będzie wyczuwalna nawet przez ginekologa w czasie badania, nie wspominając o partnerze seksualnym lub samej kobiecie. Czasem jest to powód nieporozumień w kwestii pierwszego zbliżenia.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wyżej wspomniany otwór umożliwia odpływ comiesięcznej krwi menstruacyjnej. Warto zwrócić uwagę, że tą drogą mogą do pochwy przenikać plemniki, doprowadzając do zapłodnienia komórki jajowej. Błona dziewicza nie jest zatem skuteczną barierą chroniącą przed ciążą.

Ile powinien trwać stosunek seksualny? Australijczycy odpowiadają
Ile powinien trwać stosunek seksualny? Australijczycy odpowiadają [5 zdjęć]

Brytyjski dziennik DailyMail opublikował badania zlecone przez LoveHoney, sex shop prowadzący sprzedaż

zobacz galerię

2. Jak głęboko leży błona dziewicza?

Błona dziewicza zwykle znajduje się około 1 - 1,5 cm od wejścia do pochwy. Nie zostało ustalone, jaka jest jej rola i dlaczego znajduje się właśnie w tym miejscu.

Zdaniem części naukowców, jest to rodzaj naturalnej zapory przed drobnoustrojami, jednak wyżej wspomniany otwór zdaje się przeczyć tej teorii. Niektórzy utrzymują, iż jest to pozostałość po nieznanej funkcji, którą błona ta miała za zadanie pełnić we wcześniejszych stadiach ewolucji.

3. Jak wygląda błona dziewicza?

Wygląd, czyli grubość oraz kształt błony dziewiczej są zmienne i zależą od indywidualnych uwarunkowań, takich jak m.in. geny, hormony czy przebyte choroby.

Błona dziewicza może obrać kształt:

  • półksiężycowaty;
  • perforowany;
  • sitkowaty;
  • brzeżny.

U większości kobiet występuje kształt półksiężycowaty, w którym fałd skóry zahacza co najwyżej połowicznie o ściankę pochwy. W takim przypadku otwór może być tak duży, że kobieta zupełnie nie odczuje przerwania błony dziewiczej podczas pierwszego stosunku płciowego.

4. Przebicie błony dziewiczej

Błona dziewicza zwyczajowo towarzyszy kobiecie do pierwszego stosunku. Gdy weźmiemy jednak pod uwagę jej elastyczność oraz wielkość otworu, w wielu przypadkach tylko obiekt o dużych rozmiarach jest w stanie ją przerwać.

Mitem, który funkcjonuje w społeczeństwie jest to, że kobieta, która nie współżyła, na pewno ma błonę dziewiczą. Zdarza się, że nie wykształci się ona w ogóle.

Drugą sprawą jest możliwość przerwania błony dziewiczej w inny sposób, np. w czasie nieostrożnego badania ginekologicznego, jazdy konnej, podczas uprawiania sportu, masturbacji czy niewłaściwego używania tamponów.

Innym mitem dotyczącym błony dziewiczej jest przekonanie, że przerwaniu jej towarzyszy ból oraz silne krwawienie. Wyniki badań pokazują, że pogląd ten to raczej tradycja wielowiekowa, nie zaś realny fakt.

Prawdopodobnie dawniej straszono młode kobiety bólem i krwawieniem, aby zniechęcić je do współżycia, dzięki czemu chroniono dziewictwo jako dar, którym kobieta miała obdarzyć męża w noc poślubną. W rzeczywistości krwi jest niewiele lub wcale, a intensywne krwawienie zdarza się bardzo rzadko.

5 nietypowych porad, które poprawią twój seks
5 nietypowych porad, które poprawią twój seks [6 zdjęć]

Powodów, przez które nie odczuwamy satysfakcji z seksu jest wiele. Niektóre z nich są całkiem zaskakujące.

zobacz galerię

5. Czy można odbudować błonę dziewiczą?

Błona dziewiczą można bez problemu odbudować poprzez zabieg chirurgiczny. Nie jest on bardzo skomplikowany, zrekonstruowana błona dziewicza jest zaś niemal identyczna z naturalną.

W obecnych czasach dość często na taki zabieg decydują się bogate Arabki. W kulturze arabskiej kobieta powinna do ślubu pozostać dziewicą, stąd też panie, które miały stosunki seksualne przed ślubem chętnie jeżdżą do prywatnych klinik i za spore sumy pieniędzy decydują się na ten zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze