Ból zatok
Pierwszym objawem zapalenia zatok jest ich ból, którego przyczyną jest niedrożność ujścia zatok spowodowana uporczywym nieżytem nosa. W zależności od tego, które zatoki zostaną zainfekowane (czołowe, szczękowe, sitowe lub klinowe), pojawiają się dodatkowe symptomy stanu zapalnego, a więc ból czoła, bolesność zębów, obrzęk powiek, a także ból szyi i uszu. Zapalenie zatok rozwija się w konsekwencji nieleczonego przeziębienia.
1. Ból zatok w przeziębieniu
Przeziębienie powodują wirusy (najczęściej są to rhinowirusy, wirusy grypy lub wirusy paragrypy). Infekcja przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową – wystarczy, że chory na przeziębienie kichnie lub zakaszle w naszym towarzystwie, by zarazki wraz z wdychanym powietrzem przedostały się do naszego organizmu. Wirusy mogą znajdować się na przedmiotach powszechnego użytku, na przykład klamkach drzwi, należy więc dbać o higienę rąk.
Podstawowy objaw przeziębienia to katar. Jeżeli nie podejmiemy leczenia tej choroby, może rozwinąć się zapalenie zatok, którego pierwszym symptomem jest ból zatok – jest to ból głowy, który obejmuje oczy, czoło i nasadę nosa. Dolegliwości bólowe nasilają się, gdy pochylamy głowę do przodu. Chore zatoki objawiają się zatkanym nosem albo ropną wydzieliną z nosa.
2. Czym jest zapalenie zatok?
Zapalenie zatok to stan zapalny, który obejmuje upowietrzone jamy ulokowane po obu stronach nosa. Wydzielina, którą produkuje błona śluzowa zatok, nie może wydostać się na zewnątrz, wskutek czego chory boryka się z uciążliwym bólem. Jeżeli doskwiera mu ból w okolicy czoła, to znak, że zapaleniu uległy zatoki czołowe, jeśli skarży się na ból zębów lub policzków, oznacza to, że infekcja rozwinęła się w zatokach szczękowych. Objawem zapalenia zatok sitowych jest ból miedzy oczami i obrzęk powiek. Jeżeli stan zapalny rozwinął się w zatokach klinowych (co zdarza się rzadko), obserwuje się ból szyi i ucha. Jeśli zainfekowanych zostało kilka zatok, dolegliwości bólowe obejmują całą twarz.
Objawem zapalenia zatok jest zatkany nos, który powoduje niedrożność ujścia zatok. Chory traci powonienie i nie odczuwa smaku potraw. W terapii zapalenia zatok dąży się do udrożnienia nosa i zatok przynosowych, stosując w tym celu metody endoskopowe leczenia zatok. Nieleczone chore zatoki mogą przekształcić się w przewlekłe zapalenie zatok.
3. Metody leczenia bólu zatok
W terapii bólu zatok kluczową rolę ogrywa szybkie wyleczenie przeziębienia. Wówczas można wykorzystać domowe sposoby na przeziębienie, takie jak kuracja czosnkowa lub picie mikstur przygotowanych z mleka i miodu. Ból uśmierzy wilgotny kompres położony na wysokości zatok, który dodatkowo je nawilży. Warto również wykonać domową kurację na zatoki, przygotowując parówki ziołowe lub inhalacje na zatoki, które również nawilżają drogi oddechowe. Można także nawilżać powietrze w mieszkaniu, stosując nawilżacz powietrza, a w zimie umieszczając wilgotne ręczniki na ciepłym kaloryferze. Warto sięgnąć po sól fizjologiczną na zatoki. W leczeniu przeziębienia należy włączyć terapię farmakologiczną, na przykład leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.